“Zəngəzur” sənədli filminin təqdimatı keçirilib
Dekabrın 26-da "Virtual Qarabağ" İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin Azərbaycan, rus və ingilis dillərində istehsal etdiyi "Zəngəzur" sənədli filminin təqdimatı olub.
Film Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi və AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırlanıb.
Hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, elmi ictimaiyyət nümayəndələri və gənclər təşkilatlarının rəhbərlərinin iştirak etdiyi tədbirdə, həmçinin mərkəzin istehsalı olan "Qubadlı" 3D qrafik təsviri filmi, "Qarabağın xalçaları" elektron albomu və qurumun yeni funksional portalı da təqdim olunub.
Mərasimdə mərkəzin əlaqələndiricisi, Gənclər və İdman Nazirliyi yanında Gənclərlə İş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev çıxış edərək Zəngəzur mahalının Azərbaycanın tarixi torpağı olması haqqında faktların dünya ictimaiyyətinə, eləcə də gələcək nəsillərə obyektiv şəkildə çatdırmağın sənədli filmin əsas məqsədi olduğunu bildirib.
O, filmdə Zəngəzurda azərbaycanlılara məxsus yer adları və onların dəyişdirilməsindən, qədim və orta əsrlərdə Zəngəzurda baş verən hadisələrdən, bu ərazilərə ermənilərin köçürülməsindən, ermənilərin törətdiyi qırğınlardan, mahalın mədəni irsindən və görkəmli şəxsiyyətlərindən bəhs olunduğunu söyləyib: "Zəngəzur ərazisi bu gün Ermənistanın işğalı altında olan Laçın, Qubadlı, Zəngilan rayonlarının, eləcə də Qarakilsə, Qafan, Gorus və Meğri rayonlarının ərazilərini əhatə edir. Bu ərazilərdə hər addımda qədim "Oğuznamə"lərdə və "Kitabi-Dədə Qorqud" dastanında rast gəlinən yer-yurd adlarını görmək olar".
N.Mehdiyev Zəngəzur haqqında əhatəli və 3 dildə sənədli filmin ilk dəfə hazırlandığını və xarici dillərin orijinallığının onun dünyaya yayılmasını asanlaşdırdığını deyib.
Sonra Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov çıxış edərək 2013-cü ildən etibarən Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində "Virtual Qarabağ" İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzi ilə əməkdaşlıq etdiklərini bildirib. A.Rəhimov Azərbaycan bayrağının gec-tez Qarabağda yenidən dalğalanacağını və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa ediləcəyini deyib. O, Azərbaycan Prezidentinin həyata keçirdiyi uğurlu daxili və xarici siyasətin bunu deməyə əsas verdiyini söyləyib.
Tədbirdə "Zəngəzur" filminin baş məsləhətçisi, Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək ekran əsərinin ideoloji savaş baxımından önəmli olduğunu bildirib. Y.Mahmudov ermənilərin Cənubi Qafqazın aborigen xalqı olmadığını və Çar Rusiyası dövründə I Pyotr tərəfindən bu regiona köçürüldüklərini söyləyib. Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı tarixən törətdikləri soyqırımları xatırladan akademik qeyd edib ki, Şaumyan, Andranik Ozanyan, Nijde və digər qəddar erməni vandallarını xalqımız tanımalı, onların əməllərini heç bir zaman unutmamalıdır. Akademik bu gün Ermənistan Respublikasının Azərbaycanın tarixi torpaqları üzərində qurulduğunu söyləyib və bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının önəminə toxunub.
Tarixini unudan xalqların məhvə məhkum olduğunu deyən alim Azərbaycan gəncliyini keçmişimizə sahib çıxaraq gələcək nəsillərə ötürməyə çağırıb.
Mərasimdə, həmçinin "Qubadlı" 3D qrafik təsviri filmi də təqdim olunub. Azərbaycan və ingilis dillərində təqdim olunan filmdə Qubadlının tarixi abidələri, qalaları, küçələri, müsəlman və xristian abidələri qrafik təsvirlə tamaşaçıya çatdırılır.
Bundan əlavə, "Qarabağın xalçaları" elektron albomu da təqdim edilib. Albomda məşhur Qarabağ xalçaları haqqında qısa məlumat və fotolar öz əksini tapır. Layihənin elmi məsləhətçisi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, tərtib edəni isə muzeyin əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Gülzadə Abdulovadır.

Center for Information and Communication Technologies "Virtual Garabagh" held presentation "Zangezur" documentary, in 3 languages - Azerbaijan, Russian and English on December 26.
The film was prepared with the support of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan in the framework of cooperation with the Institute of History of ANAS.
At the event, in which government officials, deputies, representatives of the public and heads of youth organizations took part, 3D film "Gubadly", electronic album "Carpets of Karabakh" and a new functional portal of the structure were also presented.
Speaking at the ceremony, the coordinator of the center, the chairman of the Public Council for Youth Work under the Ministry of Youth and Sports, Nureddin Mehdiyev noted that, the main purpose of the documentary film is to inform the world community, as well as for future generations, the fact that the Zangezur mahal is an historical land of Azerbaijan.
He said that, the film describes the Azerbaijanis belonging to the toponyms in Zangezur, their substitution, the events that took place in Zangezur in the ancient and middle ages, the resettlement of Armenians in these territories, the massacre committed by Armenians, the cultural heritage and outstanding personalities of the makhal: "Today the territory of Zangezur covers the territories of Lachin, Gubadli and Zangilan regions occupied by Armenia, as well as the districts of Karakilse, Kafan, Gyorus and Meghri. In these territories, at every step you can see the names of the localities that are found in the ancient "Oguznam" and "Kitabi Dede Gorgud".
Nadir Mehdiyev said that, the preparation of a comprehensive documentary film about Zangezur in foreign languages facilitates its distribution around the world.
Then, the Minister of Youth and Sports Azad Rahimov in his speech announced about the joint cooperation, starting in 2013 with the Center for Information and Communication Technologies "Virtual Garabagh" in the direction of bringing the truth about Azerbaijan to the world community. A.Rahimov expressed confidence in the restoration of the territorial integrity of our country. He noted that, the successful domestic and foreign policy pursued by the President of Azerbaijan gives us grounds to draw such a conclusion.
At the event, the main consultant of the film "Zangezur", Director of the Institute of History, academician Yagub Mahmudov in his speech noted the importance of the screen work in terms of ideological warfare. Y.Mahmudov stated that, Armenians, who are not aboriginal peoples of the South Caucasus were moved to this region by Peter I in the period of Tsarist Russia.
Recalling the genocides committed by Armenians against Azerbaijanis throughout history, the academician noted that our people should know the Armenian vandals Shaumyan, Andranik Ozanyan, Nijde and others. Having said that, today the Republic of Armenia was established on the historical lands of Azerbaijan, the academician touched upon the importance of bringing these realities to the world community.
The ceremony also featured a 3D film "Gubadly". The film, presented in Azerbaijani and English, reflects graphic images of historical monuments, streets, fortresses, Muslim and Christian monuments of Gubadly.
In addition, the electronic album "Carpets of Garabagh" is also presented. Short information and photos of famous Garabagh carpets were reflected in the album. The scientific consultant of the project is the director of the National Museum of History of Azerbaijan, academician Nailya Velikhanly, the compiler is a museum employee, the doctor of philosophy on history Gulzadeh Abdulova.