Ədəbiyyat İnstitutunun “İlin alimi” diplomu təqdim olunub
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbiri AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Azər Turan 2019-cu ildə ədəbiyyatşünaslıq elmi sahəsindəki səmərəli fəaliyyətinə görə institutun “İlin alimi” diplomu ilə təltif olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli Azər Turanın çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məlumat verərək, onun Azərbaycan elmi, ədəbiyyatı və ədəbi-ictimai fikrinin inkişafında, həmçinin Azərbaycan romantizminin banilərindən olan Hüseyn Cavid yaradıcılığının və cavidlər ailəsinin öyrənilməsindəki rolundan danışıb. Qeyd edib ki, A.Turan həm də Əlibəy Hüseynzadənin fəaliyyəti və xidmətlərinin araşdırılması, eləcə də baş redaktoru olduğu “Ədəbiyyat qəzeti”nin inkişafında mühüm xidmətlər göstərib.
Daha sonra Şükufə Vəliyeva, Elxan Nəcəfov və Gülnar Qənbərovaya “İlin gənc alimi”  diplomları təqdim olunub. Həmçinin institutun əməkdaşları – AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayev və fil.ü.f.d. Lütviyyə Əsgərzadə 60, Musa Məmmədov isə 80 illik yubileyləri münasibətilə təltif ediliblər.
Tədbirdə Prezident İlham Əliyevin “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamından irəli gələn vəzifələr və “Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına müvafiq olaraq Tədbirlər planı müzakirə olunaraq təsdiq olunub.
İclasda institutun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrinə həsr olunmuş nömrəsinin çapa hazırlanması, “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemində institutun bazasının formalaşdırılması istiqamətində görülən işlər, 2019-cu il üçün elmlər və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olanların elmi rəhbərləri və mövzularının təsdiqi, eləcə də digər məsələlər müzakirə olunub.

Diploma of the Institute of Literature "Scientist of the Year" presented
The next meeting of the Academic Council of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS was held. The event was opened by the first vice-president of ANAS, director of the institute academician Isa Habibbayli, who brought to the attention the agenda.
During the event, Azer Turan, editor-in-chief of the “Literature Newspaper”, PhD in Philology, was awarded the Diploma of the Institute “Scientist of the Year” for his effective work in the field of literary criticism in 2019.
Academician Isa Habibbayli provided information about Azer Turan's versatile activities and spoke about his role in the development of Azerbaijani science, literature and literary-public opinion, as well as in the study of founders of Azerbaijani romance - Huseyn Javid creativity and Javid’s family. A.Turan also made important services in the study of Alibey Huseynzadeh's activities and merits, including development of the “Literature Newspaper”, which is the editor-in-chief.
Then, Shukufa Valiyeva, Gulnar Ganbarova and Elkhan Najafov were handed diplomas "Young Scientist of the Year". In addition, the staff of the Institute - corresponding member of ANAS Tehran Mustafayev and PhD Lutviyya Askerzadeh was awarded on the occasion of 60th and Musa Mammadov's 80th anniversaries of birth.
The tasks stemming out from the Presidential Order "Celebrating the 150th Anniversary of Abdurrahim bey Hagverdiyev" and the Action Plan in pursuant to the Decree "On celebrating the 150th anniversary of Nariman Narimanov" were discussed at the event.
The publication of the journal "Comparative Literature" devoted to Azerbaijan-Uzbekistan literary relations, the work done on the formation of the Institute's database in the National Information System "Scientific staff", doctoral dissertation for 2019 and the approval of its topics, as well as other issues have been scheduled at the meeting.