Şəki Regional Elmi Mərkəzinin mütəxəssisləri Yaponiyada keçirilən XXV Beynəlxalq İpəkçilik Konqresində iştirak ediblər
21.11.2019 17:42
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və qurumun elmi işçisi Zərintac Şükürova Yaponiyanın Tsukuba şəhərində keçirilən XXV Beynəlxalq İpəkçilik Konqresində iştirak ediblər.
Beynəlxalq tədbirdə azərbaycanlı alimlər “Bombyx mori L ipəkqurdu fibroininin ifrat-molekulyar quruluşuna və termik xassələrinə selenin təsiri" və “Böyük Tovuzgözlü vəhşi ipəkqurdu cinsinin Azərbaycanda ipəkçiliyin bir qolu kimi inkişaf perspektıvləri” mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
Hər iki məruzə iştirakçıların böyük marağına səbəb olub, ŞREM əməkdaşlarının əldə etdikləri yeniliklər və nəticələr yüksək qiymətləndirilib. Tədbirdə gələcəkdə Yaponiyanın alim və mütəxəssisləri ilə birgə tədqiqatların aparılmasına dair razılıq əldə olunub, bu istiqamətdə müqavilənin imzalanması qərara alınıb.
Qeyd edək ki, əldə olunan nəticələr Azərbaycanda ipəkçiliyin innovativ üsul və vasitələrlə inkişaf etdirilməsinə, ipəkçilik məhsullarının tətbiqi perspektivlərinin genişləndirilməsinə imkanlar yaradacaq.

Specialists of the Sheki Regional Scientific Center took part in the XXV International Congress of Sericulture in Japan
21.11.2019 17:42
Director of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS (SRSC) PhD in Physical and Mathematical Sciences, Associate Professor Yusif Shukurlu and a researcher at the institution Zarintaj Shukurova took part in the XXV International Congress of Sericulture, held in Tsukuba, Japan.
At an international event, Azerbaijani scientists delivered lectures on topics "The effect of selenium on the supromolecular structure and termic features of the fibroin of Bombyx mori L" and “Development prospects of large peacock-eye bombyx kind in Azerbaijan as a branch of silkworm”.
Both lectures aroused great interest of the participants, and the results obtained by SRSC employees were highly appreciated. The parties agreed to conduct joint research with Japanese scientists and specialists, and decided to sign an agreement in this regard at the event.
Note that, the results obtained will allow developing innovative methods and means of silk production in Azerbaijan, expanding the prospects for using silk products.