Naxçıvan Dövlət Universitetinin I kurs tələbələri ilə görüş keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) Tarix ixtisasının I kurs tələbələri ilə görüş keçirilib.
Tədbir Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun “Ali və orta ixtisas təhsil müəssisələrində ixtisasların müvafiq təşkilatlara hamiliyə verilməsinə dair əlavə tədbirlər və innovasiyaların dəstəklənməsi haqqında” 3 aprel 2019-cu il tarixli sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası ilə əlaqədar baş tutub.
Görüşdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək NDU-nun müvafiq ixtisaslarının hamiliyə götürülməsilə əlaqədar Rəyasət Heyətinin 5 aprel tarixli qərarı ilə Ekspert qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanda, eləcədə Naxçıvan Muxtar Respublikasında elmə, təhsilə göstərilən diqqət və qayğıdan danışan İsmayıl Hacıyev tələbələrə bölmənin yaranma tarixi, strukturu, aparılan tədqiqat işləri barədə məlumat verib. O, tələbələrlə müntəzəm görüşlərin keçiriləcəyini, gələcəkdə bir mütəxəssis kimi formalaşmalarında bölmə əməkdaşlarının dəstək verəcəyini bildirib və onlara elmi jurnallar hədiyyə edib.
Sonra çıxış edən Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli rəhbərlik etdiyi müəssisə tərəfindən Nахçıvаnın tаriхi, аrхеоlоgiyаsı, еtnоqrаfiyаsı və epiqrafikasına dair araşdırmaların aparıldığını deyib.
F.Səfərli Ali Məclis Sədrinin 6 dekabr 2005-ci ildə imzaladığı “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” sərəncamı xatırladaraq bildirib ki, institut əməkdaşları muxtar respublika ərazisindəki 1200-dən artıq tarix-mədəniyyət abidələrini qeydə alıb, hər bir abidəyə aid qeydiyyat kartı hazırlayıb, dünya, ölkə və yerli əhəmiyyətli olmaqla təsnifatlandırıblar.
Alim institut tərəfindən 2 cildlik “Naxçıvan Ensiklоpediyası”, Azərbaycan və ingilis dillərində “Naxçıvan abidələri ensiklоpediyası”, 3 cildlik “Naxçıvan Tarixi”, “Naxçıvanın tarixi atlası”, “Dədə-Qorqud yurdu Naxçıvan” tarixi-coğrafi və etnoqrafik Atlasın nəşr olunduğunu söyləyib. Bundan əlavə, Əlincəqala, Gülüstan türbəsi, Qarabağlar Türbə Kompleksi və digər tarixi abidələrin bərpasından sonra üç dildə kitabların çap edildiyini vurğulayıb. Eyni zamanda “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində və Naxçıvan şəhərinin 2018-ci ildə İslam Mədəniyyətinin Paytaxtı elan olunması ilə əlaqədar “Naxçıvan: Türk-İslam mədəniyyəti abidələri” albom-kataloqu və İslamda müdrik kəlamlar” kitabları hazırlanıb.
Daha sonra tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Görüş çərçivəsində qonaqlar bölmənin Аrхeоlоgiyа və Etnоqrаfiyа Muzeyində olub, 2006-2018-ci illərdə bölgənin müхtəlif ərazisində, Оğlаnqаlа, Оvçulаrtəpəsi, Meydаntəpə, Хаrаbа Gilаn, Şahtaxtı, Sədərək, Maxta Kültəpəsi, Duz dağ kimi qədim yаşаyış yerlərində аpаrılаn arxeoloji qazıntılar zamanı əldə olunan maddi-mədəniyyət nümunələrinə baxış keçiriblər.

ANAS Nakhchivan Division held a meeting with the first course students of Nakhchivan State University
10.04.2019 12:24
ANAS Nakhchivan Division held a meeting with the first course students of Nakhchivan State University.
The event was devoted to the tasks arising from the Order by Vasif Talibov, Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic dated April 3, 2019.
The chairman of the Division, academician Ismail Hajiyev noted that, was created the Expert Group by the decision of the Presidium dated April 5 in connection with the custody of the relevant specialties. Speaking about the care and attention to science, education in Azerbaijan and Nakhchivan Autonomous Republic, Ismail Hajiyev informed students about the history of the Division, on its structure and research work.
He said that, will be hold a regular meetings with students, scientists will support them in preparing future specialists and presented scientific journals to students.
Further, Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli said that, the Institute conducts studies on the history of Nakhchivan, archeology, ethnography and epigraphy.
He noted that, in accordance with the order of the Chairman of the Supreme Majlis of the Autonomous Republic of Nakhchivan "On the organization of work on the protection and certification of historical and cultural monuments in the territory of the Autonomous Republic of Nakhchivan" dated December 6, 2005, historical monuments passed on in the territory of the autonomous republic.
Staff of the Institute have prepared the “Historical Atlas of Nakhchivan”, the historical-geographical and ethnographic Atlas - “The Motherland of Dede Korkut - Nakhchivan”, etc.
During the visit, the guests visited the Museum of Archeology and Ethnography got acquainted with its expositions.