21 noyabr - Dünya Fəlsəfə Günüdür
Dünya Fəlsəfə Günü UNESCO-nun təşəbbüsü ilə 2002-ci ildə təsis edilib. Bu günün məqsədi insanları fəlsəfi irslə tanış etmək, gündəlik düşüncələrə yeni fikirlər gətirmək və cəmiyyətin üzləşdiyi problemlər barədə ziyalılar və vətəndaş cəmiyyəti arasında ictimai müzakirələri stimullaşdırmaqdır.
Dünya Fəlsəfə Günü 2019-cu ildə müxtəlif regional kontekstlərdə fəlsəfənin əhəmiyyətini vurğulamağı hədəfləyir. Məqsəd sosial dəyişiklikləri dəstəkləyən müasir çağırışlarla bağlı qlobal debatlara regional töhfələr verməkdir.
UNESKO-nun Baş direktoru Odre Azule Dünya Fəlsəfə Günü ilə əlaqədar dünya ictimaiyyətinə müraciət ünvanlayıb. Müraciətdə qeyd olunur ki, fəlsəfə dünyaya və varlığımıza təəccübdən doğulur. Fəlsəfənin tərifləri arasında ən diqqətçəkənlərindən biri Artur Şopenhauerin “Dünya iradə və təsəvvür kimi” əsərində verilib. Əsərdə fəlsəfə dünyanın sübut kimi qəbul edilmədiyi, lakin bilinməyən bir şey kimi verilən sualların əbədi bir təqdimatıdır. İnanclara meydan oxuyan fəlsəfə bu dünyanı bütün zənginliyi və mürəkkəbliyi ilə dərk etməyi təklif edir. Bu təəccübləndirmək bacarığı 3000 il əvvəl Çin, Orta Şərq və Qədim Yunanıstanda yaranan minillik ənənəsinə qayıdır. Hətta minilliklər keçməsinə baxmayaraq fəlsəfi suallar öz aktuallığını itirməyib.
Müraciətdə vurğulanır ki, fəlsəfə dəyişiklik haqqında düşünmək üçün dəyərli bir vasitədir, eyni zamanda, dialoq və dözümlülük üçün qapı açır. Bütün bu səbəblərə görə UNESKO həmişə fəlsəfənin dostu olub.
UNESCO-nun baş direktorunun müraciətinin geniş mətni ilə bu təşkilatın saytında tanış olmaq mümkündür.
Azərbaycan dünya elminə böyük töhfələr bəxş edən ölkələr sırasındadır. Azərbaycanda fəlsəfi fikrin inkişafını izləmək üçün keçmişin mühüm yazılı abidələri – Avesta, pəhləvi mətnləri, qədim yunan filosofları və tarixçilərinin əsərləri, orta əsrlərin yazılı abidələri, ölkə ərazisindəki arxeoloji qazıntıların materialları, dil və şifahi ədəbiyyat tarixinin tədqiqi və s. araşdırmalar geniş imkanlar yaradır. Bu gün Azərbaycan elmi-fəlsəfi fikrinin dünya elminə inteqrasiyası qarşıda duran ən aktual vəzifələrdən biridir.

21 ноября - Всемирный день философии
Всемирный день философии был учрежден в 2002 году по инициативе ЮНЕСКО. Цель дня - ознакомить людей с философским наследием, привнести новые идеи в повседневное мышление и стимулировать общественные дебаты между интеллектуалами и гражданским обществом о проблемах, с которыми сталкивается общество.
В 2019 году Всемирный день философии призван подчеркнуть важность философии в различных региональных контекстах. Цель состоит в том, чтобы внести региональный вклад в глобальные дискуссии по современным призывам, которые поддерживают социальные изменения.
Генеральный директор ЮНЕСКО Одре Азуле адресовала обращение мировому сообществу в связи с Всемирным днем философии. В обращении говорится, что философия рождается из удивления миру и нашему существованию. Одно из наиболее заметных определений философии приводится в произведении Артура Шопенгауэра «Мир как воля и представление». Философия в этом труде - это постоянное изложение вопросов, которых мир рассматривает не как доказательство, а как нечто неизвестное. Философия, которая бросает вызов убеждениям, предлагает нам понять этот мир со всем его богатством и сложностью. Эта способность удивлять возвращается к тысячелетней традиции, возникшей 3000 лет назад в Китае, на Ближнем Востоке и в Древней Греции. Даже в течение тысячелетий философские вопросы не теряли своей актуальности.
В обращении подчеркивается, что философия является ценным инструментом для размышлений об изменениях, но также открывает двери для диалога и терпимости. По всем этим причинам ЮНЕСКО всегда была другом философии.
С полным текстом заявления Генерального директора ЮНЕСКО можно ознакомиться на веб-сайте организации.
Азербайджан входит в число стран, внесших большой вклад в мировую науку. Для прослеживания развития философской мысли в Азербайджане создают широкие возможности исследования важных письменных памятников прошлого таких, как Авеста, пехлевийские тексты, труды древнегреческих философов и историков, средневековые письменные памятники, материалы археологических раскопок в стране, а также изучение устной и письменной литературы. Сегодня интеграция научной и философской мысли Азербайджана в мировую науку является одной из самых актуальных задач.