“Zəngəzur” sənədli filminin təqdimatı keçirilib
Dekabrın 26-da "Virtual Qarabağ" İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin Azərbaycan, rus və ingilis dillərində istehsal etdiyi "Zəngəzur" sənədli filminin təqdimatı olub.
Film Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi və AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırlanıb.
Hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, elmi ictimaiyyət nümayəndələri və gənclər təşkilatlarının rəhbərlərinin iştirak etdiyi tədbirdə, həmçinin mərkəzin istehsalı olan "Qubadlı" 3D qrafik təsviri filmi, "Qarabağın xalçaları" elektron albomu və qurumun yeni funksional portalı da təqdim olunub.
Mərasimdə mərkəzin əlaqələndiricisi, Gənclər və İdman Nazirliyi yanında Gənclərlə İş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev çıxış edərək Zəngəzur mahalının Azərbaycanın tarixi torpağı olması haqqında faktların dünya ictimaiyyətinə, eləcə də gələcək nəsillərə obyektiv şəkildə çatdırmağın sənədli filmin əsas məqsədi olduğunu bildirib.
O, filmdə Zəngəzurda azərbaycanlılara məxsus yer adları və onların dəyişdirilməsindən, qədim və orta əsrlərdə Zəngəzurda baş verən hadisələrdən, bu ərazilərə ermənilərin köçürülməsindən, ermənilərin törətdiyi qırğınlardan, mahalın mədəni irsindən və görkəmli şəxsiyyətlərindən bəhs olunduğunu söyləyib: "Zəngəzur ərazisi bu gün Ermənistanın işğalı altında olan Laçın, Qubadlı, Zəngilan rayonlarının, eləcə də Qarakilsə, Qafan, Gorus və Meğri rayonlarının ərazilərini əhatə edir. Bu ərazilərdə hər addımda qədim "Oğuznamə"lərdə və "Kitabi-Dədə Qorqud" dastanında rast gəlinən yer-yurd adlarını görmək olar".
N.Mehdiyev Zəngəzur haqqında əhatəli və 3 dildə sənədli filmin ilk dəfə hazırlandığını və xarici dillərin orijinallığının onun dünyaya yayılmasını asanlaşdırdığını deyib.
Sonra Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov çıxış edərək 2013-cü ildən etibarən Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində "Virtual Qarabağ" İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzi ilə əməkdaşlıq etdiklərini bildirib. A.Rəhimov Azərbaycan bayrağının gec-tez Qarabağda yenidən dalğalanacağını və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa ediləcəyini deyib. O, Azərbaycan Prezidentinin həyata keçirdiyi uğurlu daxili və xarici siyasətin bunu deməyə əsas verdiyini söyləyib.
Tədbirdə "Zəngəzur" filminin baş məsləhətçisi, Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək ekran əsərinin ideoloji savaş baxımından önəmli olduğunu bildirib. Y.Mahmudov ermənilərin Cənubi Qafqazın aborigen xalqı olmadığını və Çar Rusiyası dövründə I Pyotr tərəfindən bu regiona köçürüldüklərini söyləyib. Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı tarixən törətdikləri soyqırımları xatırladan akademik qeyd edib ki, Şaumyan, Andranik Ozanyan, Nijde və digər qəddar erməni vandallarını xalqımız tanımalı, onların əməllərini heç bir zaman unutmamalıdır. Akademik bu gün Ermənistan Respublikasının Azərbaycanın tarixi torpaqları üzərində qurulduğunu söyləyib və bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının önəminə toxunub.
Tarixini unudan xalqların məhvə məhkum olduğunu deyən alim Azərbaycan gəncliyini keçmişimizə sahib çıxaraq gələcək nəsillərə ötürməyə çağırıb.
Mərasimdə, həmçinin "Qubadlı" 3D qrafik təsviri filmi də təqdim olunub. Azərbaycan və ingilis dillərində təqdim olunan filmdə Qubadlının tarixi abidələri, qalaları, küçələri, müsəlman və xristian abidələri qrafik təsvirlə tamaşaçıya çatdırılır.
Bundan əlavə, "Qarabağın xalçaları" elektron albomu da təqdim edilib. Albomda məşhur Qarabağ xalçaları haqqında qısa məlumat və fotolar öz əksini tapır. Layihənin elmi məsləhətçisi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, tərtib edəni isə muzeyin əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Gülzadə Abdulovadır.

Состоялась презентация документального фильма «Зангезур»
26 декабря состоялась презентация документального фильма «Зангезур», подготовленного Центром информационно-коммуникационных технологий «Виртуальный Карабах» на трех языках – азербайджанском, русском и английском.
Фильм подготовлен при поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики в рамках сотрудничества с Институтом истории НАНА.
На мероприятии, в котором приняли участие официальные лица правительства, депутаты, представители общественности и руководители молодежных организаций, также были представлены 3D фильм «Губадлы», электронный альбом «Ковры Карабаха» и новый функциональный портал структуры.
Выступивший на церемонии координатор центра, председатель Общественного совета по работе с молодежью при Министерстве молодежи и спорта Нуреддин Мехтиев отметил, что основной целью документального фильма является в объективной форме доведение до мировой общественности, а также для грядущих поколений фактов о том, что Зангезурский махал является исторической землей Азербайджана.
Он сообщил, что в фильме повествуется о принадлежащих топонимов в Зангезуре азербайджанцам, их подмене, событиях, произошедших в Зангезуре в древние и средние века, переселении армян на эти территории, резне, учиненной армянами, культурном наследии и выдающихся личностях махала: «Сегодня территория Зангезура охватывает оккупированные Арменией территории Лачинского, Губадлинского, Зангиланского районов, а также районов Каракилсе, Кафан, Гёрус и Мегри. На этих территориях на каждом шагу можно увидеть названия местностей, встречающихся в древних «Огузнаме» и «Китаби Деде Горгуде».
Надир Мехтиев сказал, что подготовка всеобъемлющего документального фильма о Зангезуре на иностранных языках облегчает его распространение по всему миру.
Затем министр Молодежи и спорта Азад Рагимов в своем выступлении сообщил о совместном сотрудничестве, начиная с 2013 года с Центром информационно-коммуникационных технологий «Виртуальный Карабах» в направлении доведения до мировой общественности правды об Азербайджане. А.Рагимов выразил уверенность в восстановлении территориальной целостности нашей страны. Он отметил, что успешная внутренняя и внешняя политика, проводимая Президентом Азербайджана, дает нам основание сделать такой вывод.
На мероприятии главный консультант фильма «Зангезур», директор Института истории, академик Ягуб Махмудов в своем выступлении отметил важность экранного произведения с точки зрения идеологической войны. Я.Махмудов заявил, что армяне, которые не являются аборигенными народами Южного Кавказа, были переселены в этот регион Петром I в период Царской России.
Напомнив геноциды, совершенные армянами против азербайджанцев на протяжении истории, академик отметил, что наш народ должен знать армянских вандалов Шаумяна, Андраника Озаняна, Нижде и других. Сказав, что сегодня Армянская Республика создана на исторических землях Азербайджана, академик коснулся важности доведения до мировой общественности этих реалий.
На церемонии также был представлен 3D фильм «Губадлы». В фильме, представленном на азербайджанском и английском языках, отражены графические изображения исторических памятников, улиц, крепостей, мусульманских и христианских памятников Губадлы.
Кроме того, также представлен электронный альбом «Ковры Карабаха». В альбоме нашли свое отражение краткая информация и фотографии знаменитых Карабахских ковров. Научный консультант проекта директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, составитель - сотрудник музея, доктор философии по истории Гюльзаде Абдулова.