Yanvarın 5-də görkəmli fizik, “Şöhrət” ordenli, Dövlət mükafatı laureatı, Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinovun 80 yaşı tamam olur.
Cavad Abdinov 5 yanvar 1940-cı ildə Ordubad rayonunun Behrud kəndində anadan olub. O, 1956-cı ildə orta məktəbi, 1961-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Fizika fakültəsini bitirib. Alim 1961-1964-cü illərdə Azərbaycan EA Fizika İnstitutunda aspirant, 1964-1973-cü illərdə böyük elmi işçi, 1973-2002-ci illərdə Elmi Tədqiqat Fotoelektronika İnstitutunda şöbə müdiri, 1993-1998-ci illərdə həmin institutda elmi işlər üzrə direktor müavini, 1998-2002-ci illərdə isə Fotoelektronika İnstitutunun direktoru vəzifələrində çalışıb. C.Abdinov 2002-ci ildən Fizika İnstitutunda laboratoriya rəhbəri, 2009-cu ildən elmi işlər üzrə direktor müavini işləyir.
Tanınmış fizik 1966-cı ildə “Oksigenin yüksək təmizlikli bərk və maye selenin fiziki xassələrinə təsirinin tədqiqi” mövzusunda namizədlik, 1976-cı ildə “Selenin müxtəlif modifikasiyalarının strukturu və fiziki xassələri” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
Alimin əsas elmi fəaliyyət istiqamətlərini elektron çevriciləri, xüsusilə temo və fotoelektrik çevricilər üçün perspektiv yarımkeçirici material və strukturlarda elektron, fonon, optik və fiziki-kimyəvi proseslərin qanunauyğunluqlarının və mexanizmlərinin müəyyənləşdirilməsi, istehsalata yararlı yüksək effektivli materialların və onların tətbiqi ilə termoelektrik və fotoelektrik çevricilərinin hazırlanması təşkil edir. O, respublikamızda və keçmiş ittifaqda ilk dəfə olaraq xüsusi təyinatlı yeni yarımkeçirici çevricilər istiqamətini (yerüstü və uçan qurğularda yerləşdirilən informasiyanın qəbulu və verilməsi optik sistemlərində geniş tətbiq olunan elektron soyuduculu, spektrin görünən, yaxın və uzaq infraqırmızı oblastında həssas çevricilər) yaradıb. Onun selenin tədqiqi sahəsində aldığı nəticələr bu yarımkeçiricidə baş verən taraz və qeyri-taraz elektron hadisələrinin mexanizmini, onda müşahidə olunan "anormal" xassələrin səbəbini, fiziki xassələrdə aşqarların və selenin polimer quruluşunun rolunu və s. izah etməyə imkan verib, selen əsasında çevricilərin əsas parametrlərinin yaxşılaşdırılmasına gətirib çıxarıb.
C.Abdinov 2 monoqrafiya, 300-dən artıq məqalə və 30 ixtiranın müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi altında 4 elmlər, 24 fəlsəfə doktoru yetişdirilib.
Alim 1971-ci ildə selen yarımkeçiricisinin fiziki xassələrinin tədqiqi üzrə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə Azərbaycan SSR Lenin Komsomolu mükafatına, 1982-ci ildə isə geniş tətbiq olunan elektron cihazların istehsal texnologiyasının və konstruksiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanmasına görə Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı adına layiq görülüb. Bundan əlavə, o, 2015-ci ildə AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
Akademik Cavad Abdinovu 80 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

On January 5, a famous physicist with Order of Shohrat, laureate of the State Prize, deputy director of science at the Institute of Physics, academician Javad Abdinov turns 80 years old.
Javad Abdinov was born on January 5, 1940 in Behrud village of Ordubad district. He graduated from high school in 1956 and in 1961 graduated from the Faculty of Physics of Azerbaijan State Pedagogical University. The scientist was a post-graduate student at the Institute of Physics of the Academy of Sciences of Azerbaijan in 1961-1964, worked as a senior researcher in 1964-1973, head of department at the Scientific Research Institute of Photoelectronics  in 1973-2002. In 1998-2002 he was director of the Institute of Photoelectronics. J.Abdinov has been working at the Institute of Physics since 2002 as head of laboratory, since 2009 as deputy director  of science.
In 1966 he defended his doctoral thesis on "The study of the effects of oxygen on high-purity solid and liquid selenium physical properties", and doctoral thesis in 1976 on "Structure and physical properties of various modifications of selenium". In 2007 he was elected a corresponding member of ANAS, and in 2014 an active member of ANAS.
He is the author of 2 monographs, more than 300 articles and 30 inventions. Under his scientific supervision 4 doctors and 24 doctors of philosophy were trained.
In 1971 he was awarded the Lenin Komsomol Award of the Azerbaijan SSR for his achievements in the study of the physical properties of selenium semiconductors, and in 1982 the winner of the State Prize of the Azerbaijan SSR for the development of scientific bases of technology and design of electronic devices. He was also awarded the Order of Shohrat in 2015 for his merits in Azerbaijan sience on the occasion of 70th anniversary of ANAS.
We congratulate academician Javad Abdinov on his 80th anniversary and wish him robust health and success in his scientific activity!
A new method of increasing the electrophilicity of sulphenchlorides in addition reactions to the double bonds
New synthetic approaches based on electrophilic reactions of alkenes, three-membered carbo- and heterocyclic compoundss