Mərkəzi Elmi Kitabxanada informasiya qurumları üçün ustad dərsi keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) dəvəti ilə kitabxanalar, arxivlər və muzey əməkdaşları üçün UNESCO kafedrasının “Günəşə doğru” beynəlxalq İşçi qrupunun üzvü, Qazaxıstanın Pavlodar Marqulan Mərkəzinin UMAY beynəlxalq elmi araşdırma laboratoriyasının rəhbəri, Azərbaycan ərazilərinin milli maraq və elmi prinsiplərə əsaslanan tədqiqatçısı kimi tanınan tarixçi, etnoqraf, arxeoloq, bərpaçı-rəssam Tatyana Krupa bir neçə mövzuda ustad dərsi, mühazirə və seminar keçirib.
Tədbiri MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova açaraq rəhbərlik etdiyi müəssisənin son dövrdə kitabxana-informasiya sahəsində beynəlxalq təcrübə meydançasına çevrilməsi, burada akademik qurumlara kitabxana, sərbəst ensiklopedik resurslar, informasiya texnologiyaları üzrə müxtəlif formatlı təlimlər keçirilməsi barədə məlumat verib.
Sonra T.Krupa “Qəzetlərin rəqəmsallaşmadan öncə konservasiyası – əgər bərpa emalatxanası yoxdursa”, “Arxeoloji tekstilin təmizlənməsi və plastifikasiyası” və “V.N.Karazin adına Xarkov Milli Universitetinin Mərkəzi Elmi Kitabxanasının fondlarında saxlanılan Osmanlı dəftərlərində mürəkkəbin araşdırılması” mövzularında məruzələrlə çıxış edib. O, dövri mətbuat materialları, köhnəlmiş qəzetlərin rəqəmsallaşmadan əvvəl sənədləşdirilməsi, fiziki-kimyəvi vəziyyətinin yoxlanılması, bərpa üçün hazırlanması və bu prosesin təkmilləşdirilməsi məqsədilə tətbiq olunan beynəlxalq standartlar, şəxsi təcrübəsi haqqında danışıb. Bundan əlavə, arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan toxuculuq məmulatlarının təmizlənməsi və konservasiyası, liflərin identifikasiyası və mikroskopik analizinin aparılmasından bəhs edib. Həmçinin Osmanlı dəftərlərinin informasiya daşıyıcısı olaraq tarixi əhəmiyyətindən, onların xüsusi möhürlənmə qaydasından, bu istiqamətdə ukraynalı mütəxəssislərlə birgə apardığı tədqiqatlardan söz açıb.

В Центральной научной библиотеке прошел мастер-класс для сотрудников информационных учреждений
По приглашению Центральной научной библиотеки НАНА (ЦНБ) член международной рабочей группы «В поисках солнца» кафедры ЮНЕСКО, заведующая международной научно-исследовательской лабораторией «Умай» Margulan Centre в Павлодаре (Казахстан), историк, этнограф, археолог, художник-реставратор Татьяна Крупа провела для сотрудников библиотек, архивов и музеев мастер-класс, лекцию и семинар, охватывающие несколько тем.
Открыв мероприятие, директор ЦНБ, доктор философии по медицине Лейла Иманова сообщила, что в последнее время руководимая ею организация превратилась в площадку по международному обмену опытом в области библиотечно-информационного дела, здесь проводятся различные тренинги для сотрудников академических организаций по библиотечному делу, свободным энциклопедическим ресурсам, информационным технологиям.
Затем Т.Крупа выступила с докладами на темы «Предоцифровочная консервация газет (Консервационная подготовка газет к оцифровке – если нет своей реставрационной мастерской)», «Очистка и пластификация археологического текстиля» и «Изучение чернил Османского дафтара из фондов Центральной научной библиотеки Харьковского национального университета имени В.Н.Каразина». Она рассказала о международных стандартах, которые применяются при документировании материалов периодической печати и старых газет до их оцифровывания, проверке их физико-химического состояния, подготовке их к реставрации и совершенствовании этого процесса, и своей личной практике в данной области. Помимо этого, докладчик говорила об очищении и консервации текстильных изделий, обнаруженных во время археологических раскопок, идентификации волокон и проведении микроскопического анализа. Также Т.Крупа рассказала об историческом значении Османских дафтаров, которые являются носителями информации, особом порядке их запечатывания и исследованиях, которые она проводит совместно с украинскими специалистами в этой сфере.