Özbəkistanda mədəni irs həftəsi çərçivəsində silsilə tədbirlər keçirilir
Özbəkistanın Daşkənd, Termez, Səmərqənd və Buxara şəhərlərində “Özbəkistan - yolların ayrıcı və sivilizasiya: imperiyalar, dinlər, mədəniyyətlər” adlı mədəni irs həftəsi çərçivəsində 15 tədbir keçirilir.
Tədbirlərdə dünyanın 40 ölkəsindən gələn 300-dan çox şərqşünas alim, ekspert, UNESCO-nun yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak edirlər.
AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, akademik Şahin Mustafayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti də qonaqlar sırasındadır.
Həftə çərçivəsində Daşkənddə Özbəkistan mədəni irsinin qorunması, öyrənilməsi və populyarlaşdırılması üzrə Ümumdünya Cəmiyyətinin üçüncü Beynəlxalq Konqresi, “Kuşan xəzinəsi” və “Özbəkistanın nadir əlyazma abidələri” adlı sərgilər də təşkil olunub. Bu gün isə Termezdə “Özbəkistan - sivilizasiyanın kəsişdiyi məkan” adlı tədbir keçirilib.
Qonaqlar UNESCO-nun himayəsi altında Səmərqənddə keçiriləcək “Maddi və qeyri-maddi mədəni irsin qorunması: aktual problemlər və strategiyalar” adlı tədbirdə, həmçinin “Şərq təranələri” XII Beynəlxalq Musiqi Festivalının açılış mərasimində iştirak edəcəklər.

Uzbekistan hosts a series of events within the framework of Cultural Heritage Week
15 events are being held in Uzbekistan in Tashkent, Termez, Samarkand and Bukhara within the framework of the cultural heritage week " Uzbekistan – crossroads of great roads and civilizations: Empires, Religions, Cultures".
The event is attended by more than 300 oriental scientists, experts and high-level UNESCO representatives from 40 countries.
The delegation headed by the Deputy Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Shahin Mustafayev is among the guests.
The third International Congress of the World Society for the Protection, Study and Promotion of Uzbekistan's Cultural Heritage, the Kushan Treasury and the Unique Manuscripts of Uzbekistan were also organized in Tashkent during the week.
The guests will attend an event titled “Preservation of tangible and intangible cultural heritage: topical issues and strategies to resolve them” to be held in Samarkand under the auspices of UNESCO, as well as the opening ceremony of the XII International Music Festival “Oriental Melodies”.