Bu gün Geologiya və Geofizika İnstitutunda AMEA-nın vitse-prezidenti,  Neft və Qaz İnstitutunun direktoru, akademik İbrahim Quliyevin 70 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə alimin keçdiyi ömür yolundan, zəngin elmi fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, akademik İ.Quliyev təbii qazların geologiyası və geokimyası, neft-qaz yataqlarının geologiyası və palçıq vulkanizmi sahələrində tanınmış alimdir. O, almaniyalı həmkarları ilə birlikdə dünyada ilk dəfə Azərbaycan palçıq vulkanlarından qazın çıxması monitorinqinin elmi - texnoloji prinsiplərini şərh etmiş və bu tədqiqatların nəticəsində yer qazlarının həcmində kosmik və geoloji faktorlardan asılı olan periodik dəyişmələrin olduğu göstərilmişdir.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, akademik İ.Quliyev palçıq vulkanlarının püskürmə məhsullarının, süxurların, neftin, qazın və suyun izotop-geokimyəvi tərkibinin öyrənilməsi üçün ilk dəfə olaraq klassik tədqiqatlar aparmış, palçıq vulkanizminin ən güclü və böyük paroksizmlər müfəssəl surətdə şərh edilən püskürmə kataloqunu tərtib etmişdir. Xəzər dənizində subdəniz palçıq vulkanlarının, palçıq vulkanı qaz-hidratlarının tapılması və geoloji-geokimyəvi öyrənilməsinin dünya prioriteti İ.Quliyevə və onun həmkarlarına məxsusdur.
Akademik İ.Quliyevin xidmətlərinin dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirildiyini söyləyən AMEA rəhbəri onun səmərəli elmi-pedoqoji sahədə fəaliyyətinə görə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, Azərbaycan Respublikasının “Dövlət mükafatı”na layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Prezident İlham Əliyevin 22 may 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə isə alimin “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyini söyləyən AMEA rəhbəri İ.Quliyevi təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. O, akademik İ.Quliyevin əməyinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə dərin minnətdarlığını bildirib.
Akademik A.Əlizadə alimin elmi kadrların yetişdirilməsindəki xidmətlərinin də diqqətə layiq olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, onun rəhbərliyi ilə 10 fəlsəfə doktoru və 2 elmlər doktoru hazırlanmışdır. O, Azərbaycanda və xarici ölkələrdə çap olunan 220-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 10 monoqrafiyanın müəllifidir.
AMEA prezidenti alimin şöhrətinin ölkə sərhədlərindən kənara çıxdığını, onun bir sıra ölkələrdə Azərbaycan elmini ləyaqətlə təmsil etdiyini və müxtəlif beynəlxalq qurumların üzvü olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Neft və Qaz Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, REA-nın müxbir üzvü V.Boqoyavlenski, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının (RTEA) vitse-prezidenti, texnika elmləri doktoru Əzizxan Şahverdiyev, RTEA-nın həqiqi üzvü, İ.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetinin Neft və qaz axtarışları və kəşfiyyatının elmi əsasları kafedrasının rəhbəri, geologiya-minerologiya elmləri doktoru, professor Vaqif KərimovYer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, akademiklər Arif İsmayılzadə, Hətəm Quliyev, Pərviz Məmmədov, Əkpər Feyzullayev və başqaları alimin neft-qaz yataqlarının geologiyası və palçıq vulkanizmi sahələrində əldə etdiyi nailiyyətlər və Azərbaycan elminə verdiyi töhfələrdən söz açıb, akademiki 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik ediblər. Çıxış edənlər onun nəcib insani keyfiyyətlərə malik ziyalı olduğunu bildirib, alimlə bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.
Sonda çıxış edən yubilyar tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
Yubiley tədbiri AMEA-nın Neft və Qaz İnstitutunda davam etdirilib. Tədbirdə akademik İ.Quliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunan sənədli film göstərilib.

Отмечен 70-летний юбилей академика Ибрагима Гулиева
Сегодня в Институте геологии и геофизики состоялось мероприятие, посвященное 70-летию вице-президента НАНА, директора Института нефти и газа, академика Ибрагима Гулиева.
На конференции президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о жизненном пути и богатой научной деятельности ученого. Отмечалось, что И.Гулиев является видным ученым в области геологии и геохимии природных газов, нефтегазовых месторождений и грязевого вулканизма. Под руководством и при участии ученого выполнены оригинальные исследования газового режима складчатых областей с количественной оценкой масштаба выноса углеродосодержащих газов, их распределения в приземной атмосфере. Впервые совместно с немецкими коллегами сформулировал научно-технологические принципы и организовал долговременный телеметрический мониторинг выхода газов из грязевых вулканов Азербайджана, установил периодичность их изменения во времени зависимости от геологических и космических факторов.
Глава НАНА подчеркнул, что ученый совместно с коллегами провел классические исследования изотопно-геохимического состава продуктов извержений грязевых вулканов, пород, нефти, газа и воды, создал каталоги извержений с детальным описанием наиболее крупных пароксизмов, оценкой объемов выделенной брекчии, газа, воды и нефти. И.Гулиеву принадлежит приоритет в открытии и геолого-геохимическом изучении субмаринных грязевых вулканов и грязевулканических газогидратов в Каспийском море.
Отметив, что заслуги И.Гулиева также высоко оцениваются государством, академик А.Ализаде напомнил, что за эффективную научно-педагогическую деятельность ученый был удостоен Почетного звания «Заслуженный деятель науки» и Государственной премии Азербайджанской Республики. Глава НАНА поздравил И.Гулиева с награждением Орденом «Шохрат» по Распоряжению Президента страны Ильхама Алиева от 22 мая 2017 года и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности. Он также выразил глубокую признательность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву за высокую оценку деятельности И.Гулиева.
Президент НАНА отметил, что слава ученого, который достойно представлял азербайджанскую науку в ряде стран мира, вышла за пределы страны.
Академик А.Ализаде подчеркнул, что заслуги ученого в подготовке научных кадров также достойны внимания. Сказал, что под его руководством были подготовлены 10 докторов философии и 2 доктора наук. Он является автором более 220 научных трудов, в том числе 10 монографий, изданных в Азербайджане и зарубежных странах.
Выступивший на мероприятии заместитель директора по научной работе Института проблем нефти и газа Российской академии наук (РАН), член-корреспондент РАН В.Богоявленски, вице-президент Российской академии естественных наук, доктор технических наук Азизхан Шахвердиев, действительный член РАЕН, руководитель кафедры научных основ поисков и разведки нефти и газа Российского государственного университета нефти и газа имени И.Губкина, доктор геолого-минералогических наук, профессор Вагиф Керимов и академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров, академики Ариф Исмаилзаде, Гатам Гулиев, Парвиз Мамедов, Акпер Фейзуллаев и другие рассказал об успехах, достигнутых ученым в областях геологии нефтегазовых месторождений и грязевого вулканизма, и его вкладах в азербайджанскую науку, поздравили юбиляра в связи с 70-летием. Выступившие поделились приятными воспоминаниями об ученом, рассказали о его благородных человеческих качествах.