Yaponiyalı alimlər Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində olublar
Yaponiyanın “OYO” şirkətinin vitse-prezidenti Toti Hakada, katibi Sumiuo Qgo və baş mühəndis Eiti Uoide AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) olublar.
Mərkəzin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli ilə görüşdə iki qurum arasında uzun illərdir davam edən əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair müzakirələr aparılıb. Qonaqlara RSXM tərəfindən aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verən Q.Yetirmişli ikitərəfli əlaqələrlə yanaşı, birgə regional layihələrin həyata keçirilməsinə dair təkliflərini verib.
Müzakirələr zamanı Xəzər dənizində birgə seysmoloji tədqiqatların aparılması və mərkəzin dənizdibi seysmik stansiyalarının quraşdırılmasına yaponiyalı mütəxəssislər tərəfindən dəstək verilməsi məsələlərinə də toxunulub.
T.Hakada isə öz növbəsində Xəzər dənizində birgə əməkdaşlıqla bağlı layihənin hazırlanmasının mümkün olduğunu deyib. Hazırda Yaponiyanın okeanda sualtı stansiyalarının fəaliyyət göstərdiyini bildirən qonaq Xəzər dənizində dənizdibi stansiyaların quraşdırılmasının Azərbaycanda aparılan seysmoloji tədqiqatların keyfiyyətinə müsbət təsir göstərəcəyini söyləyib.
Görüşdə Toti Hakada RSXM-nin baş direktorunu 2020-ci ilin sentyabrında Tokioda keçiriləcək beynəlxalq seysmoloji simpoziuma dəvət edib.
Bundan əlavə, tərəflər hazırda dünyada seysmoloji sahədə aparılan tədqiqatlarda istifadə edilən yeni cihaz və texnologiyalara dair fikir mübadiləsi aparıblar.

Японские ученые посетили Республиканский центр сейсмологической службы
Вице-президент японской компании "OYO" Тоти Хакада, главный инженер Эйти Уоиде и секретарь Сумиуо Гго посетили Республиканский центр сейсмологической службы Национальной академии наук (НАНА).
В ходе встречи с генеральным директором центра, членом-корреспондентом НАНА Гурбаном Етирмишли была подчеркнута важность расширения сотрудничества между двумя организациями. Директор рассказал гостям об исследованиях, проводимых в РЦСС, а также предложил реализовать совместные региональные проекты, в том числе двусторонние отношения.
Также стороны затронули вопрос поддержки со стороны японских экспертов в проведении совместных сейсмологических исследований на Каспии и создании сейсмических станций в центре.
Т. Хакада, в свою очередь, заявил, что возможно разработать совместный проект по Каспию. Отметив, что у Японии есть подводные станции в океане, гость сказал, что установка морских станций в Каспийском море окажет положительное влияние на качество сейсмологических исследований в Азербайджане.
На встрече Тоти Хакада пригласил генерального директора РЦСС на Международный сейсмологический симпозиум в Токио в сентябре 2020 года. Кроме того, стороны обменялись мнениями о новом оборудовании и технологиях, используемых в настоящее время в сейсмологических исследованиях по всему миру.