Akademik Nərgiz Axundovanı 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Avqustun 7-də tarixçi alim, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundovanın 60 yaşı tamam olur.
Akademik Nərgiz Axundova 7 avqust 1959-cu ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb dili şöbəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib, 1987-ci ildə “Suriya Ərəb Respublikasının ictimai-siyasi həyatında islamın rolu (1963-1981-ci illər)” mövzusunda namizədlik, 2007-ci ildə “Abbasilər Xilafətinin hərbi-siyasi strukturunda türklərin rolu” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2011-ci ildə professor elmi adını alıb, 2014-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2017-ci ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
1981-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində ərəb dili müəllimi kimi əmək fəaliyyətinə başlayan Nərgiz Axundova 1983-1986-cı illərdə Tarix fakültəsinin əyani aspirantı olub, 1986-2012-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Asiya və Afrika ölkələri tarixi kafedrasında baş laborant, müəllim, dosent, professor vəzifələrində çalışıb. Alim 2012-ci ildə AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Azərbaycanın orta əsrlər tarixi şöbəsində aparıcı elmi işçi, sektor müdiri vəzifələrində işləyib.
Akademik Nərgiz Axundova 2015-ci ildən AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsində fəaliyyətini uğurla davam etdirir. O, orta əsrlər tarixinin aktual problemlərinə həsr olunmuş 120- dən çox elmi əsərin, həmçinin 4 monoqrafiya, 6 dərsliyin müəllifidir. Alimin tədqiqatlarında orta əsrlər tarixinin müxtəlif aspektləri, əsasən xilafətin yaranmasından onun siyasi süqutuna qədərki dövrdə ərəb-türk münasibətləri, eləcə də tarixin müxtəlif dövrlərində mövcud olmuş türk imperiyalarının idarəçilik sistemi, həyata keçirdikləri müharibələr, türk xalqlarının və dövlətlərinin Qafqaza təsiri kimi məsələlər araşdırılıb.
Onun “Xilafətin dövlət idarəçilik sistemində türklər (VIII-X əsrin ortaları)”, “Qafqaz və böyük türk imperiyaları” (həmmüəllif), “Suriya və İraq ƏSDP-in hakimiyyəti altında”, “Asiya və Afrika ölkələri tarixi (feodalizmin meydana gəlməsi və inkişafı)”, “Asiyanın ərəb ölkələrinin çağdaş tarixi” (həmmüəllif), “Asiya və Afrika ölkələrinin orta əsrlər tarixi”, “Asiya və Afrika ölkələrinin çağdaş tarixi” monoqrafiya və dərslikləri elmi ictimaiyyətin dərin rəğbətini qazanıb.
Alim bir sıra beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda Azərbaycan tarix elmini uğurla təmsil edib. Yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi sahəsində də N.Axundovanın mühüm xidmətləri vardır. Onun rəhbərliyi ilə 10-a yaxın fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlanıb.
Nərgiz Axundova AMEA-nın Abbasqula Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Elmi şurasının, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin üzvüdür. O, bir sıra respublika və beynəlxalq elmi jurnalların redaksiya heyətinin tərkibində təmsil olunur.
Görkəmli alimi 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Congratulations on the Nargiz Akhundova’s 60th jubilee!
On August 7, the scientist-historian, academician-secretary of the Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova is 60th.
Academician Nargiz Akhundova was born on August 7, 1959 in Baku. She graduated with honors from the Arab Department of the Faculty of Oriental Studies of BSU. In 1987 she defended PhD on "The Role of Islam in the Political Life of the Syrian Arab Republic (1963-1981). And in 2007 she defended doctoral dissertation on “The Role of the Turks in the Military-Political Structure of the Abbasid Caliphate”. In 2011, she was awarded the academician title of Professor, in 2014 she was elected as a corresponding member of ANAS and in 2017 she was elected as an activer member of ANAS.
Nargiz Akhundova, who began her career as a teacher of Arabic at Azerbaijan State University in 1981 was a graduate student in the faculty of history in 1983-1986. 1986-2012 - Senior laboratory assistant, Professor, associate professor, Professor of the Department of Asian and African History, Baku State University. In 2012, she worked as a leading researcher, head of the Department of Medieval History of the Institute of History after A.Bakikhanov ANAS.
Academician Nargiz Akhundova successfully continues work as an academician-secretary of the Department of Social Sciences of ANAS since 2015. She is the author of more than 120 scientific papers on pressing problems of medieval history, including 4 monographs and 6 textbooks. She studied various aspects of medieval history, mainly Arab-Turkic relations from the rise of the caliphate to its political collapse, as well as the management system of the Turkic empires that existed at different periods of history, the war of Turkic peoples and states.
The scientist successfully presented the history of Azerbaijan at a number of international conferences and symposium. N.Akhundova also plays an important role in the training of highly qualified personnel. Under her leadership were trained about 10 Doctors of PhD sciences.
Nargiz Akhundova is a member of the Scientific Council of the Institute of History of ANAS, the Presidium of the Higher Certification Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. She is a member of the editorial board of a number of national and international scientific journals.