AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bölmə üzvləri, institut direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri və elmi katiblər iştirak ediblər.
İclasda YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək tədbirin Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz institutlarının və Təbiət Tarixi Muzeyinin 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərinin yekunlarına həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov təmsil etdiyi qurumun 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunu haqqında hesabatı təqdim edib. Alim hesabat ilində 4 problem, 10 mövzu üzrə 18 elmi tədqiqat işinin aparıldığını bildirib. D.Hüseynov tədqiqat işlərindən bir qisminin İtaliya Milli Tədqiqat Şurası, ABŞ-ın Miçiqan Universiteti, Fransanın Elmi Tədqiqatlar üzrə Milli Mərkəzi, Fransanın Tuluza Universiteti və digər beynəlxalq təşkilatlar və elmi qurumlarla birgə aparıldığını deyib.
Hesabat dövründə, həmçinin "Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikasında radon təhlükəsinin tədqiqi və azaldılması üzrə 2014-2018-ci illər üçün Tədbirlər Proqramı", "Azərbaycan 2020 gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyası və AMEA-nın 2020-ci ilə qədər İnkişaf Konsepsiyası üzrə Tədbirlər Planı çərçivəsində işlər də həyata keçirilib.
Direktor müavini cari ildə 4 qrant layihəsinin başa çatdırıldığını, 6 layihə üzrə isə işlərin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, GGİ-nin 2017-2018-ci tədris ili üçün magistraturasına 5 ixtisas üzrə 7 nəfərin qəbul olunduğunu, həmçinin elmlər doktoru hazırlığı üzrə 23, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə isə 17 nəfərin dissertant təhsili aldığını vurğulayıb.
Dadaş Hüseynov hesabat dövründə institut əməkdaşlarının 123 elmi məqaləsinin (45-i xaricdə) dərc olunduğunu bildirib. O, 33 məqalənin impakt faktorlu, 7 məqalənin isə Thomson Reuters bazasına daxil olan jurnallarda çap edildiyini söyləyib.
Alim çıxışının sonunda GGİ-də Strateji Yol Xəritəsi üzrə 13 prioritet istiqamətin müəyyənləşdirildiyini və 2018-ci ildə onların icrasına başlanılacağını deyib.
Daha sonra Neft və Qaz İnstitutunun (NQİ) elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Vaqif Qurbanov təmsil etdiyi qurumun 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunu haqqında hesabatı təqdim edib. Alim hesabat dövründə 3 problem, 7 mövzu üzrə 11 elmi-tədqiqat işinin aparıldığını bildirib.
O, həmçinin "Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı" və "Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nın icrası ilə əlaqədar işlərin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
V.Qurbanov cari ildə Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universiteti, Rusiyanın Perm Milli Tədqiqat Politexnik Universiteti, Yaponiyanın "Mitsubishi Corporation" şirkəti və Qazaxıstanın Manqıstau Humanitar-texniki Universiteti ilə əlaqələrin qurulduğunu və əməkdaşlıq memorandumlarının imzalandığını söyləyib.
O, hesabat ilində NQİ tərəfindən Sanqaçal-Duvanı-Xara-Zirə yatağının məhsuldar horizontlarının mövcud laborator və quyu geofiziki məlumatları əsasında ərazidə kollektorluq xüsusiyyətlərinin dinamikasını əks etdirən 3D petrofiziki modellərin tərtib edildiyini də söyləyib.
Direktor müavini, həmçinin NQİ-nin 2017-2018-ci tədris ili üçün magistraturasına Geologiya ixtisası üzrə 1 nəfərin qəbul olunduğunu qeyd edib.
Alim hesabat dövründə institut əməkdaşlarının 3 kitabının, 48 məqaləsinin, 27 tezisinin çap olunduğunu deyib. O, 21 məqalənin impakt faktorlu, 6 məqalənin Thomson Reuters, 2 məqalənin isə SCOPUS bazasına daxil olan jurnallarda dərc edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Təbiət Tarixi Muzeyinin (TTM) rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariyel Eybatov təmsil etdiyi qurumun 2017-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunu haqqında hesabatı təqdim edib. O, muzeyin əsas fəaliyyət istiqamətlərinin paleontologiya, arxegeologiya, arxezoologiya, Xəzər suitisinin ekologiyası, təhsil və maarifçilik və TTM-nin kolleksiyalarının zənginləşdirilməsi olduğunu bildirib.
Alim cari ildə muzeydə qazıntı halında tapılan Qırmaki yabanı öküzünün skeletinin bərpa edildiyini, qədim dəniz tısbağasının skeletinin sümüklərinin yığılaraq TTM-də nümayiş etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
T.Eybatov hesabat dövründə Mingəçevir su anbarının ətrafında, Bozdağ və Qaraca silsiləsində onurğalı heyvanların yeni növünün tapıldığını, həmçinin çoxlu Cənub filinin, Nəcib maralının, Merki kərkədanının, atın qalıqlarının aşkarlandığını bildirib.
O, eləcə də Binəqədi dördüncü dövr fauna və flora tapıntı yerində il ərzində qazıntı işləri nəticəsində 10 mindən çox onurğalı heyvanların sümüklərinin və onurğasız heyvanların skeletlərinin tapıldığını diqqətə çatdırıb.
Alim cari ildə Xəzər suitisinin qorunması və çoxaldılması istiqamətində də işlərin davam etdirildiyini qeyd edib.
Sonra hesabatlar ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Sonda Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyası tərəfindən medal və diplomla təltif olunmuş şəxslərə mükafatları təqdim olunub. Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişliyə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının medalı, NQİ-nin bir qrup əməkdaşlarına isə diplomlar təqdim edilib.

Meeting of the Department of Earth Sciences of ANAS held
ANAS President, academician Akif Alizadeh, Vice-President, academician Ibrahim Guliyev, members of the Department, directors of institutes, Deputy Directors for scientific work and scientific secretaries attended in the event.
Speaking at the meeting, ANAS academician-secretary, academician Fakhraddin Gadirov said that, the event was devoted to the results of scientific and scientific-organizational activities of the institutes of Geology and Geophysics, Oil and Gas, and the Museum of Natural History in 2017.
Further, Deputy Director for scientific work of the Institute of Geology and Geophysics, corresponding member of ANAS Dadash Huseynov presented a report on the results of scientific and scientific-organizational activities of the structure he represents for 2017. The scientist noted that in the reporting year, 18 scientific and research works were carried out on 4 problems covering 10 topics. D.Huseynov brought to attention that, part of the research was carried out jointly with the National Research Council of Italy, the University of Michigan, and National Center for Scientific Research of France, University of Toulouse, France and other international organizations and scientific structures.
In the reporting year, work was carried out within the framework of the State Program on Social and Economic Development of the Regions of the Republic of Azerbaijan in 2014-2018, the State Program for the Development of Industry in the Republic of Azerbaijan in 2015-2020, the Program of Measures for Research and Threat Reduction radon in the Republic of Azerbaijan in 2014-2018", Development Concept "Azerbaijan-2020. A look to the future" and the Action Plan on the Concept of Development of ANAS until 2020.
The Deputy Director brought to the attention the completion of 4 grant projects this year and continued work on 6 projects. It was noted that in the 2017-2018 academic year, 7 people entered the Master's program of IGG for 5 specialties. In the Institute for the program of training doctors of sciences receive a doctoral education of 23 people, and according to the program of preparation of doctors of philosophy - 17 people.
Dadash Huseynov noted that, during the reporting period, the Institute's staff published 123 scientific articles (45 of them abroad). He said that 33 of the published articles were published in magazines with an impact factor, 7 articles are included in the Thomson Reuters database.
In conclusion of his speech, the scientist stressed that the Strategic Roadmap of the IGG identified 13 priority areas, the implementation of which will begin in 2018.
Then, Deputy Director for Scientific Work of the Institute of Oil and Gas (IGG), Doctor of Geological and Mineralogical Sciences Vagif Gurbanov delivered a report on the results of scientific and scientific-organizational activities of the structure he submits for 2017. The scientist noted that, during the reporting period 11 research works were carried out on 7 topics covering 3 problems.
He also brought to attention that work is continuing in connection with the implementation of the State Program for the Development of Industry in the Republic of Azerbaijan in 2015-2020.
State Program for the Implementation of the National Strategy for the Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020.
V.Gurbanov said that, this year communications were established and memoranda of cooperation were signed with the Russian State University of Oil and Gas, the Perm National Polytechnic University of Russia, the Japan Corporation Mitsubishi Corporation and the Humanities and Technical University of Mangistau, Kazakhstan.
In the reporting year, the Institute of Oil and Gas also compiled 3D petro physical models of the productive horizons of the Sangachal-Duvan-Khara-Zire deposit.
The deputy director also stressed that in the 2017-2018 academic year, 1 person entered the magistracy of ING in the specialty "Geology".
T. Eybatov said that during the reporting period around Mingachevir reservoir and in the ridge of Bozdag and Garaj, a new species of vertebrate animals was discovered, as well as a lot of remains of the Southern elephant, the Red deer, the rhinoceros Merck and the horse.
The scientist also noted that this year the work in the direction of protection and reproduction of the Caspian seal has been continued.
In conclusion, were awarded prizes, a medal and a diploma of the Russian Academy of Natural Sciences.
Director of the Republican Seismic Survey Center, corresponding member of ANAS Gurban Etirmishli was awarded a medal of the Russian Academy of Natural Sciences.