Azərbaycanlı alimlər “İvo Andriç” medalı ilə təltif olunublar
İyunun 19-da Serbiya Kral Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Belqrad Universitetində Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə elmi simpozium təşkil olunub. Simpoziumda Serbiya Kral Akademiyasının 2019-cu il 20 fevral tarixli qərarı ilə təsis olunmuş “Nəsimi 650 il” yubiley və “İvo Andriç” medalları təqdim edilib.
Serbiya-Azərbaycan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərinə görə Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Bakı Dövlət Universitetinin Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Cəlil Nağıyev,  Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Əməkdar jurnalist Əlövsət Ağalarov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Bədii tərcümə və ədəbi əlaqələr mərkəzinin sədri Səlim Babullaoğlu, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini, fil.ü.e.d. Paşa Kərimov, Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev və Azərbaycan Dillər Universitetində fəaliyyət göstərən Serb Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin direktoru, dosent Lalə Məcidova “İvo Andriç” medalı ilə təltif olunublar.
Eyni zamanda, Belqrad Universitetinin Filologiya fakültəsinin dekanı Lilyana Markoviç, Serbiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Zoran Sam, parlamentin Serbiya-Azərbaycan Dostluq Qrupunun sədri Katarina Rakiç, Serbiya Milli Operasının aparıcı solisti Yasmina Trumbetaş, “Smederevo Poeziya Payızı” festivalının təşkilat komitəsinin üzvü Vera Xorvat, Serbiya Respublikası Prezidentinin xarici məsələlər üzrə müşaviri Tanya Yoviç və Yuqoslaviyanın Türkiyə, eyni zamanda, Azərbaycandakı keçmiş səfiri olmuş yazıçı Darko Tanaskoviç Azərbaycan tarixinin və mədəniyyətinin Serbiyada təbliğindəki əvəzsiz xidmətlərinə görə “Nəsimi 650 il” yubiley medalı ilə təltif ediliblər.

As part of a series of measures to implement the Order of AR President Ilham Aliyev to hold the 650th anniversary of the great poet and thinker Imadaddin Nasimi on June 19 in Belgrade, a scientific symposium was held in Belgrade at the Center for Azerbaijani Language and Culture, opened last April, organized by the Serbian Royal Academy.
During the event, Serbian and Azerbaijani experts were awarded jubilee medals "Nasimi-650" and "Ivo Andric", which were established by the Serbian Royal Academy on February 20 of this year.
Rector of Azerbaijan University of Languages, academician Kamal Abdullayev, Academic-Secretary of the Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli , Head of the World Literature Department of Baku State University, Professor Jalil Naghiyev, member of the Writers' Union of Azerbaijan, Honored Journalist Alovsat Agalarov, Chairman of the Center for Literary Translation and Literary Relations writers of Azerbaijan Salim Babullaoglu, deputy director of the Institute of Manuscripts after Muhammad Fuzuli of ANAS, Doctor of Philology Pasha Karimov, deputy of the Milli Majlis Javanshir Feyziev was awarded the “Ivo Andric” medal for his contribution to the strengthening of Serbian-Azerbaijani friendship and cooperation.
At the same time, a number of representatives of Serbia were awarded the anniversary medal "Nasimi-650" for their contribution to the propaganda of the history and culture of Azerbaijan in Serbia.