“Naxçıvan Muxtar Respublikasının tətbiqyönümlü yabanı və mədəni qida bitkiləri” kitabı işıq üzü görüb
18.09.2019 09:48
AMEA Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, həmin institutun əməkdaşları - professor Əliyar İbrahimov, biologiya üzrə elmlər doktoru İsmayıl Məmmədov, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Varis Quliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ənvər İbrahimovTeyyub Paşayev və aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Pərviz Fətullayevin həmmüəllifi olduqları “Naxçıvan Muxtar Respublikasının tətbiqyönümlü yabanı və mədəni qida bitkiləri” kitabı çapdan çıxıb.
Naxçıvanın müxtəlif torpaq-iqlim şəraiti üçün məhsuldar, yüksək kefiyyətli, biotik və abiotik amillərə qarşı davamlı sortların əkilərək artırılması, yeni yaradılmış sortların fermer təsərrüfatlarına sürətlə tətbiq olunması hesabına məsuldarlığın yüksəldilməsi və yeni intensiv tipli, keyfiyyətli sortların tətbiq edilməsi, bu diyarda buğda bitkisinin orta məhsuldarlığının yüksəldilməsi, əhalinin ərzaq məhsullarına olan tələbatının daxili istehsal hesabına təmin edilməsi aparılan tədqiqatın əsas məqsədi olub.
Nəşrdə Bioresurslar İnstitutunda öyrənilən və təcrübədə sınaqdan keçmiş, tətbiqyönümlü perspektivli yabanı və mədəni qida bitkilərinin genofondunun elmi əsaslarla kompleks tədqiqinin nəticələri əks olunub.
Kitabın elmi redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, rəyçiləri AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov və biologiya üzrə elmlər doktoru Aydın Əsgərovdur.

Издана книга «Дикорастущие растения прикладного назначения и культурные пищевые растения Нахчыванской Автономной Республики»
18.09.2019 09:48
Книга “Naxçıvan Muxtar Respublikasının tətbiqyönümlü yabanı və mədəni qida bitkiləri” («Дикорастущие растения прикладного назначения и культурные пищевые растения Нахчыванской Автономной Республики») издана при соавторстве директора Института биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА, академика Тариэля Талыбова, сотрудников института – профессора Алияра Ибрагимова, доктора биологических наук Исмаила Мамедова, доктора аграрных наук Вариса Гулиева, докторов философии по биологии Энвера Ибрагимова, Тейюба Пашаева и доктора философии по аграрным наукам Парвиза Фетуллаева
Основной целью исследования является разведение продуктивных, высококачественных сортов, устойчивых к воздействию различных почвенно-климатических условий и биотических и абиотических факторов, повышение урожайности за счет интенсивного внедрения вновь созданных продуктивных сортов на фермерские хозяйства, внедрение новых, качественных сортов интенсивного типа, увеличение средней урожайности пшеницы в этой области, чтобы удовлетворить спрос населения на продовольствие за счет внутреннего производства.
В новом издании нашли свое отражение результаты научных исследований генофонда дикорастущих и культивируемых пищевых растений, которые изучались в Институте биоресурсов.
Научным редактором книги является член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, рецензентами - член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов и доктор биологических наук Айдын Аскеров.