AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədlinin “Türkçülüyün üçlü formulu: nəzəri və tarixi aspektləri” monoqrafiyası nəşr olunub.
Monoqrafiya türk kimliyinin, ictimai şüurunun formalaşmasında davamlı və sistemli mücadilə aparan böyük fikir adamları - M.F.Axundzadə, Ə.Süavi, C.Əfqani, Y.Akçura, Ə.Hüseynzadə, Ə.Ağaoğlu, Z.Göyalp və M.Ə.Rəsulzadəyə həsr edilib.
Kitabda türk dünyasının 150 ildən çox yol gələn və yalnız XX yüzilin ikinci onilliyində sistem halına düşən və Azərbaycan Cümhuriyyətinin dövlət rəmzi bayrağında simvollaşan “türkləşmək, müasirləşmək, islamlaşmaq” probleminə həsr olunub. Müəllif problemi nəzəri və tarixi aspektdə araşdırmaqla üçlü formulun doğuşu, mahiyyəti, xarakteri, inkişaf yollarını araşdırıb. İlk dəfə olaraq problemə kompleks şəkildə yanaşılır və ictimai fikrimizdəki ideyadan nəzəriyyəyə - formula doğru gələn ictimai fikir yolundakı bəzi məsələləri elmi qənaətlərlə zənginləşdirir. Tədqiqatçının elmi dövriyyəyə gətirdiyi materiallar və yeni yanaşmalar üçlü formulu bütün detalları ilə üzə çıxarır.
Monoqrafiya bu sahədə elmi-tədqiqat işi aparan araşdırmaçılar, alimlər, doktorant və magistrlər üçün olduqca faydalıdır.

The first monograph on the triple formula of the Turkic world published
The author of the monograph “The Triple Formula of Turkism: Theoretical and Historical Aspects” is the head of the Department of ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi, Doctor of Philology sciences, Professor Badirkhan Ahmadli.
The monograph is devoted to the great thinkers, who played a role in the formation of Turkic identity and public consciousness – M.F.Akhundzade, A.Suavi, J.Afgan, J.Akchura, A.Huseynzade, A.Agaoglu, Z. Goyalp and M.Rasulzade.
The book is devoted to the problem of “Turkization, modernization and Islamization”, which has 150 year history, but only in the second decade of the 20th century, systematized and symbolized on the state flag of the Republic of Azerbaijan. The author studies the origin, nature, development of the triple formula, exploring the theoretical and historical aspects. Materials and new approaches introduced by the researcher in the scientific revolution, reveal all the details of this formula.
The monograph is very useful for researchers, scientists, doctoral students and PhDs students in this field.