Serbiya Prezidenti Azərbaycan alimlərinin nümayəndə heyətini qəbul edib
İyunun 18-də Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuçiç Azərbaycan Dillər Universitetinin (ADU) rektoru, akademik Kamal Abdullayevin başçılıq etdiyi Azərbaycan alimlərinin nümayəndə heyətini qəbul edib. Nümayəndə heyətinin tərkibinə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin  akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev və Azərbaycanın Serbiya, Monteneqro, Bosniya və Herseqovinadakı səfiri Eldar Həsənov daxildirlər.
Görüşdə Serbiya dövlətinin başçısı ötən ilin mayında açılışında iştirak etdiyi ADU-nun nəzdində Serb Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin səmərəli fəaliyyətindən məmnunluğunu ifadə edib. O, serb alimlərinin 20-dən çox əsərinin Azərbaycan dilinə tərcüməsinə və nəşrinə görə Azərbaycanın elmi mərkəzlərinə və nəşriyyatlarına təşəkkür edib.
Prezident A.Vuçiç söhbət əsnasında regionun xəritəsində Azərbaycanın son dərəcə əlverişli geosiyasi mövqedə yerləşdiyini qeyd edib. O, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəyini ifadə edib və onun beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində tezliklə bərpa olunmasını arzu edib.
Görüşdə iki ölkənin ali məktəbləri və elmi müəssisələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Президент Сербии принял делегацию азербайджанских ученых
18 июня президент Сербии Александр Вучич принял делегацию азербайджанских ученых, возглавляемую ректором Азербайджанского университета языков, академиком Кямалом Абдуллой. В состав делегации вошли академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли, депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев и посол Азербайджана в Сербии, Черногории, Боснии и Герцеговине Эльдар Гасанов.
Глава сербского государства выразил удовлетворение плодотворной деятельностью Центра сербского языка и культуры при АУЯ, в открытии которого он принимал участие в мае прошлого года. Он выразил благодарность азербайджанским научным центрам и издательствам за перевод на азербайджанский язык и издание более 20 работ сербских ученых.
В ходе беседы президент Вучич отметил крайне важное геополитическое расположение Азербайджана на карте региона. Он выразил поддержку территориальной целостности Азербайджана и пожелал скорейшего его восстановления в рамках норм международного права. Он высоко отозвался о своем азербайджанском коллеге, Президенте Ильхаме Алиеве, подчеркнув его высокую харизматичность как политического лидера, отстаивающего интересы своего народа на мировой арене.
На встрече были затронуты вопросы расширяющихся связей между вузами и научными учреждениями двух стран.