Azərbaycanlı alimlərin məruzələri İsveçrədə keçirilən beynəlxalq konfransda maraqla qarşılanıb
İsveçrədə Bern Universiteti və Avrasiya Araşdırmaları Cəmiyyəti tərəfindən “Mədəniyyətlərin təması: Mərkəzi Asiya ticarət, mədəniyyət və bilik mübadiləsinin mərkəzində” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev və həmin müəssisənin şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərda Əsədov təmsil ediblər.
Alimlərimiz konfrans çərçivəsində Azərbaycan tarixinə həsr olunmuş sessiyada məruzələrlə çıxış ediblər. Akademik Şahin Mustafayev orta əsrlərdə Azərbaycanın şimal-şərqində Xəzər ticarət yolunun fəaliyyəti və bu marşrut üzərində mövcud olan tarixi abidələrin vəziyyəti, Fərda Əsədov isə erkən orta əsrlərdə Azərbaycanın şimal bölgələrində xəzərlərin mövcudluğunu sübut edən arxeoloji faktların təhlilinə həsr olunan məruzələrini təqdim ediblər.
Azərbaycanlı alimlərin çıxışları konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Şahin Mustafayev və Fərda Əsədov Beynəlxalq Mərkəzi Asiya Araşdırmaları İnstitutunun eyni günlərdə Berndə keçirilən akademik şurasının toplantısına da qatılıblar. İnstitutun akademik şura toplantısında növbəti ildə bu qurumun fəaliyyət planı müzakirə olunub və 2020-2021-ci illərdə həyata keçiriləcək elmi layihələr təsdiqlənib.
Elmi tədbirdə İsveçrə, Fransa, İngiltərə, İtaliya, Almaniya, ABŞ, Rusiya, İsrail, Pakistan, Azərbaycan və Orta Asiya ölkələrindən 40-a yaxın tarixçi və arxeoloq iştirak edib.

Lectures of Azerbaijani scientists aroused great interest in an international conference in Switzerland
18.02.2020 14:56
The University of Bern and the Eurasian Research Society held an international scientific conference on the theme: "Dialogue of cultures: Central Asia at the center of the interaction of trade, culture and knowledge." At the event, our country was represented by Academician Shahin Mustafayev, Deputy Director for Research at the Institute of Oriental Studies of ANAS, and Farda Asadov, Ph.D. in History.
During the conference, our scientists delivered lectures in a session on the history of Azerbaijan. Academician Shahin Mustafayev presented a report on the activities of the Caspian trade route in northeast Azerbaijan and the state of historical monuments along this route, and Farda Asadov presented an analysis of archaeological facts proving the existence of the Khazars in the northern regions of Azerbaijan in the early Middle Ages.
The statements of Azerbaijani scientists aroused great interest of the conference participants.
Shahin Mustafayev and Farda Asadov also attended the meeting of the Academic Council of the International Institute for Central Asian Studies in Bern. At a meeting of the academic council of the institute, the organization’s activities for the next year were discussed and scientific projects approved for implementation in 2020-2021 were approved.
The event was attended by about 40 historians and archaeologists from Switzerland, France, England, Italy, Germany, the USA, Russia, Israel, Pakistan, Azerbaijan and Central Asia.