Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun alimləri çöl tədqiqatları aparırlar
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun (TAİ) əməkdaşları tərəfindən Beyləqan, İmişli, Kürdəmir, Ağsu, Ucar, Neftçala və Qax rayonlarında çöl tədqiqatları aparılır.
Çöl tədqiqatları zamanı Rusiya Federasiyasının Şelkova Aqrokimya şirkəti tərəfindən verilmiş yüksəkməhsullu qarğıdalı, şəkər çuğunduru, soya və buğdanın müxtəlif sortlarının Azərbaycan şəraitinə uyğunlaşdırılması üçün gübrələmə sisteminin və kompleks becərmə texnologiyasının işlənilib hazırlanması məqsədilə təcrübələr aparılır.
Təcrübələr TAİ, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu və "Şelkova Aqrokimya" şirkəti arasında bağlanmış üçtərəfli müqaviləyə əsasən həyata keçirilir.
TAİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev və müəssisənin çöl tədqiqatlarından məsul icraçısı, a.e.ü.f.d. Qoşqar Məmmədov əkin sahələrinə baxış keçiriblər. Ağsuda əkilmiş şəkər çuğunduru bitkisinin, İmişli və Beyləqanda qarğıdalı və soya bitkilərinin böyümə və inkişafı üzrə fonoloji müşahidələr və gübrələrin təsirinin ilkin olaraq qiymətləndirilməsi aparılıb.

Scientists of the Institute of Soil Science and Agrochemistry conduct field studies
Employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry (ISSA) of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) are conducting field surveys in Beylagan, Imishli, Kurdamir, Agsu, Ujar, Neftchala and Gakh districts.
During the field research, experiments are being conducted to develop a fertilization and complex cultivation technology for adaptation of high-yield corn, sugar beet, soybean and wheat varieties to Azerbaijani conditions provided by the Shelkova Agrochemical Company of the Russian Federation.
Practices are implementing in accordance with a trilateral agreement between ISSA, Agricultural Research Institute of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and the Shell Aquaculture Company.
ISSA Director, correspondent member of ANAS Alovsat Guliyev and executive officer of the enterprise for field research, PhD in agrarian sciences Goshgar Mammadov reviewed the areas.