“Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının 31-ci nömrəsi nəşr olunub
“Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin və AMEA Rəyasət Heyətinin birgə təsisçiliyi ilə nəşr olunan “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının 31-ci nömrəsi işıq üzü görüb.
Sənətşünaslıq və tarix ixtisasları üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan jurnalda Azərbaycan, ingilis və rus dillərində tarixi-etnoqrafik oçerklər, elmi məqalələr, “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin gündəliyi yer alıb.
Jurnalın baş redaktoru AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunun müdiri, Əməkdar incəsənət xadimi, tarix elmləri doktoru, professor Vidadi Muradovdur.
Jurnalın bu nömrəsində professor Vidadi Muradovun “Qalacıq və qalacıqlılar”, antropologiya üzrə elmlər doktoru Əliağa Məmmədlinin “Şahdağ xalqlarının müasir etno-mədəni proseslərinə dair”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Tahir Şahbazovun “Dağlara sığınan qala - Pirasora”, professor Camal Mustafayevin “XIX əsrin sonları – XX əsrin əvəllərində Azərbaycanda xalça məmulatı istehsalı”, Telman Musayevin “XIX əsr-XX əsrin əvvəllərində Qarabağ bölgəsində xalça məmulatı istehsalı” və s. kimi materiallar dərc olunub.

31st issue of the scientific and journalistic journal “Azerbaijan Carpets” published
The 31st issue of the scientific and journalistic journal “Azerbaijan Carpets”, which is published with the co-founder of the Carpet Center “Azer-Ilma” and the Presidium of ANAS.
The journal, which is one of the scientific publications of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan in the field of art and history contains historical and ethnographic essays, scientific articles in Russian and English and the agenda of the “Azerkhalcha” Open Joint-Stock Company.
The editor-in-chief of the journal is head of the carpet science Department of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, honored artist, Doctor of History, Professor Vidadi Muradov.
This issue of the journal published articles by Professor Vidadi Muradov, Doctor of Anthropological Sciences Aliaga Mammadli, Dr. Tahir Shahbazov, Telman Musaev and others.