Rusiyalı alim Azərbaycanın neolit dövrü keramikasını tədqiq edir
Rusiya Dövlət Tarix Muzeyinin Arxeoloji abidələr şöbəsinin elmi əməkdaşı Natalya Petrova AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Arxeoloji fondunda saxlanılan neolit (e.ə. VI - V minillik) dövrünə aid keramika məmulatlarını tədqiq etmək üçün respublikamızda elmi ezamiyyətdədir.
Rusiyalı alimin apardığı tədqiqatın əsas məqsədi Yaxın Şərqin və Qafqazın neolit dövrü keramikasının hazırlanma texnologiyasının araşdırılması və Yaxın Şərq, Cənubi və Şimali Qafqaz neolit məskənlərindən aşkar edilən keramik məmulatlarının hazırlanma texnologiyaları arasında oxşar və fərqli cəhətlərin təyinidir. Rusiyalı mütəxəssis əsasən Azərbaycanın Göytəpə və Menteştəpə neolit dövrü məskənlərindən tapılan keramika nümunələrini tədqiqatlarına cəlb edib.
Qeyd edək ki, N.Petrova ezamiyyət zamanı Tovuz rayonundakı Göytəpə neolit dövrü məskənində elmi səfərdə olub. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, t.ü.f.d. Fərhad Quliyevin rəhbərliyi altında arxeoloji ekspedisiya üzvləri rusiyalı tədqiqatçını əldə etdikləri elmi nəticələrlə tanış ediblər.

Russian scientist explores the ceramics of the Azerbaijan Neolithic period
Researcher of the Department of Archaeological Monuments of the Russian State Historical Museum Natalya Petrova is on a business trip in our republic to study ceramics belonging to the Neolithic era (VI-V millennium BC), stored in the Archaeological Fund of ANAS Institute of Archeology and Ethnography.
The main goal of research is to study the technology of neolithic ceramics in the Middle East and the Caucasus and to identify similar and distinctive features of ceramic products made in the Neolithic settlements of the Middle East, the South and North Caucasus.
N.Petrova was also on a scientific trip to a settlement in the Neolithic period Goytape in Tovuz region. Members of the archaeological expedition, under the leadership of the head of the department of the institute, Ph.D.in History Farhad Guliyev acquainted the Russian scientist with the results of his work.