Akademik Nərgiz Axundovanı 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Avqustun 7-də tarixçi alim, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundovanın 60 yaşı tamam olur.
Akademik Nərgiz Axundova 7 avqust 1959-cu ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb dili şöbəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib, 1987-ci ildə “Suriya Ərəb Respublikasının ictimai-siyasi həyatında islamın rolu (1963-1981-ci illər)” mövzusunda namizədlik, 2007-ci ildə “Abbasilər Xilafətinin hərbi-siyasi strukturunda türklərin rolu” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2011-ci ildə professor elmi adını alıb, 2014-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2017-ci ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
1981-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetində ərəb dili müəllimi kimi əmək fəaliyyətinə başlayan Nərgiz Axundova 1983-1986-cı illərdə Tarix fakültəsinin əyani aspirantı olub, 1986-2012-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Asiya və Afrika ölkələri tarixi kafedrasında baş laborant, müəllim, dosent, professor vəzifələrində çalışıb. Alim 2012-ci ildə AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Azərbaycanın orta əsrlər tarixi şöbəsində aparıcı elmi işçi, sektor müdiri vəzifələrində işləyib.
Akademik Nərgiz Axundova 2015-ci ildən AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsində fəaliyyətini uğurla davam etdirir. O, orta əsrlər tarixinin aktual problemlərinə həsr olunmuş 120- dən çox elmi əsərin, həmçinin 4 monoqrafiya, 6 dərsliyin müəllifidir. Alimin tədqiqatlarında orta əsrlər tarixinin müxtəlif aspektləri, əsasən xilafətin yaranmasından onun siyasi süqutuna qədərki dövrdə ərəb-türk münasibətləri, eləcə də tarixin müxtəlif dövrlərində mövcud olmuş türk imperiyalarının idarəçilik sistemi, həyata keçirdikləri müharibələr, türk xalqlarının və dövlətlərinin Qafqaza təsiri kimi məsələlər araşdırılıb.
Onun “Xilafətin dövlət idarəçilik sistemində türklər (VIII-X əsrin ortaları)”, “Qafqaz və böyük türk imperiyaları” (həmmüəllif), “Suriya və İraq ƏSDP-in hakimiyyəti altında”, “Asiya və Afrika ölkələri tarixi (feodalizmin meydana gəlməsi və inkişafı)”, “Asiyanın ərəb ölkələrinin çağdaş tarixi” (həmmüəllif), “Asiya və Afrika ölkələrinin orta əsrlər tarixi”, “Asiya və Afrika ölkələrinin çağdaş tarixi” monoqrafiya və dərslikləri elmi ictimaiyyətin dərin rəğbətini qazanıb.
Alim bir sıra beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda Azərbaycan tarix elmini uğurla təmsil edib. Yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi sahəsində də N.Axundovanın mühüm xidmətləri vardır. Onun rəhbərliyi ilə 10-a yaxın fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlanıb.
Nərgiz Axundova AMEA-nın Abbasqula Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Elmi şurasının, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin üzvüdür. O, bir sıra respublika və beynəlxalq elmi jurnalların redaksiya heyətinin tərkibində təmsil olunur.
Görkəmli alimi 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Поздравляем академика Наргиз Ахундову с 60-летнем юбилеем!
7 августа ученому-историку, академику-секретарю Отделения общественных наук, академику Наргиз Ахундовой исполняется 60 лет.
Академик Наргиз Ахундова родилась 7 августа 1959 года в Баку. Она с отличием окончила Aрабское отделение факультета востоковедения БГУ. В 1987 году защитила кандидатскую диссертацию на тему «Роль ислама в общественно-политической жизни Сирийской Арабской Республики (1963-1981). А в 2007 году защитила докторскую диссертацию на тему «Роль турок в военно-политической структуре Аббасидского халифата». В 2011 году она удостоена ученого звания профессора, в 2014 году избрана членом-корреспондентом НАНА, а в 2017 году избрана действительным членом НАНА.
Наргиз Ахундова, начавшая свою карьеру в качестве преподавателя арабского языка в Азербайджанском государственном университете в 1981 году, была аспирантом исторического факультета в 1983-1986 годах. 1986-2012 гг. - старший лаборант, профессор, доцент, профессор кафедры истории Азии и Африки Бакинского государственного университета. В 2012 году работала ведущим научным сотрудником, заведующей Отделом средневековой истории Института истории им. А. Бакиханова НАНА.
Академик Наргиз Ахундова успешно продолжает свою работу в качестве академика-секретаря Отделения общественных наук НАНА с 2015 года. Она является автором более 120 научных работ по актуальным проблемам средневековой истории, в том числе 4 монографий и 6 учебников. Она исследовала различные аспекты средневековой истории, в основном арабо-тюркские отношения от подъема халифата до его политического распада, а также систему управления тюркскими империями, существовавшими в разные периоды истории, войны тюркских народов и государств.
Ученый успешно представляла историю Азербайджана на ряде международных конференций и симпозиумов. Н. Ахундова также играет важную роль в подготовке высококвалифицированных кадров. Под ее руководством подготовлено около 10 докторов философии и наук.
Наргиз Ахундова является членом Ученого совета Института истории НАНА, Президиума Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики. Она является членом редколлегии ряда национальных и международных научных журналов.