Bu gün tanınmış filosof alim, Asiya Fəlsəfə Assosiasiyasının vitse-prezidenti, Fəlsəfə İnstitutunun İslam fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin 45 yaşı tamam olur.
Könül Bünyadzadə 2 iyul 1974-cü ildə Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalının Zod kəndində anadan olub. Orta təhsilini 1981-1991-ci illərdə Daşkəsən rayonu A.S.Puşkin adına 2 saylı məktəbdə alıb. 1992-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb mütərcimliyi bölməsinə qəbul olunub və 1997-ci ildə oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Elə həmin il AMEA-nın Fəlsəfə, Sosiologiya və Hüquq İnstitutunda böyük laborant vəzifəsinə işə götürülüb, eyni zamanda həmin müəssisənin dissertanturasına qəbul olunub. Hazırda Fəlsəfə İnstitutunun İslam fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışır.
O, 2002-ci ildə "Sərrac Tusinin "əl-Lümə" əsərində sufi-fəlsəfi məsələlər" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək fəlsəfə elmləri namizədi, 2007-ci ildə isə "Şərq və Qərb fəlsəfə tarixində irrasional idrak (orta əsrlər)" adlı doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək fəlsəfə elmləri doktoru elmi dərəcəsi alıb. 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Könül Bünyadzadənin fəlsəfi yaradıcılığında üstünlük təşkil edən mövzu təsəvvüf fəlsəfəsinin müasir Qərb fəlsəfi fikir kontekstində yenidən araşdırılmasıdır. O, bir fəlsəfə tarixçisi olaraq böyük sufi Cüneyd Bağdadinin, Mənsur Həllacın, Sərrac Tusinin təlimlərini Azərbaycanda ilk dəfə tədqiq etməklə yanaşı, həm də fəlsəfi komparativistika sahəsində bir sıra ciddi tədqiqatlar aparıb. K.Bünyadzadə öz yaradıcılığında bir sıra yeni ideyalardan çıxış edir ki, bunlardan ən vacibi təsəvvüfdə və ümumiyyətlə İslam fəlsəfəsində istifadə olunan sezgi konsepsiyasını Qərb fəlsəfəsindəki irrasionalizm və intuitivizm təlimləri ilə müqayisə edərək bunların ümumi və fərqli cəhətlərini aşkar edir. Sezgi təliminin hansı məqamlarda rasionalizmə və hansı məqamlarda irrasionalizmə uyğun gəlməsi məsələsi müasir epistemologiya üçün çox önəmli bir məsələdir. Bu axtarışlarını davam etdirərək K.Bünyadzadə orta əsrlərdən müasir dövr fəlsəfəsinə keçir və Kant fəlsəfəsini, Husserl fenomenologiyasını və Timiniçkanın həyat fenomenologiyasını təsəvvüf fəlsəfəsi kontekstində nəzərdən keçirir. K.Bünyadzadənin bir xidməti də bundan ibarətdir ki, o, ayrı-ayrı fəlsəfi təlimlərin təfərrüatlarına getməkdənsə, bütövlükdə dövrün ruhunu ifadə edən ən ümumi ideyalardan çıxış edir.
Onun rəhbərliyi altında 5 fəlsəfə doktoru hazırlanıb. 10 monoqrafiya, 2 tərcümə kitabının müəllifidir, bunlarla yanaşı, xaricdə bir kitabı tərcümə edilərək nəşr olunub. Ümumiyyətlə isə 200-dən artıq məqaləsi (54-ü xaricdə) işıq üzü görüb. Türkiyə, Fransa, Belçika, İtaliya, İndoneziya, Cənubi Koreya, Malayziya, Əlcəzair, Çin və s. ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda həm məruzəçi, həm də moderator kimi Azərbaycanı təmsil edib.
"Metafizika" jurnalının Redaksiya Heyətinin sədri, Beynəlxalq Fenomenologiya İnstitutunun, Nyu-York Akademiyasının, Beynəlxalq Oksford Mühyiddin İbn Ərəbi Cəmiyyətinin, Amerika Fəlsəfə Assosiasiyasının və UNESKO-nun nəzdindəki Filosof Qadınlar Cəmiyyətinin üzvü, Asiya Fəlsəfə Assosiasiyasının vitse-prezidentidir.
Görkəmli filosof alimi 45 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Члену-корреспонденту НАНА Кенуль Буньятзаде исполняется 45 лет
Сегодня исполняется 45 лет со дня рождения известного ученого-философа, вице-президента Азиатской философской ассоциации, заведующего Отделом исламской философии Института философии, члена-корреспондента НАНА Кенуль Буньятзаде.
Кенуль Буньятзаде родилась 2 июля 1974 года в селении Зод Гейчинского района в Западном Азербайджане. Среднее образование получила в 1981-1991 гг. в школе № 2 имени А.С.Пушкина Дашкесанского района. В 1992 году поступила на арабское отделение Факультета востоковедение Бакинского государственного университета и окончила его в 1997 году с отличием. В том же году она была принята на работу в Институт философии, социологии и права НАНА старшим лаборантом, а также поступила в диссертантуру того же учреждения. В настоящее время является заведующим Отделом исламской философии Института философии.
В 2002 году она защитила кандидатскую диссертацию на тему «Суфийско-философские вопросы в произведении Сарраджа Туси “ал-Лума”» и получила ученую степень кандидата философских наук, а в 2007 году защитила докторскую диссертацию на тему «Иррациональное мышление в истории Восточной и Западной философии (Средние века)» и получила ученую степень доктора философских наук. В 2017 году была избрана членом-корреспондентом НАНА.
В своем философском творчестве Кенуль Буньятзаде отдает предпочтение изучению философии суфизма в контексте современной европейской философской мысли. Будучи историком философии, она впервые в Азербайджане исследовала учения великих суфиев Джунейда Багдади, Мансура Халладжа, Сарраджа Туси. Также ученый проводит серьезные исследования в области философской компаративистики. В своем творчестве К.Буньятзаде выступает с новыми идеями. Сравнивая интуивистическую концепцию, которая используется в мистике и в исламской философии в целом, с учениями иррационализма и интуитивизма в западной философии, ученый выявляет их общие и отличительные черты. Вопрос о том, в какие моменты интуивистическая концепция соответствует рационализму, а в какие – иррационализму, является очень важным вопросом для современной эпистемологии. Продолжая свои изыскания, К.Буньятзаде переходит от средневековой философии к философии современного периода и рассматривает философию Канта, феноменологию Гуссерля и феноменологию жизни Тиминички в контексте философии суфизма.
Еще одной заслугой К.Буньятзаде является то, что она не вдается в детали отдельных философских учений, а выступает с самых общих идей, отражающих дух времени в целом.
Под ее руководством были подготовлены 5 докторов философии. Ученый является автором 10 монографий, 2 переводов, одна ее книга была переведена на иностранный язык и издана за рубежом. В целом, опубликованы более 200 ее статей, 54 из которых увидели свет за рубежом. Она представляла Азербайджан на международных конференциях и симпозиумах, которые прошли в Турции, Франции, Бельгии, Италии, Индонезии, Южной Корее, Малайзии, Алжире, Китае и других странах мира, как в качестве докладчика, так и в качестве модератора.
К.Буньятзаде является председателем редакционной коллегии журнала «Метафизика», членом Международного института феноменологии, Нью-Йоркской Академии, Международного Оксфордского Общества Мухйиддина Ибн Араби, Американской философской ассоциации и Общества женщин-философов при ЮНЕСКО, вице-президентом Азиатской философской ассоциации.
Поздравляем выдающегося ученого-философа с 45-летним юбилеем, желаем ей крепкого здоровья и успехов в дальнейшей деятельности!