AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədlinin “Türkçülüyün üçlü formulu: nəzəri və tarixi aspektləri” monoqrafiyası nəşr olunub.
Monoqrafiya türk kimliyinin, ictimai şüurunun formalaşmasında davamlı və sistemli mücadilə aparan böyük fikir adamları - M.F.Axundzadə, Ə.Süavi, C.Əfqani, Y.Akçura, Ə.Hüseynzadə, Ə.Ağaoğlu, Z.Göyalp və M.Ə.Rəsulzadəyə həsr edilib.
Kitabda türk dünyasının 150 ildən çox yol gələn və yalnız XX yüzilin ikinci onilliyində sistem halına düşən və Azərbaycan Cümhuriyyətinin dövlət rəmzi bayrağında simvollaşan “türkləşmək, müasirləşmək, islamlaşmaq” probleminə həsr olunub. Müəllif problemi nəzəri və tarixi aspektdə araşdırmaqla üçlü formulun doğuşu, mahiyyəti, xarakteri, inkişaf yollarını araşdırıb. İlk dəfə olaraq problemə kompleks şəkildə yanaşılır və ictimai fikrimizdəki ideyadan nəzəriyyəyə - formula doğru gələn ictimai fikir yolundakı bəzi məsələləri elmi qənaətlərlə zənginləşdirir. Tədqiqatçının elmi dövriyyəyə gətirdiyi materiallar və yeni yanaşmalar üçlü formulu bütün detalları ilə üzə çıxarır.
Monoqrafiya bu sahədə elmi-tədqiqat işi aparan araşdırmaçılar, alimlər, doktorant və magistrlər üçün olduqca faydalıdır.

Первая монография о  тройной формуле тюркского мира
Автором монографии «Тройная формула тюркизма: теоретические и исторические аспекты» является заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор филологических наук, профессор Бадирхан Ахмедли.
Монография посвящена великим мыслителям, сыгравшим роль в формировании тюркской идентичности и общественного сознания - М. Ф. Ахундзаде, А. Суави, Дж. Афгани, Я. Акчура, А. Гусейнзаде, А. Агаоглу, З. Гойалп и М. Расулзаде.
Книга посвящена проблеме «тюркизации, модернизации и исламизации», прошедшей 150 лет пути, но только во втором десятилетии XX века систематизированной и символизированной на государственном флаге Азербайджанской Республики. Автор исследовал происхождение, сущность, природу, пути развития тройной формулы, исследуя теоретический и исторический аспекты. Материалы и новые подходы, внесенные исследователем в научный оборот, раскрывают все детали этой формулы.