Bakıda keçirilən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında iştirak üçün 600-dən çox şagird, müəllim və ekspert qeydiyyatdan keçib
05.08.2019 12:10
31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında iştirak üçün Azərbaycan komandası da daxil olmaqla, 88 ölkə və regiondan 600-dən çox şagird, müəllim və ekspertdən ibarət rəsmi nümayəndə heyəti qeydiyyatdan keçib.
Bu məlumat avqustun 5-də 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının (IOI) açılışına həsr olunmuş mətbuat konfransında səsləndirilib.
AZƏRTAC-ın məlumatına görə, tədbirdə ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadənin 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası ilə bağlı təqdimatı dinlənilib.
Təhsil naziri, “IOI 2019”un sədri Ceyhun Bayramov bildirib ki, bu olimpiadanın Azərbaycanda keçirilməsi ölkə təhsili üçün əhəmiyyətli hadisələrdən biridir. Nazir istedadlı uşaqlarla iş sahəsində görülmüş işlər nəticəsində həm respublika olimpiadalarında iştirak edənlərin sayının artdığını, həm də beynəlxalq olimpiadalarda şagirdlərimizin uğurlarının ildən-ilə yaxşılaşdığını jurnalistlərin diqqətinə çatdırıb.
ADA Universitetinin rektoru, “IOI 2019”un fəxri həmsədri Hafiz Paşayev də olimpiadanın təşkilinin əsas məqsədləri barədə məlumat verib.
Daha sonra olimpiadanın rəsmi qlobal sponsoru “Acer”in Rusiya, Şərqi Avropa və Türkiyə üzrə vitse-prezidenti Qriqori Nizovski “Acer” və “IOI” əməkdaşlığından danışıb.
Jurnalistlərin diqqətinə çatdırılıb ki, “IOI” beş beynəlxalq olimpiadadan və dünyanın ən nüfuzlu kompüter elmləri yarışlarından biridir. Hər bir iştirakçı ölkə yarışda 4 nəfərlik komanda üzvü, həmçinin bir komanda lideri və onun müavini ilə təmsil olunur. Müsabiqə iki gün davam edir. Bu müddət ərzində iştirakçılar alqoritmik problemlərin həllinə fərdi şəkildə yanaşırlar. Hər gün iştirakçılara beş saat ərzində həll etməli olduqları üç tapşırıq verilir.
31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası başa çatdıqdan sonra “Acer” şirkəti 450 ədəd “Aspire” notbukunu ADA Universiteti və Təhsil Nazirliyinə hədiyyə edəcək. ADA Universiteti onlardan İT və Mühəndislik Məktəbində iki yeni laboratoriyanı təchiz etmək üçün istifadə edəcək. Təhsil Nazirliyi isə Azərbaycan məktəblərində informatika fənnini tədris etmək üçün “Rəqəmsal bacarıqlar” pilot layihəsini dəstəkləyəcək.

More than 600 schoolchildren, teachers and experts registered to participate in the International Olympiad in Informatics
05.08.2019 12:10
Official delegations consisting of more than 600 pupils, teachers and experts from 88 countries and regions, including the Azerbaijani team, have registered to participate in the International Olympiad in Informatics, which is being held in Azerbaijan for the first time.
This was announced on August 5 at a press conference dedicated to the opening of the 31st International Olympiad in Informatics (IOI).
Vice-Rector of the ADA University Fariz Ismailzade delivered paper devoted to the 31st International Olympiad in Informatics. AR Education Minister, Chairman of IOI 2019 Jeyhun Bayramov said that the holding of this Olympiad in Azerbaijan is one of the significant events for the formation of the country. Azerbaijan teams representing the country 24 times in this prestigious international competition have won 5 medals, including one silver and four bronze.
The minister brought to the attention of journalists that as a result of measures taken in the field of work with talented children, the number of participants in republican competitions has increased, and besides, the results of our students at international competitions are improving every year.
The rector of the ADA University, honorary co-chairman of IOI 2019 Hafiz Pashayev also informed on the main objectives of the organization of the Olympiad.
For the organization of the event at a high level, places were selected that meet modern requirements; thus, the main contest will be held at the National Gymnastics Arena, while the opening ceremony will be hosted at the Baku Convention Center and the closing ceremony - at the Heydar Aliyev Center. Boulevard Hotel is foreseen to hold other events within the framework of the Olympiad. Students will be accommodated in the Athletes Village during the competition. There will be an entertainment zone for the contestants and they will be able to effectively spend their time off outside through various events and exciting leisure programmes. As part of the programme excursions will be organized to Gobustan, Yanardagh, Ateshgah, the House Museum of Nobel Brothers and some other places.
Then, Gregory Nizovsky, Vice-president of the official global sponsor of the Acer Olympiad in Russia, Eastern Europe and Turkey, spoke about the cooperation between Acer and IOI.
It was brought to the attention of journalists that IOI is one of five international Olympiads and the most prestigious competitions in computer science. Each participating country is represented at the competition by a team of 4 people, as well as one team leader and his deputy. The competition lasts two days. During this time, participants individually approach the solution of algorithmic problems. Daily participants are given three tasks that they must solve within five hours.