Görkəmli dilçi və türkoloq alim Əhməd Cəfəroğlunun 120 illik yubileyi qeyd olunub
Dekabrın 20-də AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda görkəmli dilçi və türkoloq alim Əhməd Cəfəroğlunun anadan olmasının 120 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva alimin Azərbaycan xalqının dilinə, ədəbiyyatına, tarixinə, etnoqrafiyasına dair çoxsaylı elmi əsərlərin müəllifi olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Əhməd Cəfəroğlu Türkiyədə yazdığı bu əsərləri ilə Azərbaycanın mədəniyyətinin təbliği sahəsində böyük rol oynayıb. Əhməd Cəfəroğlu adını dünya türkologiya elminə böyük hərflərlə yazıb.
Sonra çıxış edən İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova bildirib ki, Əhməd Cəfəroğlu mühacirətdə yaşamasına baxmayaraq, qəlbi həmişə Azərbaycanla döyünüb. O, Azərbaycanşünaslığa və türkologiyaya böyük töhfələr verib.
Sessiyada Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşı Mirzə Ənsərli türkoloq alimin mühacirətdəki həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərindən danışıb, onun Almaniyadakı təhsil illərini xüsusi qeyd edib, Ə.Cəfəroğlunun daima sovet xüsusi xidmət orqanlarının nəzarətində olduğunu bildirib.
Tədbirdə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d. Qətibə Quliyeva Əhməd Cəfəroğlunun dilçilik fəaliyyətindən və yaradıcılığındakı lüğətçilik məsələlərindən, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d. Bədirxan Əhmədov alimin ədəbiyyatşünaslıq sahəsində xidmətlərindən, həmin institutun Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d. Nikpur Cabbarlı Əhməd Cəfəroğlunun pedaqoji fəaliyyəti, tədqiqatları və radio çıxışlarından danışıblar. Şərqşünaslıq İnstitutunun Din və İctimai fikir tarixi şöbəsinin müdiri, f.ü.f.d. Esmeralda Həsənova Əhməd Cəfəroğlu ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.

Celebration of 120th anniversary of prominent linguist and Turkish scientist Ahmad Jafaroglu
On December 20, Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov of ANAS held a scientific session dedicated to the 120th anniversary of the prominent linguist and Turkish scientist Ahmad Jafaroglu.
The director of the institute, academician Govhar Bakhshaliyeva said that the scientist is the author of numerous scientific works on the language, literature, history, ethnography of the Azerbaijani people.
Speaking later, academician Nargiz Akhundova, academic-secretary of the Division of Social Sciences, said that despite the fact that Ahmad Jafaroglu lived in exile, his heart always beat with Azerbaijan. He made a great contribution to Azerbaijani studies and turkology.
At the session, an employee of the Institute of Oriental Studies, Mirza Ansarli spoke about the life and activities of the Turkish scientist in exile, highlighting his years of study in Germany, and noted that Jafaroglu was always under the control of the Soviet special services.
The event was attended by the head of Education Department of the Institute of Linguistics named after Nasimi, PhD in Philology Gatiba Guliyeva who made speech on linguistic activities and creativity of Ahmad Jafaroglu, head of the Azerbaijan-Asian Literary Relations Department of the Institute of Literature, PhD in Philology Badirkhan Ahmadov on scientists’ merits in the field of literary studies, and others.