Üzeyir Hacıbəyli XI Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılış mərasimi olub
Sentyabrın 18-də Bakıda Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Üzeyir Hacıbəyli XI Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, Mədəniyyət nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva, dövlət qurumlarının və ictimai təşkilatların nümayəndələri, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, musiqisevərlər iştirak ediblər.
Gecədə Xalq artisti, bədii rəhbər və baş dirijor Rauf Abdullayevin rəhbərliyi ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri və solist, Rusiyanın violin ifaçısı, P.İ.Çaykovski adına XVI beynəlxalq müsabiqənin qalibi Sergey Doqadin çıxış ediblər. Proqramda Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasına uvertüra, Yan Sibeliusun Skripka və orkestr üçün konserti və görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ Xalq artisti, akademik Arif Məlikovun əziz xatirəsinə müəllifin 6 saylı simfoniyası səsləndirilib.
Festival günlərində Xalq artisti, bəstəkar Aygün Səmədzadənin “Azərbaycan 100 mahnıda” layihəsinin, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqında akademik Zemfira Səfərovanın “Azərbaycan musiqi tarixi” kitabının təqdimatları, Soltan Hacıbəyovun 100 illiyinə həsr olunmuş yubiley gecəsi və digər təqdimatlar keçiriləcək.

Состоялась торжественная церемония открытия XI Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли
19.09.2019 10:40
18 сентября в Баку состоялась торжественная церемония открытия XI Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли, организованного Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры.
В мероприятии приняли участие министр культуры Абульфас Гараев, заведующая отделом по вопросам гуманитарной политики Администрации Президента Фарах Алиева, заместитель министра культуры, член-корреспондент НАНА Севда Мамедалиева, представители государственных структур и общественных организаций, известные деятели культуры и искусства, любители музыки.
На вечере выступили Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли под руководством художественного руководителя и главного дирижера, народного артиста, Рауфа Абдуллаева и солист – российский виолончелист, победитель XVI Международного конкурса имени П.И.Чайковского Сергей Догадин. На концерте прозвучали увертюра из оперы «Кероглу» Узеира Гаджибейли, концерт для скрипки с оркестром Яна Сибелиуса и Шестая симфония выдающегося азербайджанского композитора, народного артиста СССР, академика Арифа Меликова в память о мастере.
В дни фестиваля состоятся презентации проекта «Азербайджан в 100 песнях» народной артистки, композитора Айгюн Самедзаде, а в Союзе композиторов Азербайджана – книги «Музыкальная история Азербайджана» заслуженного деятеля искусств, академика Земфиры Сафаровой, юбилейный вечер, посвященный 100-летию Солтана Гаджибекова и другие мероприятия.