İmadəddin Nəsiminin əsərləri boşnak dilində çapdan çıxıb
Bosniya və Herseqovinanın paytaxtı Sarayevo şəhərində böyük Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin seçilmiş əsərləri boşnak dilinə tərcümə olunaraq çap edilib. Kitabın tərtibçisi AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əkrəm Bağırovdur.
"Ön söz"ün müəllifi elmi müəssisənin direktoru, akademik Teymur Kərimlidir. Nəşrin məsləhətçisi institutun beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Babaxanovadır.
Qeyd edək ki, şairin əsərləri Sarayevo Universitetinin türkoloq-şərqşünasları tərəfindən tərcümə olunub.

Произведения Имадеддина Насими изданы на боснийском языке
Избранные произведения великого азербайджанского поэта и мыслителя Имадеддина Насими были переведены на боснийский язык и изданы в Сараево, столице Боснии и Герцеговины. Составителем книги является ведущий научный сотрудник Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, доктор философии по филологии, доцент Акрам Багиров.
Автором «Предисловия» является директор научного учреждения академик Теймур Керимли. Советник издания - заведующая отделом международных связей института доктор философии по истории Нигяр Бабаханова.
Отметим, что произведения поэта были переведены тюркологами и востоковедами из Сараевского университета.