Martın 13-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda bu müəssisənin Bioinformatika laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradovun 60 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Yubiley tədbirini giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova alimin keçdiyi ömür yolundan, onun zəngin elmi və pedaqoji fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, İlham Şahmuradov ölkəmizdə bioinformatika üzrə tanınmış alimdir. O, elmi fəaliyyətinə 1979-cu ildə akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan SSR EA Bioloji Tədqiqatlar Elmi Mərkəzində başlayıb. Professor İ.Şahmuradovun gərgin əməyi və elmi axtarışları nəticəsində insan, heyvan və bitki genomlarında transkripsiyanın start saytlarının və tənzimləyici elementlərinin, ilkin mRNT-nin poliadenilləşmə saytlarının axtarışı üzrə yüksək dəqiqliyə malik bir sıra kompüter analizi vasitələri - PromH, PromHP, TSSP-TCM, və POLYAR proqramları, bitkilərin RNT polimeraza II promotorları üzrə PlantProm məlumat bazası yaradılıb.
İ.Hüseynova yubilyarın elmi fəaliyyətlə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olduğunu, onun Bakı Dövlət Unversiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti  və Xəzər Universitetində molekulyar biologiya və genetika, bioinformatika üzrə bir sıra ümumi və ixtisas kurslarını tədris etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, alim 60-dan artıq elmi məqalənin, eləcə də bioinformatika terminləri üzrə Azərbaycan dilində ilk lüğətin müəllifidir.
Professor İ.Şahmuradovun ölkəmizi xaricdə ləyaqətlə təmsil edən ziyalı olduğunu deyən institut direktoru qeyd edib ki, o, 1999-cu ildə Birləşmiş Krallığın Sanger elmi mərkəzində, 2000-2001-ci illərdə Yaponiyanın Heliks Tədqiqat İnstitutunda və 2001-2005-ci illərdə London Universitetinin Royal Hollovey kollecinin Kompüter Elmləri Departamentində tədqiqatçı kimi çalışıb. 2007-2010-ci illərdə Pakistanın COMSATS İnformasiya Texnologiyası İnstitutunun professoru olub. 2015-2016-cı illərdə isə o, Səudiyyə Ərəbistanının Kral Abdulla adına Elm və Texnologiya Universitetində elmi tədqiqatlar aparıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, İ.Şahmuradov 2015-ci ildə elmi-pedoqoji sahədə səmərəli fəaliyyətinə görə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub.
Sonra akademik İ.Hüseynova institutun Fəxri fərmanını alimə təqdim edib.
Yubiley tədbirində çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev, professor Səftər Süleymanov, k.ü.e.d. Siracəddin Sərkərov və başqaları İ.Şahmuradovu 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik ediblər. Çıxış edənlər onun nəcib insani keyfiyyətlərə malik ziyalı olduğunu bildirib, alimlə bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər.
Sonda yubilyarın həyat və elmi fəaliyyətini əks etdirən “Yol ayrıcı: Riyaziyyatdan biologiyaya” adlı qısametrajlı sənədli film nümayiş etdirilib.

Отмечен 60-летний юбилей члена-корреспондента НАНА Ильхама Шахмурадова
13 марта в Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное 60-летию руководителя лаборатории биоинформатики этого учреждения, члена-корреспондента НАНА Ильхама Шахмурадова.
Открывая юбилейное мероприятие, директор института, академик Ирада Гусейнова рассказала о жизненном пути и богатой научно-педагогической деятельности ученого. Она отметила, что Ильхам Шахмурадов - известный ученый в области биоинформатики. Он начал свою научную деятельность в 1979 году по инициативе академика Джалала Алиева в Центре биологических исследований АН Азербайджанской ССР. В результате напряженного труда и научных изысканий профессора И.Шахмурадова был разработан ряд средств компьютерного анализа высокой точности, которые позволяют осуществлять поиск сайтов старта транскрипции и элементов ее регуляции, сайтов полиаденилирования первичной мРНК (PromH, PromHP, TSSP-TCM, nsite, nsiteM, nsiteH и POLYAR), создана база данных PlantProm по промоторам РНК полимеразы II растений PromH, PromHP, TSSP-TCM и POLYAR интенсивных трудовых и поисков высокоточной поисковой системы для ционного, человеческого и животного генов и поиска полиаденилирующих сайтов первичной РНК PlantProm по промоторам РНК-полимеразы II для растений.
И.Гусейнова довела до внимания, что ученый также занимается педагогической деятельностью, преподает в Бакинском государственном университете, Азербайджанском медицинском университете и Университете Хазар ряд общих и специализированных курсов по молекулярной биологии, генетике и биоинформатике. Отмечалось, что ученый является автором более 60 научных статей, а также первого на азербайджанском языке терминологического словаря по биоинформатике.
Отметив, что профессор И.Шахмурадов неоднократно представлял нашу страну за рубежом, директор института подчеркнула, что в 1999 году он работал исследователем в Научном центре Сангера в Соединенном Королевстве, 2000-2001 годах - в Исследовательском институте Хеликс Японии, 2001-2005 годах – в Департаменте компьютерных наук Колледжа Ройял-Холлоуэй Лондонского университета. В 2007-2010 годах являлся профессором Института информационных технологий COMSATS в Пакистане. В 2015-2016 годах проводил исследования в Научно-технологическом университете им. короля Абдаллы в Саудовской Аравии.
Было отмечено, что в 2015 году по Распоряжению Президента Ильхама Алиева И.Шахмурадов был награжден Орденом «Терегги» за плодотворную научно-педагогическую деятельность.
Затем академик И.Гусейнова вручила ученому Почетную грамоту института.
Член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев, профессор Сафтар Сулейманов, доктор химических наук Сираджаддин Саркяров и другие поздравили И.Шахмурадова с 60-летием, рассказали о его высоких человеческих качествах и поделились воспоминаниями об ученом.
В заключение был продемонстрирован короткий документальный фильм «Перекресток: от математики к биологии», отражающий жизнь и научную деятельность юбиляра.