Amerikalı seysmoloqlar azərbaycanlı mütəxəssislərlə birgə təhlillər aparırlar
ABŞ-ın Missuri Universitetinin professoru  Erik Sandvol Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və amerikalı seysmoloqların birgə həyata keçirdiyi “Qafqaz kəsilişi” layihəsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Layihə çərçivəsində Bakıya səfər etdiyini deyən E.Sandvol Azərbaycanın 3 rayonunda (Neftçala, Hacıqabul, Göyçay) quraşdırılmış stansiyalarda məlumatların toplandığını bildirib. O, İsmayıllı və Quba rayonlarına da səfər edəcəyini və aprelin 17-nə qədər məlumatların toplanılacağını söyləyib.
AMEA-nın müxbir üzvü Q.Yetirmişli ABŞ və Azərbaycan seysmoloqlarının birgə əməkdaşlığının müsbət nəticələr verdiyini deyərək, Qafqazda aparılan seysmik işlərin nəticələrinin ümumilikdə seysmologiya elmi üçün əhəmiyyətli olacağını bildirib.

Американские сейсмологи проводят совместные анализы с азербайджанскими экспертами
Профессор Университета Миссури в США Эрик Сандвол встретился с директором Республиканского центра сейсмологической службы, членом-корреспондентом НАНА Гурбаном Етирмишли.
Обсуждение проекта «Кавказский разрез» проведено совместно азербайджанскими и американскими сейсмологами. Э.Сандвол сказал, что он посещает Баку в рамках проекта, а данные были собраны на станциях, установленных в 3 регионах Азербайджана (Нефтчала, Гаджигабул, Гейчай). Ученый добавил, что посетит также Исмаиллинский и Губинский район и соберет информацию до 17 апреля.
Член-корреспондент НАНА Г. Етирмишли сказал, что совместное сотрудничество сейсмологов США и Азербайджана дало положительные результаты, и отметил, что результаты сейсмических работ на Кавказе будут важны для сейсмологической науки в целом.