Mərkəzi Elmi Kitabxana Abdulla Şaiqin mənzil-muzeyi tərəfindən verilən sənədləri rəqəmsallaşdırıb
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) və Abdulla Şaiqin mənzil-muzeyi görkəmli şair, dramaturq və pedaqoq Abdulla Şaiqin yaradıcılığına dair fondlarını elektron kataloq və bazada birləşdirərək mübadilə ediblər. Bazada 100-dən artıq kitab və 50-dən çox məqalə yer alır.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə Abdulla Şaiqin mənzil-muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçının nəvəsi Ülkər Talıbzadə rəqəmsal sənədlərin şairin əsərlərinin gələcək nəsillər üçün qorunub saxlanılması işində əhəmiyyətindən danışıb. O, kitabxana ilə muzey arasında əlaqələri yüksək qiymətləndirib.
MEK-in direktoru, t.ü.f.d. Leyla İmanova isə çıxışında rəqəmsallaşdırılmış sənədlərin kitabxananın Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasında 20 minə yaxın sənəd arasında yer aldığını və mühafizə olunduğunu deyib.
Daha sonra mənzil-muzey tərəfindən tərtib olunmuş “İbrət və müqabilə, yaxud ümmətlər ixtilafı”, “Əgər Şaiq olmasaydı” və “Kamal Talıbzadə. Kübarlıq məktəbi” kitabları MEK-ə təqdim edilib.
Sonda qonaqlar kitabxana-xidməti və rəqəmsallaşdırma şöbələrinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.

Central Scientific Library digitized the documents issued by the Abdullah Shaig's Apartment-Museum
Central Scientific Library of ANAS and the Apartment-Museum of Abdulla Shaig have exchanged the funds of works of the famous poet, playwright and educator Abdulla Shaig in an electronic catalog and database.
The database contains more than 100 books and over 50 articles. Ulkar Talibzadeh, director of the Abdulla Shaig's Apartment-Museum PhD in Study of Art, and writer's granddaughter, spoke about the importance of digital documents for the preservation of the poet's works for future generations. She highly estimated the relationship between the library and the museum.
Director of the CSL PhD Leyla Imanova said the digitized documents were stored and protected by the library at the National Digital Memory Database with about 20,000 documents.
Later on, books designed by apartment-museum – “Advise and compromise, or a conflict of Ummah”, “If Shaig were not” and "Kamal Talibzadeh. School of Aristocratism” were submitted to the library.
Finally, guests were acquainted with the activities of the library service and digitization departments.