Akademik Əjdər Məcidovun 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda (KQKİ) görkəmli kimyaçı alim, “Şöhrət” ordeni laureatı, bu müəssisənin şöbə müdiri, akademik Əjdər Məcidovun 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək alimin həyat və yaradıcılığı haqqında danışıb. Bildirib ki, Ə.Məcidov elmi fəaliyyətinə 1964-1969-cu illərdə SSR EA Molekulyar Biologiya İnstitutunda başlayıb, 1969-1988-ci illərdə Azərbaycan SSR EA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda laboratoriya müdiri işləyib, ömrünün son 30 ilini isə Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutuna həsr edib.
D.Tağıyev alimin 1966-cı ildə kimya üzrə fəlsəfə, 1984-cü ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1985-ci ildə isə professor elmi adını aldığını söyləyib. O, Ə.Məcidovun 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2017-ci ildə isə həqiqi üzvü seçildiyini xatırladıb.
İnstitut direktoru kimyaçı alim tərəfindən ilk dəfə olaraq liqandlarla metalların kristallik kompleks birləşmələrinin sintez edildiyini, onların kristal və molekulyar quruluşunun öyrənildiyini, paramaqnit mərkəzlər arasındakı məsafənin təyin olunduğunu deyib: "Onun rəhbərliyi ilə aparılmış metalların xelatlaşdırıcı stabil radikallarla komplekslərinin sintezi, quruluşu və xassələrinin tədqiqi sahəsindəki tədqiqatlar koordinasion birləşmələr kimyasının və homogen katalizin yeni istiqamətinin yaranması üçün təməl olub".
D.Tağıyev akademikin 220-dən artıq elmi məqalə yazdığını və onun araşdırmalarının beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən də yüksək qiymətləndirildiyini deyib. O, alimin səmərəli elmi və pedaqoji fəaliyyətinə görə, 2005-ci ildə ölkə başçısının Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edildiyini vurğulayıb.
Konfransda, həmçinin müəssisənin aparıcı elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mirheydər Abbasov, KQKİ-nin Həmkarlar Təşkilatının sədri, kimya üzrə elmlər doktoru, professor Arif Əfəndi, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun şöbə müdiri, kimya üzrə elmlər doktoru Etibar İsmayılov, ARDNŞ-in “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutunun laboratoriya müdiri, kimya üzrə elmlər doktoru Rayyət İsmayılov və digərləri çıxış edərək alimin həyat və yaradıcılığından, o cümlədən yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıblar.

Состоялась научная конференция, посвященная 80-летию академика Аждара Меджидова
В Институте катализа и неорганической химии (ИКНХ) НАНА прошла научная конференция, посвященная 80-летию известного химика, кавалера Ордена «Шохрат», заведующего отделом этого учреждения, академика Аждара Меджидова.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор института, академик Дильгам Тагиев рассказал о жизни и деятельности ученого.
Он отметил, что А.Меджидов начал свою научную деятельность в Институте молекулярной биологии АН СССР в (1964-1969 гг.). В 1969-1988 гг. работал руководителем лаборатории в Институте нефтехимических процессов АН Азербайджанской ССР, а с 1988 года работает в Институте катализа и неорганической химии. В настоящее время ученый занимает должности завотделом и руководителя лаборатории этого института.
Д.Тагиев довел до внимания, что в 1966 году А.Меджидов получил ученую степень доктора философии по химии, 1984 году - доктора химических наук, 1985 году – ученое звание профессора. В 2001 году был избран членом-корреспондентом НАНА, а в 2017 году - действительным членом НАНА.
Д.Тагиев подчеркнул, что ученым впервые были синтезированы кристаллические комплексные соединения металлов с парамагнитными лигандами (шиффовыми основаниями, карбоксилатными, ксантогенатными и др.), содержащими в своем составе стабильные нитроксильные радикалы. Изучена их кристаллическая и молекулярная структура, определены расстояния между парамагнитными центрами: впервые вычислены и оценены энергии обменных взаимодействий между спиновыми центрами в этих системах.
Отмечалось, что ученый-химик является автором более 220 научных работ и его исследования были высоко оценены международной научной общественностью.
Вице-президент НАНА подчеркнул, что за эффективную научно-педагогическую деятельность по Распоряжению главы государства ученый был награжден Орденом «Шохрат».
На конференции председатель профсоюзной организации ИКНХ, доктор химических наук, профессор Ариф Эфенди, заведующий отделом Института нефтехимических процессов, доктор химических наук Этибар Исмаилов, руководитель лаборатории института “Neftqazelmitədqiqatlayihə” ГНКАР, доктор химических наук Райят Исмайлов и другие говорили о жизни и деятельности ученого и его высоких человеческих качествах.