Qəbələnin Səlbir və Antik şəhər yerində arxeoloji qazıntılar aparılır
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Eminlinin rəhbərliyi ilə "Antik və İlk orta əsrlər Qəbələ Arxeoloji Ekspedisiyası" Qəbələnin Səlbir və Antik şəhər yerində arxeoloji qazıntılar aparır.
Məqsəd Qəbələdə erkən şəhər mədəniyyətinin formalaşması, urbanizasiya problemi, yaşayış yerlərində mədəni təbəqələr əsasında davamlı həyat tərzinin öyrənilməsidir.
Hazırda qədim Qəbələnin Səlbir yaşayış yerində 400 kv.m-dən artıq olan iri tikili kompleksi tədqiq olunmaqdadır. Tədqiqatlar zamanı qeyd olunan kompleksə aid bir binanın iki mərtəbəli olması müəyyən edilib. Binanın tikintisində çay daşı və bişmiş kərpiclərdən geniş istifadə olunub. Binanın alt mərtəbəsinə kərpiclərdən hörülmüş pilləkənlər vasitəsilə düşdükdən sonra dəhlizlər vasitəsilə müxtəlif istiqamətlərdə otaqların varlığı müəyyən edilib. Dəhliz və otaqlar bişmiş kərpiclərlə döşənmiş və üzəriləri süvaq qatı ilə örtülüb. Binanın daxili divarlarının tərtibatında üzəri həndəsi təsvirlərlə bəzədilmiş süvaq örtükləri də aşkarlanıb.
XII-XIV əsrlərə aid tikili kompleksinin içərisinə dəhlizlər, yardımçı otaqlar, dairəvi hovuz, saxsı tünglərdən hazırlanmış su xətti, isitmə qurğuları, təsərrüfat quyusu, təndir daxildir. Qazıntılar nəticəsində binanın dağılmış hissələri içərisində xeyli müxtəlif rəngli şüşələrin tapılması vaxtilə orada şəbəkəli pəncərələrin olduğundan xəbər verir. Tədqiqatlar zamanı, həmçinin saxsı məmulatı, inşaat detalları, metal əşyalar aşkar edilib. Zamanla kütləvi dağıntıya məruz qalan binanın yerində 15-ci əsrdən sonra kiçik qəbirstanlıq salınıb.
Paralel olaraq Səlbir yaşayış yerində "Azərbaycan-Koreya Beynəlxalq Arxeoloji Ekspedisiyası" da fəaliyyət göstərir. Birgə tədqiqatlar Səlbirin mərkəzi hissəsində su anbarı ehtimal edilən çökəklik yerində davam etməkdədir.
2 illik fasildən sonra ekspedisiya Qəbələnin Antik şəhər yeri ehtimal edilən Çaqqallı sahəsində də tədqiqatlar aparır. Uzun illər aparılmış genişmiqyaslı qazıntılar nəticəsində aşkarlanan dulusçuluq emalatxanası ətrafında qazıntılar davam etdirilir. E.ə. II əsrə aid olan dulus emalatxanasının ətrafı tədqiqatlara cəlb olunaraq emalatxananın sərhədləri və dulus kürələrinin tədqiqi istiqamətində işlər aparılmaqdadır.
Qeyd edək ki, arxeoloji çöl-tədqiqat işləri SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilməkdədir.

Archeological excavations are being carried out on the territory of Salbir and Antique city of Gabala
24.07.2019 11:26
Antique and First Middle Ages Gabala Archeological Expedition under the leadership of PhD in History Jeyhun Eminli, leading researcher of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, conduct archaeological excavations on the territory of Salbir and Antique city of Gabala.
The goal is to study the culture of early urban culture in Gabala, the problem of urbanization and the sustainable way of life based on the cultural layers.
At present, a large-scale complex of more than 400 square meters is being studied in the Salbir residential area of ​​ancient Gabala. During the research, it was determined that a building belonging to the complex had two floors. Roofs and baked bricks were widely used in the construction of the building. After falling down the stairs on the lower floor of the building, through the stairs, corridors revealed the presence of rooms in different directions. The corridors and rooms are furnished with baked bricks and covered with puddles. In the interior walls of the building, skirts covered with geometric patterns were also discovered.
The complex of XII-XIV centuries includes corridors, auxiliary rooms, circular ponds, water line from pottery tunnels, heating equipment, farm wells, oven.
Parallelly, "Azerbaijan-Korea International Archeological Expedition" is conducting an excavation in Salbir area Joint Studies In the central part of the sediment, the reservoir is likely to be in the sedimentary location.
After a 2-year break, the expedition conducts research in the area of ​​Chaggali. Excavations are continuing around the pottery workshop discovered as a result of large-scale excavations conducted for many years.
It should be noted that archaeological research is carried out with the financial support of SEBA (Seoul-Baku) Azerbaijan-Korea Cultural Exchange Association.