Dadaş Hüseynov 27 dekabr 1959-cu ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. O, 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki Bakı Dövlət Universiteti) "Geolog-mühəndis" ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
Alim AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda mühəndis (1984-1986), böyük mühəndis (1986-1991), elmi işçi (1991-1993), böyük elmi işçi (1993-1996), aparıcı elmi işçi (1996-2002) vəzifələrində çalışıb, 2002-ci ildən isə təşkilində iştirak etdiyi Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) sektorunun rəhbəri kimi fəaliyyət göstərib. 2003-2010-cu illərdə Geoloji-geofiziki məlumatların CİS analizi şöbəsinin rəhbəri işləyib. O, 2010-cu ildən institutun Hövzə modelləşdirilməsi və geotexnologiyalar şöbəsinə rəhbərlik edir. Həmçinin 2013-cu ildən indiyə kimi institutun elmi işlər üzrə direktor müavinidir.
D.Hüseynov "Filiz və qeyri filiz yataqlarının geologiyası, axtarışı və kəşfiyyatı" mövzusunda namizədlik, "Cənubi-Xəzər hövzəsinin karbohidrogen sistemləri" mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2017-ci ildə "Neft-qaz geologiyası" ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Karbohidrogen sistemləri, fluidodinamika, neft-qaz əmələgəlmə problemləri, Orta və Cənubi Xəzər hövzəsində neft-qaz toplantılarının proqnozu və axtarışı sahələri üzrə tanınmış mütəxəssis olan D.Hüseynov tərəfindən bir sıra yeni elmi istiqamətlər işlənilib hazırlanıb. Alim Geologiya və Geofizika İnstitutunda geoloji və kosmik məlumatların rəqəmsal emalı və üçölçülü hövzə modelləşdirilməsi üçün müasir texnologiyaları ilk dəfə tətbiq edənlərdən olub. O, "BP", "Shell", "Exxon-Mobil", "Conoco-Phillips", "Lukoil", "OMV", "Rosneft", "Chevron" kimi iri transmilli neft şirkətləri tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrə rəhbərlik edib.
D.Hüseynov 140-dan artıq elmi məqalənin, həmçinin 5 kitabın həmmüəllifidir. Alim, o cümlədən elmi-pedaqoji və gənc kadrların yetişdirilməsi sahəsində uğurla fəaliyyət göstərir. O, 2013-cü ildən Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Geologiya və Geofizika institutunun nəzdindəki Neftin və qazın geologiyası baza kafedrasına rəhbərlik edir.
Geoloq alim Beynəlxalq Sedimentoloqlar Cəmiyyətinin, Amerika Neftçi Geoloqlar Assosiasiyasının və Avropa Geoalimlər və Mühəndislər Assosiasiyasının üzvüdür. 2017-ci ildə ölkə başçısı tərəfindən neft və qaz sənayesinin inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynovu 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi və pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Члену-корреспонденту НАНА Дадашу Гусейнову исполняется 60 лет
Сегодня известному геологу, заместителю директора Института геологии и геофизики, члену-корреспонденту НАНА Дадашу Гусейнову исполняется 60 лет.
Дадаш Гусейнов родился 27 декабря 1959 года в Баку в семье аристократа. Окончил Азербайджанский государственный университет (ныне Бакинский государственный университет) в 1982 году по специальности геология и инженерия.
Ученый работал в Институте геологии и геофизики НАНА инженером (1984-1986), старшим инженером (1986-1991), научным сотрудником (1991-1993), старшим научным сотрудником (1993-1996), ведущим научным сотрудником (1996-2002). С 2002 года он работал в качестве руководителя сектора Географических информационных систем (СНГ). С 2003 по 2010 год работал начальником отдела ГИС-анализа геолого-геофизических данных. С 2010 года ученый возглавляет отдел бассейнового моделирования и геотехнологий института. С 2013 года является заместителем директора по научной работе института.
Д. Гусейнов защитил кандидатскую диссертацию на тему «Геология, поиск и разведка рудных и нерудных месторождений», докторскую диссертацию на тему «Углеводородные системы Южно-Каспийского бассейна». В 2017 году был избран членом-корреспондентом НАНА по специальности «Нефтегазовая геология».
Ряд новых научных направлений был разработан известным специалистом в области углеводородных систем, флюидодинамики, проблем нефтегазообразования, прогнозирования и поиска нефтегазоносных комплексов в Среднем и Южном Каспии. Ученый одним из первых внедрил в Институте геологии и геофизики современные технологии цифровой обработки геологических и космических данных и моделирования трехмерных бассейнов.
Д. Гусейнов является соавтором более 140 научных статей и 5 книг. Ученый успешно работает в области подготовки научно-педагогических и молодых кадров. С 2013 года возглавляет кафедру геологии нефти и газа Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности при Институте геологии и геофизики.
Геолог является членом Международного общества седиментологов, Американской ассоциации геологов-нефтяников и Европейской ассоциации геологов и инженеров. В 2017 году он был награжден Президентом медалью «Терегги» за вклад в развитие нефтегазовой отрасли.
Поздравляем члена-корреспондента НАНА Дадаша Гусейнова с 60-летием и желаем ему крепкого здоровья, успехов в научной и педагогической деятельности!