Aşıq sənəti üzrə tədqiqat aparan türkiyəli alim Folklor İnstitutunda olub
Müəssisənin direktoru, akademik Muxtar İmanovMusiqi folkloru şöbəsinin müdiri, professor Nailə Rəhimbəyli ilə görüşdə türkiyəli araşdırmaçının elmi fəaliyyətindən danışılıb. Bildirilib ki, N.Kurt hələ uşaqlıqdan xalq musiqisinə böyük maraq göstərib, Tokat və Amasya bölgələrinin xalq mahnılarını araşdıraraq nota salıb. O, Türkiyə ilə yanaşı, Yunanıstan, Kosova, Gürcüstan və Qazaxıstanda beynəlxalq simpoziumlarda məruzələrlə çıxış edib. Bundan əlavə, Almaniya, Avstriya, Avstraliya, Yunanıstan, Hollandiya, Kosova və Qazaxıstanda konsertlər verib. Tanınmış alimlərdən dərs alan N.Kurt 30-dan artıq məqalənin və 3 kitabın müəllifidir.
Qeyd olunub ki, türkiyəli alim Aşıq Şənliyin, Aşıq Veysəlin yaradıcılıqlarını, o cümlədən Sivas aşıq mühitinin özəlliklərini tədqiq etmək niyyətindədir.
Bakıda olduğu müddətdə Necdet Kurt, həmçinin aşıq sənətkarlarla görüşüb, onlarla fikir mübadiləsi aparıb.

Турецкий ученый, изучающий ашугское искусство, посетил Институт фольклора
В ходе встречи с директором института, академиком Мухтаром Имановым и заведующей Отделом музыкального фольклора, профессором Наилей Рагимбейли было рассказано о научной деятельности турецкого ученого. Было подчеркнуто, что Н. Курт с детства интересуется народной музыкой и изучает народные песни регионов Турции. Он также выступал на международных симпозиумах в Греции, Косово, Грузии и Казахстане. Н. Курт автор более 30 статей и 3 книг.
Следует отметить что турецкий ученый намерен изучить творчество Ашуга Шанлы и Ашуга Вейсела, а также особенности среды сиваских ашугов. Во время своего пребывания в Баку Недждет Курт также встретился с ашугами и обменялся с ними идеями.