Görkəmli dilçi və türkoloq alim Əhməd Cəfəroğlunun 120 illik yubileyi qeyd olunub
Dekabrın 20-də AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda görkəmli dilçi və türkoloq alim Əhməd Cəfəroğlunun anadan olmasının 120 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva alimin Azərbaycan xalqının dilinə, ədəbiyyatına, tarixinə, etnoqrafiyasına dair çoxsaylı elmi əsərlərin müəllifi olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Əhməd Cəfəroğlu Türkiyədə yazdığı bu əsərləri ilə Azərbaycanın mədəniyyətinin təbliği sahəsində böyük rol oynayıb. Əhməd Cəfəroğlu adını dünya türkologiya elminə böyük hərflərlə yazıb.
Sonra çıxış edən İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova bildirib ki, Əhməd Cəfəroğlu mühacirətdə yaşamasına baxmayaraq, qəlbi həmişə Azərbaycanla döyünüb. O, Azərbaycanşünaslığa və türkologiyaya böyük töhfələr verib.
Sessiyada Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşı Mirzə Ənsərli türkoloq alimin mühacirətdəki həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərindən danışıb, onun Almaniyadakı təhsil illərini xüsusi qeyd edib, Ə.Cəfəroğlunun daima sovet xüsusi xidmət orqanlarının nəzarətində olduğunu bildirib.
Tədbirdə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d. Qətibə Quliyeva Əhməd Cəfəroğlunun dilçilik fəaliyyətindən və yaradıcılığındakı lüğətçilik məsələlərindən, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d. Bədirxan Əhmədov alimin ədəbiyyatşünaslıq sahəsində xidmətlərindən, həmin institutun Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d. Nikpur Cabbarlı Əhməd Cəfəroğlunun pedaqoji fəaliyyəti, tədqiqatları və radio çıxışlarından danışıblar. Şərqşünaslıq İnstitutunun Din və İctimai fikir tarixi şöbəsinin müdiri, f.ü.f.d. Esmeralda Həsənova Əhməd Cəfəroğlu ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.

Отмечено 120-летия выдающегося лингвиста и ученого-тюрколога Ахмеда Джафароглу
20 декабря в Институте востоковедения имени академика Зии Буньядова НАНА прошла научная сессия, посвященная 120-летию выдающегося лингвиста и ученого-тюрколога Ахмеда Джафароглу.
В своем выступлении на мероприятии директор института академик Говхар Бахшалиева сказала, что Ахмед Джафароглу, который являлся автором многочисленных научных работ по языку, литературе, истории, этнографии азербайджанского народа, сыграл большую роль в популяризации азербайджанской культуры своими трудами, написанными в Турции.
Далее выступила академик-секретарь Отделения общественных наук академик Наргиз Ахундова, которая  сообщила, что, несмотря на то, что Ахмад Джафароглу жил в эмиграции, его сердце всегда билось в Азербайджане. Он внес большой вклад в азербайджановедение и тюркологию. На заседании сотрудник Института востоковедения Мирза Ансарли рассказал об эмигрантской жизни и деятельности ученого.
На мероприятии заведующая отделом образования Института языкознания им. Насими, доктор философии по филологии Гатиба Гулиева рассказала о лингвистической деятельности и вопросах лексикографии в творчестве Ахмеда Джафароглу, заведующий отделом азербайджано-азиатских литературных связей Института литературы им. Низами Гянджеви, доктор философии по филологии Бадирхан Ахмедова - о заслугах ученого в области литературоведения и т.д.