Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun alimləri çöl tədqiqatları aparırlar
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun (TAİ) əməkdaşları tərəfindən Beyləqan, İmişli, Kürdəmir, Ağsu, Ucar, Neftçala və Qax rayonlarında çöl tədqiqatları aparılır.
Çöl tədqiqatları zamanı Rusiya Federasiyasının Şelkova Aqrokimya şirkəti tərəfindən verilmiş yüksəkməhsullu qarğıdalı, şəkər çuğunduru, soya və buğdanın müxtəlif sortlarının Azərbaycan şəraitinə uyğunlaşdırılması üçün gübrələmə sisteminin və kompleks becərmə texnologiyasının işlənilib hazırlanması məqsədilə təcrübələr aparılır.
Təcrübələr TAİ, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu və "Şelkova Aqrokimya" şirkəti arasında bağlanmış üçtərəfli müqaviləyə əsasən həyata keçirilir.
TAİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev və müəssisənin çöl tədqiqatlarından məsul icraçısı, a.e.ü.f.d. Qoşqar Məmmədov əkin sahələrinə baxış keçiriblər. Ağsuda əkilmiş şəkər çuğunduru bitkisinin, İmişli və Beyləqanda qarğıdalı və soya bitkilərinin böyümə və inkişafı üzrə fonoloji müşahidələr və gübrələrin təsirinin ilkin olaraq qiymətləndirilməsi aparılıb.

Ученые Института почвоведения и агрохимии ведут полевые исследования
Сотрудники Института почвоведения и агрохимии НАНА (ИПА) ведут полевые исследования в Бейлаганском, Имишлинском, Кюрдамирском, Агсуинском, Уджарском, Нефтчалинском и Гахском районах.
Во время полевых исследований проводятся опыты с целью разработки системы удобрений и комплексной технологии возделывания для адаптации различных высокопроизводительных сортов кукурузы, сахарной свеклы, сои и пшеницы, предоставленных компанией «Щелково-Агрохим» Российской Федерации, к условиям Азербайджана.
Опыты проводятся в соответствии с трехсторонним договором, заключенным между ИПА, Научно-исследовательским институтом земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики и компанией «Щелково-Агрохим».
Директор ИПА, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев и ответственный за проведение полевых исследований сотрудник учреждения, доктор философии по аграрным наукам Гошгар Мамедов произвели осмотр посевных площадей. Были проведены фенологические наблюдения за ростом и развитием сахарной свеклы в Агсу, кукурузы и сои в Имишли и Бейлагане, а также первичная оценка влияния удобрений на эти процессы.