Avqust ayının 25-də tanınmış alim, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Maye və qaz mexanikası şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Qeylani Minhac oğlu Pənahovun 65 yaşı tamam olur.
Qeylani Pənahov 1954-cü il avqustun 25-də Qusar rayonunun Ənix kəndində anadan olub. O, 1971-ci ildə Ənix kənd orta məktəbini bitirib, elə həmin ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) daxil olub.
1976-cı ildə institutun Neft və mədən fakültəsini “Dağ mühəndisi” ixtisası üzrə bitirən alim Dağıstan geoloji ekspedisiyasında fəaliyyət göstərib, daha sonra isə Ukraynada Təhlükəsizlik Texnikası İnstitutunda böyük mühəndis vəzifəsində çalışıb. O, 1979-1988-ci illərdə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunda kiçik elmi işçi və baş elmi işçi işləyib.
Q.Pənahov 1986-cı ildə “Fiziki sahələrlə quyu məhsullarının reofiziki xüsusiyyətlərini tənzimləməklə neftçıxarmada texnoloji proseslərin səmərəliliyinin artırılması” mövzusunda namizədlik, 1996-cı ildə “Neft-qaz sənayesi üçün yeni kompozit sistemlərin işlənməsi və tətbiqi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2014-cü ildə “Mexanika” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alim 1988-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Neft və qazın qeyri-xətti mexanikası şöbəsində böyük elmi işçi vəzifəsində çalışıb. O, 1999-2002-ci illərdə həmin institutda Maye və qaz axınlarında fiziki mexaniki proseslər laboratoriyasının rəhbəri işləyib. 2002-ci ildən isə Maye və qaz mexanikası şöbəsinin müdiridir.
Qeylani Pənahov pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub. O, 1996-2002-ci illər ərzində Azərbaycan Neft Akademiyasında Neftin-qazın nəqli və saxlanılması və Neft yataqlarının işlənilməsi və istismarı kafedralarında professor vəzifəsində işləyib, bir sıra fənnlərdən mühazirələr oxuyub.
Alim tərəfindən müxtəlif məhlulların süzülməsi prosesində hidrodinamik məsələlərdə elektrokinetik effektlərin nəzərə alınmasının vacibliyi göstərilib, dispers sistemləri axınlarında qapanma mexanizmi verilib, neftqazçıxarmada prosesləri tənzimləmək üçün reokimyəvi əmələgəlmələrin müəyyən termobarik şəraitdə rolu açıqlanıb. O, həmçinin bir sıra tənzimlənə bilən özlü-elastik tərkiblər üçün təkliflər verib ki, bunların əsasında müvəffəqiyyətlə tətbiq olunan sənaye texnologiyaları yaradılıb. Bu texnologiyalar hazırda Azərbaycan, Rusiya, ABŞ, Çin və Vyetnamda tətbiq olunur. Bundan əlavə o, mayelərin sərhəddində yaranan fluktuasiyanın tənzimlənməsinin lokal təzyiq vasitəsilə mümkünlüyünü göstərərək yeni texnoloji metod irəli sürüb.
AMEA-nın müxbir üzvü Q.Pənahov 180-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir ki, onlardan 55-i Rusiya Federasiyasının və Azərbaycan Respublikasının patentini alıb.
O, 1999-cu ildə Rusiya Federasiyası İxtiralar üzrə Akademiyanın və 2003-cü ildə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının (RTEA) həqiqi xarici üzvü seçilib.
Alim elm sahəsindəki nailiyyətlərinə görə 2004-cü ildə Akademik V.İ.Vernadski adına RTEA-nın fəxri gümüş medalı, 2009-cu ildə RTEA-nın Fəxri nişanı, 2004-cü ildə AMEA-nın Fəxri fərmanı, 2015-ci ildə isə Akademik Azad Mirzəcanzadə adına gümüş medalla təltif edilib.
Görkəmli alimi 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Члену-корреспонденту НАНА Гейлани Панахову исполняется 65 лет
25 августа известному ученому, заведующему Отделом механики жидкости и газа Института математики и механики, члену-корреспонденту НАНА Гейлани Минхадж оглы Панахову исполняется 65 лет.
Гейлани Панахов родился 25 августа 1954 года в селе Аних Гусарского района. Гейлани Панахов родился 25 августа 1954 года в селении Аних Гусарского района. Окончил среднюю школу села Аних в 1971 году и поступил в Азербайджанский институт нефти и химии (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности).
В 1976 году, ученый окончивший факультет нефти и горного дела, работал в Дагестанской геологической экспедиции, он работал старшим инженером в Институте техники безопасности в Украине. В 1979-1988 гг. работал младшим научным сотрудником и главным научным сотрудником в Азербайджанском институте нефти и химии.
В 1986 году защитил кандидатскую на тему «Регулирование реофизических свойства продукции добывающих скважин с помощью физических полей для повышения эффективности технологических процессов нефтедобычи», а в 1996 году докторскую диссертацию на тему «Разработка и внедрение новых композитных систем в нефтегазодобыче». В 2014 году был избран членом-корреспондентом Национальной Академии наук.
В 1988 году работал старшим научным сотрудником в Отделе нелинейной механики нефти и газа Института математики и механики Академии наук Азербайджана. Он был руководителем лаборатории физико-механических процессов в потоках жидкости и газа в том же институте в 1999-2002 гг. С 2002 года он возглавляет Отдел механики жидкости и газа.
Гейлани Панахов также занимается педагогической деятельностью. С 1996 по 2002 год он работал профессором на кафедрах Азербайджанской нефтяной академии и читал лекции по ряду предметов.
В своих исследованиях член-корреспондент НАН Азербайджана Гейлани Панахов охватывает целый ряд вопросов, посвященных проблемам механики жидкости и газа, включая задачи течения неоднородных, дисперсных и газожидкостных систем в трубах и пористых средах. Результаты исследований Панахова Г.М. находят широкое применение в вопросах нефтепромысловой механики, на их основе созданы и широко применяются промышленные технологии в сфере добычи нефти и газа, повышения нефтеотдачи пластов и интенсификации добычи нефти, транспорта и хранения углеводородной продукции, применения вязкоупругих композитных систем в различных процессах нефтегазодоыбчи. В настоящее время данные технологические процессы широко используются на нефтегазовых месторождениях Азербайджана, России, Китайской Народной Республики, США и Вьетнама.
Член-корреспондент НАНА Г. Панахов является автором более 180 научных статей, 55 из которых получили патенты Российской Федерации и Азербайджанской Республики. В 1999 году он был избран действительным зарубежным членом Российской академии изобретений, а в 2003 году - Российской академии естественных наук (РТЭА).
Ученый является обладателем Почётной серебряная медали РАЕН им. акад. В.И.Вернадского, почётного звания Президиума НАНА, Почетного знака РАЕН за достижения в области науки и экономики, Серебряной медали РАЕН им. акад. А.Х.Мирзаджанзаде.
Поздравляем с 65-летием выдающегося ученого и желаем ему крепкого здоровья и успехов в научной деятельности!