"Web of Science" məlumat platforması üzrə Sertifikasiya Proqramının iştirakçıları ilə görüş keçirilib
09.07.2019 10:28
Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə AMEA-nın elmi müəssisələrinin "Web of Science" məlumat platforması üzrə Sertifikasiya Proqramının iştirakçıları olmuş mütəxəssislər və beynəlxalq əlaqələr üzrə məsul şəxslərlə "Clarivate Analytics" agentliyinin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi Aygün Babazadə ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı AMEA-nın elmi müəssisələrində "Web of Science" bazasından istifadə istiqamətində aparılan işlər, mövcud vəziyyət, problemlər və perspektivlər müzakirə edilib. "Web of Science" üzrə məsul şəxslər çalışdıqları elmi müəssisələrdə bazadan istifadə və elmi məqalələrin nəşri istiqamətində fəallığın artırılması üçün fəaliyyətləri üzrə təcrübə mübailəsi ediblər.
A.Babazadə son illərdə Azərbaycan alimlərinin və ayrılıqda AMEA-nın müxtəlif elmi müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən impakt faktorlu jurnallarda dərc olunma dinamikası, bu məqalələrin reytinq göstəriciləri və onlara edilən istinadların statistikası haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, ölkə üzrə "Web of Science" bazasına daxil edilmiş məqalələrin 55 faizi AMEA-nın payına düşür və bu istiqamətdə son 3 ildə dinamik artım nəzərə çarpır.
Tədbirdə yırtıcı jurnallar, onların müəyyənləşdirilməsi və müasir dövrdə elmi ictimaiyyət üçün təhlükə törədən belə jurnallardan müdafiə olunma yolları geniş müzakirələrə səbəb olub. Mütəxəssislər nüfuzlu jurnallarda dərc olunmaq üçün "Web of Science" bazasında müvafiq elmi sahə üzrə uğurlu jurnalların düzgün seçimi, onlara müraciət, elmi məqalələrə olan tələbatlar haqqında məlumatlandırılıblar. Qloballaşan dünyada beynəlxalq səviyyədə əhəmiyyətli elmi nəticələrin alınması və güclü elmi nəşrlərin hazırlanması üçün beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, iki və çoxtərəfli layihələrdə iştirak, müştərək tədqiqatların rolu xüsusi vurğulanıb. Bu istiqamətdə AMEA tərəfindən hər il dünyanın müxtəlif ölkələri ilə müştərək elan edilən layihə müsabiqələrinin əhəmiyyəti və onlardan istifadə imkanları ətraflı müzakirə olunub.

Прошла встреча с участниками Программы сертификации по информационной платформе «Web of Science»
При организационной поддержке Управления международных связей аппарата Президиума НАНА прошла встреча специалистов научных учреждений НАНА, являющихся участниками Программы сертификации по информационной платформе «Web of Science», и лиц, ответственных за международные связи, с представителем агентства «Clarivate Analytics» по Азербайджану Айгюн Бабазаде.
Во время встречи были обсуждены мероприятия, осуществленные в научных учреждениях НАНА по использованию базы «Web of Science», состояние дел, проблемы и перспективы. Ответственные по «Web of Science» лица поделились друг с другом своим опытом использования базы и повышения активности в деле публикации научных статей.
А.Бабазаде подробно рассказала о динамике публикации статей отечественных ученых и сотрудников отдельных научных учреждений НАНА в журналах с импакт-фактором, которая наблюдается в последние годы, рейтинговых показателях этих статей и статистике ссылок на них. Отмечалось, что 55 % статей, включенных в базу «Web of Science» по республике, приходится на долю НАНА, и последние 3 года наблюдается динамика в этом направлении.
На мероприятии были обсуждены такие вопросы, как журналы-хищники, их выявление и методы защиты от подобных журналов, которые сегодня создают серьезную угрозу для научной общественности. Специалисты были проинформированы о способах правильного отбора авторитетных журналов по соответствующим направлениям науки в базе «Web of Science» и обращения к ним, а также требованиях, предъявляемых к научным статьям. Особо подчеркивалась роль международного научного сотрудничества, участия в двухсторонних и многосторонних проектах и проведения совместных исследований в получении значимых в международном масштабе научных результатов и подготовке серьезных научных публикаций. Участники встречи обсудили значение конкурсов на проекты, ежегодно объявляемых НАНА совместно с различными странами мира, возможности и перспективы участия в них.