Üzeyir Hacıbəyli XI Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılış mərasimi olub
Sentyabrın 18-də Bakıda Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Üzeyir Hacıbəyli XI Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, Mədəniyyət nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva, dövlət qurumlarının və ictimai təşkilatların nümayəndələri, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, musiqisevərlər iştirak ediblər.
Gecədə Xalq artisti, bədii rəhbər və baş dirijor Rauf Abdullayevin rəhbərliyi ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri və solist, Rusiyanın violin ifaçısı, P.İ.Çaykovski adına XVI beynəlxalq müsabiqənin qalibi Sergey Doqadin çıxış ediblər. Proqramda Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasına uvertüra, Yan Sibeliusun Skripka və orkestr üçün konserti və görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ Xalq artisti, akademik Arif Məlikovun əziz xatirəsinə müəllifin 6 saylı simfoniyası səsləndirilib.
Festival günlərində Xalq artisti, bəstəkar Aygün Səmədzadənin “Azərbaycan 100 mahnıda” layihəsinin, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında akademik Zemfira Səfərovanın “Azərbaycan musiqi tarixi” kitabının təqdimatları, Soltan Hacıbəyovun 100 illiyinə həsr olunmuş yubiley gecəsi və digər təqdimatlar keçiriləcək.

September 18, Baku hosted XI International Music Festival Uzeir Hajibeyli, co-organized Fund by Fund of Heydar Aliyev and Ministry of Culture.
The Minister of Culture Abulfas Garayev, Head of the Humanitarian Policy Department of the Presidential Administration, Professor Farah Aliyeva, deputy minister of culture, corresponding member of ANAS Sevda Mammadaliyeva, representatives of state agencies and social organizations, prominent culture and art figures and music lovers attended the ceremony.
People's Artist, Artistic Director and Conductor of Azerbaijani symphonic orchestra named after Uzeyir Hadjibeyli led by Rauf Abdullayev and a soloist, violin performer of Russia, a winner of XVI international competition on behalf P.I. Chaykovsky Sergei Dogadin performed at the concert. "Koroglu" opera by Uzeyir Hajibeyli, violin concert by the orchestra Jan Sibelius and the 6th Symphony of prominent Azerbaijani composer was presented at the concert in memory of USSR People Artist, academician Arif Melikov.
As part of the presentation of the festival will be presented project "Azerbaijan in 100 Days" by composer Aygun Samadzada, the book dubbed "The Musical History of Azerbaijan" by academician Zemfira Safarova in the Azerbaijan Composers’ Unity as well as a jubilee night dedicated to Soltan Hajibeyov’s 100th anniversary.