Görkəmli kimyaçı alim Fuad Əliyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Fevralın 1-də görkəmli alim, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, Əməkdar elm xadimi, akademik Fuad Əliyevin 70 yaşı tamam olur.
Alimin bütün həyatı və elmi fəaliyyəti elmimizə, Vətənimizə və xalqımıza xidmət nümunəsidir.
Fuad Əliyev zəngin və mənalı ömür yolu keçib. O, 1950-ci il fevralın 1-də Gəncə şəhərində anadan olub, 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Kimya fakültəsini bitirib, 1974-cü ildən Azərbaycan SSR EA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda laborant, mühəndis vəzifələrində çalışıb.
1981-ci ildə Azərbaycan SSR EA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademiyanın Aşqarlar Kimyası İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin olunan Fuad Əliyev elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini Gəncədə yeni yaradılan Elm Mərkəzinin rəhbəri kimi davam etdirib. Gərgin elmi axtarışlarla yanaşı, elmi təşkilatçılıq işi alim üçün geniş imkanlar açıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Elm Mərkəzdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin bölgəni əhatə etdiyi nəzərə alınaraq, sonradan bu elm ocağına Regional Elmi Mərkəz statusu verilib. Ölkə başçısının 19 dekabr 2012-ci il tarixli sərəncamı ilə Gəncə Regional Elm Mərkəzinin bazası əsasında AMEA Gəncə Bölməsi və onun nəzdində yeddi elmi-tədqiqat institutu fəaliyyətə başlayıb. Hazırda mərkəzdə akademik F.Əliyevin rəhbərliyi ilə Gəncənin tarixinə, mədəniyyət və ədəbiyyatına, Qərb bölgəsinin təbii ehtiyatlarının və ekoloji tarazlığının tədqiqinə, qədim sənət və şifahi xalq ədəbiyyatına, o cümlədən folklor yaradıcılığına dair mühüm araşdırmalar aparılır.
F.Əliyev 1981-ci ildə “Qeyri-simmetrik disulfidlərin sintezi və sürtgü yağlarından aşqar kimi istifadəsi” mövzusunda namizədlik, 1992-ci ildə “Qeyri-simmetrik disulfidlərin, karbon turşularının tioamidlərini və ditiokarbon turşularının efirlərinin sintezi və sürtkü yağlarında aşqar kimi istifadəsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib.  2007-ci ildə AMEA-nın müxbir, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib. O, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvüdür.
Kimyaçı alim 180 elmi əsər, 17 ixtira və 10 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun apardığı elmi tədqiqatların əsas istiqaməti yeni kükürd-üzvi birləşmələrinin sintezi və onlardan aşqarlar kimi istifadə etməklə müxtəlif xassələrə malik sürtkü yağlarının alınmasına həsr olunub. F.Əliyev ilk dəfə qeyri-simmetrik disulfidlərin sintezi üsullarını tətbiq edib və yüzdən artıq yeni birləşmələr əldə edib. Onların əsasında yüksək keyfiyyətli sürtkü yağları sintez olunaraq ölkəmizdə və xaricdə sınaqdan keçirilib, müsbət nəticələr alınıb.
Görkəmli akademik gərgin elmi axtarışlar və elmi təşkilatı işlərlə yanaşı, Gəncənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında da yaxından iştirak edir. O, Gəncə Ziyalılar Cəmiyyətinin sədri, YAP Gəncə şəhər təşkilatı sədrinin müavini kimi fəal ictimai iş aparır.
F.Əliyevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti daim yüksək qiymətləndirilib. O, 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanı ilə “Tərəqqi” medalına, 2006-cı ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, 2017-ci ildə “3-cü dərəcəli Vətənə xidmətə görə” ordeninə layiq görülüb, dəfələrlə Gəncə şəhər İcra Hakmiyyətinin və AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunub.
Bacarıqlı elm təşkilatçısı, fəal ictimai xadim və görkəmli alim Fuad Əliyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Поздравляем видного ученого-химика Фуада Алиева с 70-летием!
1 февраля знаменитому ученому, председателю Гянджинского отделения НАНА, Заслуженному деятелю науки академику Фуаду Алиеву исполняется 70 лет.
Вся жизнь и научная деятельность ученого является примером служения отечественной науке, нашей Родине и народу.
Фуад Алиев родился 1 февраля 1950 года в Гяндже, окончил химический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет), а с 1974 года работал лаборантом, инженером в Институте химии присадок Академии наук Азербайджанской Советской Социалистической Республики.
В 1981 году Фуад Алиев, назначенный решением Президиума Академии наук СССР заместителем директора по научной работе Института химии присадок, продолжил свою научную и организационную деятельность в качестве руководителя вновь созданного Научного центра в Гяндже. Помимо интенсивных научных изысканий, научно-организационная работа открывает перед ученым большие возможности.
Следует отметить, что с учетом научных исследований, проводимых в Центре, позднее ему был присвоен статус Регионального научного центра. В соответствии с Указом Президента от 19 декабря 2012 года на базе Гянджинского регионального научного центра начали функционировать Гянджинское отделение НАНА и семь научно-исследовательских институтов под его управлением. В настоящее время Центр проводит важные исследования по истории, культуре и литературе Гянджи, изучению природных ресурсов и экологического баланса западного региона, древнего искусства и фольклора.
Ф.Алиева в 1981 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Синтез несимметричных дисульфидов в качестве присадок к смазочным маслам», а в 1992 году – докторскую на тему «Синтез несимметричных дисульфидов, тиоамидов карбоновых кислот и эфиров дитиокарбоновых кислот в качестве присадок к смазочным маслам». В 2007 году был избран члено-корреспондентом НАНА, а в 2014 году - действительным членом. Ученый является членом Президиума НАНА.
Ученый-химик является автором 180 научных работ, 17 изобретений и 10 монографий. Основным направлением его исследований является синтез новых серно-органических соединений и использование смазок различных свойств с использованием их в качестве присадок. Ученым впервые изучен синтез несимметричных дисульфидов и получены более сто новых соединений и на их основе синтезированы высококачественные присадки к смазочным маслам. Эти присадки были испытаны у нас в стране и за рубежом. Получены положительные результаты.
Научная и научно-организационная деятельность Ф. Алиева всегда высоко ценилась со стороны государтсва. Указом Президента Азербайджанской Республики в 2005 году он был награжден медалью «Терегги», в 2006 году почетным званием «Заслуженный деятель науки», в 2017 году орденом «За заслуги перед Родиной 3-й степени».
Поздравляем талантливого организатора науки, активного общественного деятеля и выдающегося ученого Фуада Алиева с 70-летием и желаем ему крепкого здоровья и успехов в научной деятельности!