Koronavirus quru səthdə bir neçə saatdan bir neçə günə kimi qala bilir
İqlim və ekologiyanın sürətlə dəyişməsi, eləcə də insan-heyvan qarşılıqlı əlaqələrinin artması səbəbindən gələcəkdə yeni koronavirus infeksiyalarının yayılmasının qaçılmaz olması ehtimalı yüksəkdir. Buna görə də koronaviruslara qarşı effektiv müalicə üsullarının hazırlanmasına ehtiyac vardır.
Bu fikirlər AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynovanın  “Azərbaycan”  qəzetində dərc olunan məqaləsində yer alıb. Akademik məqalədə koronaviruslar, təkamülü, davamlılıq mexanizmləri və onlara qarşı mübarizə yollarından bəhs edib.
Məqalədə bildirilir ki, Dünya Səhiyyə Təşkilatı (DST) 1980-ci illərə qədər xüsusilə təhlükəli infeksiyaların reyestrinə 4 infeksiyanı Taun (Pestis - Plague), Vəba (Cholera), Təbii çiçək (Variola vera - Smallpox) və Sarı qızdırmanı (Yellow fever) daxil etmişdi. 1980-ci ildə DST Assambleyası vaksinasiya sayəsində Təbii çiçəyin ləğvinə nail olunduğu haqda hesabat vermişdi. Hazırda bu infeksiyalar qrupuna Hemolitik qızdırmalar (Denqe, Lassa, Marburq, Ebola, Qərbi Nil qızdırması), ağır kəskin respirator sindrom koronavirusu (SARS) da daxil olmuşdur.
Bu gün dünyada müxtəlif bakteriya və virus xəstəliklərindən qorunmaq üçün vaksinlərdən geniş istifadə edilir. Virus əleyhinə orqanizmin ilkin müdafiə xətti anadangəlmə immunitetdir. Anadangəlmə immunitet hüceyrələri patogenləri ümumi mexanizm ilə tanıyır və reaksiya göstərir, amma qazanılmış immunitetdən fərqli olaraq, sahib orqanizmə uzunmüddətli müdafiəni təmin edə bilmir.
Koronavirus pandemiyasında S-zülallardan təşkil olunmuş “tac”ın mövcudluğu açıq səthdə virusun yaşama qabiliyyətini aşağı salır. Oksigen və digər oksidləşdiricilər sərbəst təsir göstərə bildiklərindən S-zülalların denaturasiyasına gətirib çıxarır. Tədqiqatlar zamanı məlum olub ki, quru səthdə koronavirus bir neçə saatdan bir neçə günə kimi qala bilir. Bu virusun plastik və paslanmayan polad materiallar üzərində 72 saat, karton üzərində 24 saat, mis üzərində isə 4 saat müddətində qala bildiyi müəyyən edilib. Koronavirusun ətraf mühitdə +33°S temperaturda 16 saat müddətində, +56°S-də isə 10 dəqiqə ərzində məhv olduğu aşkarlanıb. Tədqiqatlar zamanı müxtəlif antiseptik maddələrin koronaviruslara təsiri fərqli nəticələr göstərib.
Gələcək tədqiqatlar koronavirusun dəyişmələrini, mutasiyalarını aşkara çıxarmağa və mümkün qədər proqnozlaşdırmağa istiqamətləndirilməlidir və vaksin hazırlanmasına xərclənən çox böyük həcmdə vəsaitin əhəmiyyətli bir hissəsi məhz bu cür araşdırmalara yönəldilməlidir.

Коронавирус может оставаться на сухой поверхности от нескольких часов до нескольких дней
В связи с быстрыми климатическими и экологическими изменениями, а также усилением взаимодействия между человеком и животным высока вероятность распространение новой коронавирусной инфекции в будущем. Следовательно, существует необходимость в разработке эффективных способов лечения коронавирусов.
Эти взгляды были высказаны в статье вице-президента НАНА, председателя Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук академика Ирады Гусейновой, опубликованной в газете «Азербайджан». В научной статье рассматриваются коронавирусы, их эволюция, механизмы устойчивости и способы борьбы с ними.
До 1980-х годов Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) назвала четыре инфекции: чума (Pestis - Plague), холера (Cholera), натуральная оспа (Variola vera - Smallpox) и желтая лихорадка (Yellow fever). В 1980 г. Ассамблея ВОЗ сообщила, что вакцинация уничтожила натуральную оспу. В настоящее время эта группа инфекций включает гемолитические лихорадки (денге, ласса, марбург, лихорадка эбола, лихорадка Западного Нила), тяжелый острый респираторный синдром коронавируса (SARS).
Сегодня вакцины широко используются во всем мире для защиты от различных бактериальных и вирусных заболеваний. Основная линия защиты организма от вируса - врожденный иммунитет. Врожденные иммунные клетки распознают и реагируют на патогены по общему механизму, но в отличие от приобретенного иммунитета, они не могут обеспечить долговременную защиту организма хозяина.
При пандемии коронавируса присутствие «короны» S-белков снижает жизнеспособность вируса на открытой поверхности. Кислород и другие окислители могут денатурировать S-белки, потому что они могут действовать свободно. Исследования показали, что коронавирус может оставаться на сухой поверхности от нескольких часов до нескольких дней. Вирус может оставаться на пластиковых и нержавеющих материалах в течение 72 часов, на картоне в течение 24 часов и на меди в течение 4 часов. Было обнаружено, что коронавирус погибает в окружающей среде при + 33 ° С в течение 16 часов и при + 56 ° С в течение 10 минут. Исследования показали различное влияние различных антисептиков на коронавирусы.
Будущие исследования должны быть направлены на выявление и прогнозирование изменений и мутаций коронавируса в максимально возможной степени, и значительная часть огромного количества средств, потраченных на разработку вакцин, должна идти на такие исследования.