Naxçıvan Bölməsində yeni nəşrlərin təqdimatı keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktor müavini, kimya elmləri doktoru Bayram Rzayev, institutun böyük elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Qarayev və Nigar Babayevanın həmmüəllifi olduqları “Molibden” adlı kitabın və Bayram Rzayevin “Dmitri İvanoviç Mendeleyev” monoqrafiyasının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev hər iki kitabın elmi əhəmiyyətini vurğulayıb, müasir dövr üçün aktuallığından danışıb. Bildirib ki, kimyəvi elementlərin dövri sistemi cədvəlinin yaradılmasının 150 illiyinə həsr olunan “Dmitri İvanoviç Mendeleyev” adlı monoqrafiyada dahi kimyaçı, dövri qanununun yaradıcısı Dmitri Mendeleyevin çoxistiqamətli yaradıcılığından bəhs olunur. “Molibden” adlı vəsait isə molibden və onun birləşmələri sahəsində çalışan elmi işçilər, kimyaçı texnoloqlar, magistrlar və ali məktəb tələbələri üçün faydalı elmi əsər olmaqla yanaşı, müəlliflər tərəfindən aparılan tədqiqatların nəticələrini özündə əks etdirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, kitabda molibdenin minerallarının və onlardan flotasiya üsulu ilə konsentratların alınması, konsentratlardan molibden birləşmələrinin və metal molibdenin alınma texnologiyası, miqdari təyini metodları ilə bağlı məlumatlar verilib. Həmçinin burada Naxçıvanda molibdenin filiz və təzahürlərinə aid geniş tədqiqatlar var.
Daha sonra dosent Əhməd Qarayev “Dmitri İvanoviç Mendeleyevin həyat və yaradıcılığı”, Sorbsiya prosesləri laboratoriyasının müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məmmədova “Dmitri İvanoviç Mendeleyevin yaradıcılığından epizodlar”, Mineral xammalın kimyası və texnologiyası laboratoriyasının müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Hüseynov “Molibden” kitabı haqqında bir neçə söz” və kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mahnur Cəfərli “Molibden” kitabının elmi əhəmiyyətinə dair” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Presentation of new publications at Nakhchivan Division
Presentation of the book "Molibden" co-authored by the deputy director of the Institute of Natural Resources of ANAS, doctor of chemistry Bayram Rzayev, senior researcher of the institute, doctor of chemistry, associate professor Ahmed Garayev and Nigar Babayeva and monograph "Dmitri Ivanovich Mendeleev" by Bayram Rzayev was held at Nakhchivan Division of ANAS.
The head of the Division, academician Ismayil Hajiyev emphasized the scientific significance of both books and spoke about the relevance of the modern era. The author of the monograph "Dmitri Ivanovich Mendeleev", dedicated to the 150th anniversary of the periodic system of chemical elements, mentions the multidimensional creativity of the great chemist, the founder of the periodic law Dmitri Mendeleev. "Molibden" is a science-based work for scientists, chemist technicians, masters and high school students working in the field of molybdenum and its compounds, as well as the results of research conducted by the authors.
Associate Professor Ahmed Garayev, Head of Sorbia Process Laboratory, Doctor of Philosophy in Chemistry, Associate Professor Gunel Mammadova, Head of Mineral Raw Materials Chemistry and Technology Laboratory, PhD in Chemistry, Associate Professor Gorkmaz Huseynov made several speeches at the event.