Kənd təsərrüfatında müasir texnologiyaların tətbiqinə dair müzakirələr aparılıb
Akademiyanın Rəyasət Heyətinin üzvü v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Bilal BilalovBiologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin elmi katibi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov, həmçinin Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin və "Elm və Texnologiya Parkı" MMC-nin bir qrup əməkdaşı Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda olublar.
Əvvəlcə institutun direktoru Elmar Allahverdiyev AMEA nümayəndələrinə rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, dövlətimizin qayğısı və dəstəyi nəticəsində Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu üçün bütün şəraiti olan inzibati bina tikilib və istifadəyə verilib. İnzibati binada alim və mütəxəssislərin işləməsi üçün müasir texniki avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalar var.
Daha sonra AMEA "Elm və Texnologiya Parkı" MMC-nin direktoru Cavid Şahmuradov pilotsuz uçuş aparatları ilə kənd təsərrüfatı sahəsində həyata keçirilən analitik tədbirlər, Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşı Cavid Sadıqov isə “Ağıllı kənd təsərrüfatı” xidmətləri barədə məlumat veriblər.
Görüşdə ağıllı kənd təsərrüfatı təcrübələrinin öyrənilməsi, kənd təsərrüfatında innovasiya sistemləri və yeni texnologiyaların tətbiqi, həmçinin AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin institutları arasında əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.

Acting member of the Presidium of the Academy, corresponding member of ANAS Bilal Bilalov, scientific secretary of the Division of Biological and Medical Sciences, Doctor in Agrarian sciences Afig Mammadov, as well as a group of employees of the Strategic Scientific Research Center and High Technology Park visited the Institute of Vegetable-Growing under Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
First, Director of the Institute Elmar Allahverdiyev informed ANAS representatives on the activities of the scientific institution. He said that, by support of state, an administrative building with all the amenities for the Vegetable Research Institute was built and commissioned.The administrative building has laboratories equipped with modern technical equipment for scientists and specialists.
Then, Director of ANAS High Technology Park Javid Shahmuradov informed on analytical activities in the field of unmanned aerial vehicles and an employee of the Strategic Scientific Research Center Javid Sadigov spoke on the "Smart Agriculture" service.
The meeting discussed study of smart farming methods, the usage of innovative systems and new technologies in agriculture, as well as the prospects for cooperation between ANAS institutes and the Ministry of Agriculture.