Dadaş Hüseynov 27 dekabr 1959-cu ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. O, 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki Bakı Dövlət Universiteti) "Geolog-mühəndis" ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
Alim AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda mühəndis (1984-1986), böyük mühəndis (1986-1991), elmi işçi (1991-1993), böyük elmi işçi (1993-1996), aparıcı elmi işçi (1996-2002) vəzifələrində çalışıb, 2002-ci ildən isə təşkilində iştirak etdiyi Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) sektorunun rəhbəri kimi fəaliyyət göstərib. 2003-2010-cu illərdə Geoloji-geofiziki məlumatların CİS analizi şöbəsinin rəhbəri işləyib. O, 2010-cu ildən institutun Hövzə modelləşdirilməsi və geotexnologiyalar şöbəsinə rəhbərlik edir. Həmçinin 2013-cu ildən indiyə kimi institutun elmi işlər üzrə direktor müavinidir.
D.Hüseynov "Filiz və qeyri filiz yataqlarının geologiyası, axtarışı və kəşfiyyatı" mövzusunda namizədlik, "Cənubi-Xəzər hövzəsinin karbohidrogen sistemləri" mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2017-ci ildə "Neft-qaz geologiyası" ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Karbohidrogen sistemləri, fluidodinamika, neft-qaz əmələgəlmə problemləri, Orta və Cənubi Xəzər hövzəsində neft-qaz toplantılarının proqnozu və axtarışı sahələri üzrə tanınmış mütəxəssis olan D.Hüseynov tərəfindən bir sıra yeni elmi istiqamətlər işlənilib hazırlanıb. Alim Geologiya və Geofizika İnstitutunda geoloji və kosmik məlumatların rəqəmsal emalı və üçölçülü hövzə modelləşdirilməsi üçün müasir texnologiyaları ilk dəfə tətbiq edənlərdən olub. O, "BP", "Shell", "Exxon-Mobil", "Conoco-Phillips", "Lukoil", "OMV", "Rosneft", "Chevron" kimi iri transmilli neft şirkətləri tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrə rəhbərlik edib.
D.Hüseynov 140-dan artıq elmi məqalənin, həmçinin 5 kitabın həmmüəllifidir. Alim, o cümlədən elmi-pedaqoji və gənc kadrların yetişdirilməsi sahəsində uğurla fəaliyyət göstərir. O, 2013-cü ildən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Geologiya və Geofizika institutunun nəzdindəki Neftin və qazın geologiyası baza kafedrasına rəhbərlik edir.
Geoloq alim Beynəlxalq Sedimentoloqlar Cəmiyyətinin, Amerika Neftçi Geoloqlar Assosiasiyasının və Avropa Geoalimlər və Mühəndislər Assosiasiyasının üzvüdür. 2017-ci ildə ölkə başçısı tərəfindən neft və qaz sənayesinin inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynovu 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi və pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Corresponding member of ANAS Dadash Huseynov is 60 years old
Today, a celebrate geologist, scientist of "Progress" medal, deputy director of science at the Institute of Geology and Geophysics, corresponding member of ANAS Dadash Huseynov is 60 years old.
Dadash Agha-Javad oglu Huseynov was born on December 27, 1959 in Baku in a noble family. In 1967-1977 he studied at the school number 175 in Baku. In 1982 he graduated from the Azerbaijan State University (now Baku State University) with a degree in specialty “Geologist - Engineer”.
He worked as an engineer (1984-1986), senior engineer (1986-1991), scientific researher (1991-1993), senior researcher (1993-1996), leading researcher (1996-2002) at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS. He has been working as the head of the GIS sector since 2002. From 2003 to 2010, he served as head of the GIS Analysis Division of Geological-Geophysical Data. Since 2010 he has been head of the Basin Modeling and Geotechnologies Department. Since 2013 he is the deputy director of science of the Institute.
D. Huseynov defended his thesis on "Geology, search and exploration of ore and non-ore deposits" and doctoral thesis on "Hydrocarbon systems of the South Caspian basin". In 2017, he was elected a corresponding member of ANAS in "Oil-gas geology".
The scientist was one of the first to introduce modern technologies for digital processing of geological and space data and modeling of three-dimensional basins at the Institute of Geology and Geophysics. He has led projects sponsored by major transnational oil companies such as “BP”, “Shell”, “Exxon-Mobil”, “Conoco-Phillips”, “Lukoil”, “OMV”, “Rosneft”, “Chevron”.
D. Huseynov is the co-author of more than 140 scientific articles and 5 books. The scientist is also involved in the training of scientific-pedagogical and young staff. Since 2013, he has been the head department "Geology of oil and gas" under Institute of Geology and Geophysics of the Azerbaijan State University of Oil and Industry. He supervised one doctor of philosophy.
D. Huseynov is a member of the International Society of Sedimentologists (IAS), American Association of Petroleum Geologists (AAPG) and European Association of Geo-Scientists and Engineers (EAGE). In 2017, was awarded Medal “Tereggi” by the President for his contribution to the development of the oil and gas industry.
We congratulate a celebrate geologist on his 60th anniversary and wish him robust health and success in his career!