“Elm” qəzetinin yeni sayında maraqlı məqalələr yer alıb
Qəzetin ilk səhifəsində dövlət başçısının “Əziz Mirəhmədovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətində “Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutuna üzv Avrasiya ölkələri ilə əməkdaşlıq perspektivləri” mövzusunda keçirilən müşavirəyə dair məlumat yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin İtaliyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Augusto Massari, İtaliyanın məşhur “Sandro Teti” nəşriyyat evinin rəhbəri Sandro Teti və memar Laura Peretti ilə görüşləri, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin iclası, akademiyada Azərbaycançılıq Elmi-İdeoloji Mərkəzinin yaradılması barədə materiallar əks olunub.
Bundan başqa, oxucular “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin müəlliflər heyətinin müşavirəsi, Azərbaycan-Türkmənistan arasında elmi əməkdaşlıq barədə imzalanmış sənədlər,  AMEA-nın Fizika İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti, Rusiyanın Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu və Qazaxıstanın Energetika Nazirliyi yanında Nüvə Fizikası İnstitutu arasında imzalanmış çoxtərəfli beynəlxalq əməkdaşlıq sazişi haqqında məlumatlarla tanış ola bilərlər.
AMEA Rəyasət Heyətində 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr edilən tədbir, Dilçilik İnstitutu tərəfindən əcnəbilər üçün hazırlanmış dərslik, Azərbaycanda həyat keyfiyyətinin qiymətləndirilməsinə dair aparılan araşdırmalar, “Universitetlərdə akademik tədqiqatların kommersiyalaşması: beynəlxalq reallıqlar və yeni çağırışlar” adlı konfrans, “Çin koronavirusu: miflər və gerçəklər, problemə elmi baxış” mövzusunda maarifləndirici seminar, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının ilk iclası və digər materiallar qəzetin növbəti səhifələrində yer alıb.
Bundan əlavə, “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda gənc alimlərin II beynəlxalq elmi konfransı, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası ilə Belarus Elmlər Akademiyasının Gənc Alimlər Şurası arasında imzalanmış elmi-texniki əməkdaşlıq müqaviləsi, akademik Qərib Məmmədovun torpaqların ekoloji qiymətləndirilməsi xəritələrinin tərtibinə dair Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində təqdimatı, Üzeyir Hacıbəylinin və Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin yubileylərinin UNESCO-nun yubiley proqramları siyahısına salınması barədə məlumatlar qəzetdə təqdim olunur.
Nəşrdə Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin təcrübə sahəsinə baxış keçirməsi, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində elmi nəticələrin iqtisadiyyata inteqrasiyası istiqamətində görülən işlər, Naxçıvan Bölməsində həyata keçirilən “Sabahın tədqiqatçıları” layihəsi, Batabat Astrofizika Rəsədxanasında parlaq ulduzların müşahidəsi və tədqiqatı, Şəki Regional Elmi Mərkəzində hazırlanmış prioritet tədqiqat proqramı, fizika və materialşünaslıq sahəsində ən son nailiyyətlərin elmi təhlili, “Azofos-K” gübrəsinin əkinlərdə tətbiqi imkanlarının müzakirəsi və digər materiallar da əks olunub.
Mətbu orqanda, həmçinin “Sənətşünaslıq üzrə ilk elmlər doktoru dərəcəsi almış musiqişünas”, “Davamlı inkişafın fəlsəfi problemləri”, “Ölkəmizdə Elm günü” sərlövhəli məqalələr, Şəki Regional Elmi Mərkəzinin şöbə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qüdrət Bəkirovla müsahibə dərc edilib.

Interesting articles published in the new issue of the “Elm” newspaper
A new issue of the newspaper “Elm”, which is the printing organ of the Presidium of ANAS, was published.
The first page of the newspaper contains information about the decree of the head of the country “On Celebrating the 100th Anniversary of Aziz Mirahmadov” and the meeting “Prospects for Cooperation with Member States of the Joint Institute for Nuclear Research” at the Presidium of ANAS.
On the next pages of the press agency, the meetings of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Italy in our country Augusto Massari, as well as the head of the famous Italian “publishing house Sandro Teti” - Sandro Teti and the architect Laura Peretti, a meeting with the participation of the authors of the multi-volume team are presented to the attention of readers. “Chronicle of Freedom: History of Independence of the Republic of Azerbaijan (1991-2020)”, documents on scientific cooperation between Azerbaijan and Turkmenistan, creation of a Scientific-Ideological Center of Azerbaijan, meeting of the Presidium of ANAS, including new appointments.
The event dedicated to March 8 - International Women's Day at the ANAS Presidium, a textbook for foreigners prepared by the Institute of Linguistics, studies on assessing the quality of life in Azerbaijan, a multilateral agreement on international cooperation signed between the Institute of Physics, Baku State University, Russian Institute of Nuclear Research and the Institute of Nuclear Physics under the Ministry of Energy of Kazakhstan, the conference "Commercialization of scientific research in universities: international real and new challenges ”, an educational seminar on“ Chinese coronavirus: myths and reality, a scientific look at the problem ”, the first meeting of the Academic Council of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences, a colloquium on medieval archeology in Barda were published on the fourth and fifth pages of the newspaper .
In addition, readers can read the following news: II International Scientific Conference of Young Scientists on the topic "Interdisciplinary approaches to solving modern problems of fundamental and applied sciences", an agreement on scientific and technical cooperation between the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS and the Council of Young Scientists of the Academy of Sciences Belarus, Presentation by academician Garib Mammadov at the Ministry of Agriculture on the development of an environmental land assessment map, introduction of the anniversaries of Uzeyir Hajibeyli and Abdurrahim bey Hagverdiev to the list of UNESCO anniversary programs, as well as the assignment of the name of the famous composer Arif Malikov to music school No. 11 in Baku.
The next pages of the newspaper provide information on the visit of Minister of Agriculture Inam Karimov to the Lankaran Regional Scientific Center, important work on integrating scientific results into the economy at the Lankaran Regional Scientific Center, the Future Researchers project in the Nakhchivan Division of ANAS, replenishment of the manuscript fund of the Division, observation and study of bright stars at the Batabat Astrophysical Observatory, a priority research program developed by the Sheki Regional Scientific Center, analysis of recent advances in physics and materials science, evaluation of archaeological research, discussion of the possibility of using Azofos-K fertilizer in the field, new publications, etc.
The newspaper also reflected articles “The first musicologist who received a doctorate in art criticism”, “Philosophical problems of sustainable development”, “Science Day in our country”, as well as an interview with the head of the department of the Sheki Regional Scientific Center, PhD in Biology, Associate Professor Gudrat Bakirov.
The newspaper, consisting of 20 pages, also contains interesting articles in Russian.
Note that edior-in-chief of the “Elm newspaper”, published since 1984, is the head of the Department of Public Relations, Press and Information, PhD in Philology Aghahuseyn Shukurov.