Görkəmli kimyaçı alim Fuad Əliyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Fevralın 1-də görkəmli alim, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, Əməkdar elm xadimi, akademik Fuad Əliyevin 70 yaşı tamam olur.
Alimin bütün həyatı və elmi fəaliyyəti elmimizə, Vətənimizə və xalqımıza xidmət nümunəsidir.
Fuad Əliyev zəngin və mənalı ömür yolu keçib. O, 1950-ci il fevralın 1-də Gəncə şəhərində anadan olub, 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Kimya fakültəsini bitirib, 1974-cü ildən Azərbaycan SSR EA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda laborant, mühəndis vəzifələrində çalışıb.
1981-ci ildə Azərbaycan SSR EA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademiyanın Aşqarlar Kimyası İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin olunan Fuad Əliyev elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini Gəncədə yeni yaradılan Elm Mərkəzinin rəhbəri kimi davam etdirib. Gərgin elmi axtarışlarla yanaşı, elmi təşkilatçılıq işi alim üçün geniş imkanlar açıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Elm Mərkəzdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin bölgəni əhatə etdiyi nəzərə alınaraq, sonradan bu elm ocağına Regional Elmi Mərkəz statusu verilib. Ölkə başçısının 19 dekabr 2012-ci il tarixli sərəncamı ilə Gəncə Regional Elm Mərkəzinin bazası əsasında AMEA Gəncə Bölməsi və onun nəzdində yeddi elmi-tədqiqat institutu fəaliyyətə başlayıb. Hazırda mərkəzdə akademik F.Əliyevin rəhbərliyi ilə Gəncənin tarixinə, mədəniyyət və ədəbiyyatına, Qərb bölgəsinin təbii ehtiyatlarının və ekoloji tarazlığının tədqiqinə, qədim sənət və şifahi xalq ədəbiyyatına, o cümlədən folklor yaradıcılığına dair mühüm araşdırmalar aparılır.
F.Əliyev 1981-ci ildə “Qeyri-simmetrik disulfidlərin sintezi və sürtgü yağlarından aşqar kimi istifadəsi” mövzusunda namizədlik, 1992-ci ildə “Qeyri-simmetrik disulfidlərin, karbon turşularının tioamidlərini və ditiokarbon turşularının efirlərinin sintezi və sürtkü yağlarında aşqar kimi istifadəsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib.  2007-ci ildə AMEA-nın müxbir, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib. O, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvüdür.
Kimyaçı alim 180 elmi əsər, 17 ixtira və 10 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun apardığı elmi tədqiqatların əsas istiqaməti yeni kükürd-üzvi birləşmələrinin sintezi və onlardan aşqarlar kimi istifadə etməklə müxtəlif xassələrə malik sürtkü yağlarının alınmasına həsr olunub. F.Əliyev ilk dəfə qeyri-simmetrik disulfidlərin sintezi üsullarını tətbiq edib və yüzdən artıq yeni birləşmələr əldə edib. Onların əsasında yüksək keyfiyyətli sürtkü yağları sintez olunaraq ölkəmizdə və xaricdə sınaqdan keçirilib, müsbət nəticələr alınıb.
Görkəmli akademik gərgin elmi axtarışlar və elmi təşkilatı işlərlə yanaşı, Gəncənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında da yaxından iştirak edir. O, Gəncə Ziyalılar Cəmiyyətinin sədri, YAP Gəncə şəhər təşkilatı sədrinin müavini kimi fəal ictimai iş aparır.
F.Əliyevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti daim yüksək qiymətləndirilib. O, 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanı ilə “Tərəqqi” medalına, 2006-cı ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, 2017-ci ildə “3-cü dərəcəli Vətənə xidmətə görə” ordeninə layiq görülüb, dəfələrlə Gəncə şəhər İcra Hakmiyyətinin və AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunub.
Bacarıqlı elm təşkilatçısı, fəal ictimai xadim və görkəmli alim Fuad Əliyevi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Congratulations to the outstanding chemist Fuad Aliyev on the 70th anniversary!
On February 1, famous scientist, chairman of the Ganja Division of ANAS, Honored Scientist academician Fuad Aliyev turns 70 years old.
The whole life and scientific activity of a scientist is an example of serving the national science, our Motherland and the people.
Fuad Aliyev was born on February 1, 1950 in Ganja, graduated from the chemical faculty of Azerbaijan State University (now Baku State University), and since 1974 he worked as a laboratory assistant, engineer at the Institute of Additive Chemistry of the Academy of Sciences of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic.
It should be noted that, taking into account the scientific research carried out at the Center, it was later assigned the status of a Regional Scientific Center. In accordance with the Decree of the President of December 19, 2012, the Ganja Division of ANAS and seven research institutes under its management began to operate on the basis of the Ganja regional scientific center. Currently, the Center carries out important research on the history, culture and literature of Ganja, the study of natural resources and the ecological balance of the western region, ancient art and folklore.
F. Aliyev defended his thesis in 1981 on topic “Synthesis of asymmetric disulfides as additives for lubricating oils”, and in 1992 his doctoral thesis “Synthesis of asymmetric disulfides, thioamides of carboxylic acids and dithiocarboxylic acid esters as additives for lubricating oils”. In 2007 he was elected a corresponding member of ANAS, and in 2014 – an active member. The scientist is a member of the Presidium of ANAS.
A chemical scientist is the author of 180 scientific papers, 17 inventions and 10 monographs. The main focus of his research is the synthesis of new sulfur-organic compounds and the use of lubricants of various properties using them as additives. For the first time, scientists have studied the synthesis of asymmetric disulfides and obtained more than one hundred new compounds and based on them, high-quality additives for lubricating oils have been synthesized. These additives have been tested in our country and abroad. Received positive results.
The scientific and scientific-organizational activity of F. Aliyev has always been highly appreciated by the state. By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan in 2005 he was awarded the “Tereggi” medal, in 2006 the honorary title “Honored Worker of Science”, and in 2017 the Order “For Merit to the Motherland of the 3rd degree”.
We congratulate the talented organizer of science, an active public figure and outstanding scientist Fuad Aliyev on his 70th birthday and wish him robust health and success in scientific work!