Amerikalı seysmoloqlar azərbaycanlı mütəxəssislərlə birgə təhlillər aparırlar
ABŞ-ın Missuri Universitetinin professoru  Erik Sandvol Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və amerikalı seysmoloqların birgə həyata keçirdiyi “Qafqaz kəsilişi” layihəsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Layihə çərçivəsində Bakıya səfər etdiyini deyən E.Sandvol Azərbaycanın 3 rayonunda (Neftçala, Hacıqabul, Göyçay) quraşdırılmış stansiyalarda məlumatların toplandığını bildirib. O, İsmayıllı və Quba rayonlarına da səfər edəcəyini və aprelin 17-nə qədər məlumatların toplanılacağını söyləyib.
AMEA-nın müxbir üzvü Q.Yetirmişli ABŞ və Azərbaycan seysmoloqlarının birgə əməkdaşlığının müsbət nəticələr verdiyini deyərək, Qafqazda aparılan seysmik işlərin nəticələrinin ümumilikdə seysmologiya elmi üçün əhəmiyyətli olacağını bildirib.

Eric Sandvol, Assistant Professor of University of Missouri (US) met with the director of the Republican Seismic Survey Center, corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli.
Project "The Caucasus Cut" was discusscased by Azerbaijan and American seismologists. Eric Sandvol noted that, within the framework of the project was collected data at stations, installed in 3 regions of Azerbaijan (Neftchala, Hajigabul and Goychay). The scientist added that, he would also visit the Ismayilli and Guba regions and will collect information till April 17.
ANAS corresponding member Gurban Yetirmishli said that, collaboration between seismologists from US and Azerbaijan givs positive results, and noted that the results of seismic work in the Caucasus will be important for seismological science in general.