Akademik Əjdər Məcidovun 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda (KQKİ) görkəmli kimyaçı alim, “Şöhrət” ordeni laureatı, bu müəssisənin şöbə müdiri, akademik Əjdər Məcidovun 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək alimin həyat və yaradıcılığı haqqında danışıb. Bildirib ki, Ə.Məcidov elmi fəaliyyətinə 1964-1969-cu illərdə SSR EA Molekulyar Biologiya İnstitutunda başlayıb, 1969-1988-ci illərdə Azərbaycan SSR EA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda laboratoriya müdiri işləyib, ömrünün son 30 ilini isə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutuna həsr edib.
D.Tağıyev alimin 1966-cı ildə kimya üzrə fəlsəfə, 1984-cü ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1985-ci ildə isə professor elmi adını aldığını söyləyib. O, Ə.Məcidovun 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2017-ci ildə isə həqiqi üzvü seçildiyini xatırladıb.
İnstitut direktoru kimyaçı alim tərəfindən ilk dəfə olaraq liqandlarla metalların kristallik kompleks birləşmələrinin sintez edildiyini, onların kristal və molekulyar quruluşunun öyrənildiyini, paramaqnit mərkəzlər arasındakı məsafənin təyin olunduğunu deyib: "Onun rəhbərliyi ilə aparılmış metalların xelatlaşdırıcı stabil radikallarla komplekslərinin sintezi, quruluşu və xassələrinin tədqiqi sahəsindəki tədqiqatlar koordinasion birləşmələr kimyasının və homogen katalizin yeni istiqamətinin yaranması üçün təməl olub".
D.Tağıyev akademikin 220-dən artıq elmi məqalə yazdığını və onun araşdırmalarının beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən də yüksək qiymətləndirildiyini deyib. O, alimin səmərəli elmi və pedaqoji fəaliyyətinə görə, 2005-ci ildə ölkə başçısının Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyini vurğulayıb.
Konfransda, həmçinin müəssisənin aparıcı elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mirheydər Abbasov, KQKİ-nin Həmkarlar Təşkilatının sədri, kimya üzrə elmlər doktoru, professor Arif Əfəndi, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun şöbə müdiri, kimya üzrə elmlər doktoru Etibar İsmayılov, ARDNŞ-in “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun laboratoriya müdiri, kimya üzrə elmlər doktoru Rayyət İsmayılov və digərləri çıxış edərək alimin həyat və yaradıcılığından, o cümlədən yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıblar.

A scientific conference devoted to the 80th anniversary of academician Ajdar Mejidov held
Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry (ANAS) held scientific conference devoted to the 80th anniversary of the famous chemist, laureate of the "Shohrat" Order, head of the department of this institution, academician Ajdar Mejidov.
At the event, vice-president of ANAS, director of the institute, academician Dilgam Tagiyev spoke about the life and work of the scientist.
He noted that, A. Mejidov started his scientific career at the Institute of Molecular Biology of the USSR Academy of Sciences in (1964-1969). In 1969-1988 he worked as a laboratory head at the Institute of Petrochemical Processes of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, and since 1988 has been working at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry. At present, the scientist occupies the position of head of department and head of the laboratory of this institute.
D.Tagiyev brought to the attention that, in 1966 A.Mejidov received the degree of Doctor of Philosophy in Chemistry, in 1984 - Doctor of Chemical Sciences, in 1985 - Professor. In 2001 he was elected as corresponding member of ANAS and in 2017 - as active member of ANAS.
D.Tagiyev emphasized that, the scientists for the first time synthesized crystalline complex compounds of metals with paramagnetic ligands (Schiff bases, carboxylate, xanthate, etc.) containing stable nitroxide radicals. Their crystal and molecular structure was studied, the distances between the paramagnetic centers were determined: the energies of exchange interactions between the spin centers in these systems were first computed and estimated.
It was noted that, the scientist-chemist is the author of more than 220 scientific works and his studies were highly appreciated by the international scientific community.
Vice-president of ANAS stressed that, the scientist was awarded the Order "Shohrat" for effective scientific and pedagogical activity on the order of the head of state.
Chairman of the trade union organization of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, doctor of chemical sciences, professor Arif Efendi, head of the department of the Institute of petrochemical processes, doctor of chemical sciences Etibar Ismayilov, head of the laboratory of the institute "Neftqazelmitədqiqatlayihə" SOCAR, doctor of chemical sciences Riyat Ismayilov and others spoke about the life and work of the scientist and his high human qualities.