Aşıq sənəti üzrə tədqiqat aparan türkiyəli alim Folklor İnstitutunda olub
Müəssisənin direktoru, akademik Muxtar İmanovMusiqi folkloru şöbəsinin müdiri, professor Nailə Rəhimbəyli ilə görüşdə türkiyəli araşdırmaçının elmi fəaliyyətindən danışılıb. Bildirilib ki, N.Kurt hələ uşaqlıqdan xalq musiqisinə böyük maraq göstərib, Tokat və Amasya bölgələrinin xalq mahnılarını araşdıraraq nota salıb. O, Türkiyə ilə yanaşı, Yunanıstan, Kosova, Gürcüstan və Qazaxıstanda beynəlxalq simpoziumlarda məruzələrlə çıxış edib. Bundan əlavə, Almaniya, Avstriya, Avstraliya, Yunanıstan, Hollandiya, Kosova və Qazaxıstanda konsertlər verib. Tanınmış alimlərdən dərs alan N.Kurt 30-dan artıq məqalənin və 3 kitabın müəllifidir.
Qeyd olunub ki, türkiyəli alim Aşıq Şənliyin, Aşıq Veysəlin yaradıcılıqlarını, o cümlədən Sivas aşıq mühitinin özəlliklərini tədqiq etmək niyyətindədir.
Bakıda olduğu müddətdə Necdet Kurt, həmçinin aşıq sənətkarlarla görüşüb, onlarla fikir mübadiləsi aparıb.

A Turkish scientist who studies Ashug art has visited the Folklore Institute
At the meeting with the director of the enterprise, academician Mukhtar Imanov and head of the Department of Music Folklore Professor Naila Rahimbeyli spoke about the scientific activity of the Turkish researcher. It has been said that Kurt has been interested in folk music since his childhood and studied the folk songs of Tokat and Amasya regions. He has also made speeches at international symposiums in Greece, Kosovo, Georgia and Kazakhstan along with Turkey. He has also performed in Germany, Austria, Australia, Greece, the Netherlands, Kosovo and Kazakhstan. Kurt is a well-known scholar and author of over 30 articles and 3 books.
It is noted that the Turkish scientist intends to study the works of Ashug Shanlik and Ashig Veysel, as well as the features of the Sivas ashug environment.