“Adam Mitskyeviç və Azərbaycan” adlı monoqrafiya işıq üzü görüb
Görkəmli polyak şairi və ictimai xadimi, Polşa ədəbiyyatında romantizmin banisi Adam Mitskyeviç öz ölkəsinin tanınmış simalarından biri olmaqla yanaşı, həm də ölməz əsərləri ilə Polşa ədəbiyyatını Şərq motivləri ilə zənginləşdirib. Onun yaradıcılığı ilə geniş mənada Avropa ədəbiyyatında Şərqə doğru yeni üfüqlər açılıb. Əsərləri dünya dillərinə tərcümə olunan Adam Mitskyeviç Azərbaycanda da tanınır. Görkəmli polyak şairinin əsərləri dəfələrlə Azərbaycan dilinə tərcümə edilib, haqqında məqalələr yazılıb. Bununla belə, Adam Mitskyeviç və Azərbaycan mövzusu sistemli şəkildə araşdırılıb öyrənilməyib.
Bu yaxınlarda Azərbaycanda polyak ədəbiyyatının əsas tədqiqatçılarından və təbliğatçılarından biri olan AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Səttarovun “Adam Mitskyeviç və Azərbaycan” adlı monoqrafik tədqiqatı işıq üzü görüb. Əsərin redaktoru AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, rəyçisi həmin institutun şöbə müdiri, professor Gülər Abdullabəyovadır.
Nəşrdə görkəmli şair Adam Mitskyeviçin həyat və yaradıcılığı ilə əlaqədar bir çox faktlar ilk dəfə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığına gətirilib. Bu tədqiqatlar Azərbaycan-polyak ədəbi-mədəni əlaqələrinin araşdırılmasında yeni mərhələ hesab oluna bilər.
Monoqrafiya bu mövzuda yazılmış ilk ümumiləşdirilmiş elmi əsər kimi əhəmiyyətlidir. Nəşr Azərbaycan və polyak xalqlarının dostluğu və həmrəyliyi haqqında da geniş elmi təsəvvür yaratmağa imkan verir.

Издана монография "Адам Мицкевич и Азербайджан
Адам Мицкевич, известный польский поэт и общественный деятель, основатель романтизма в польской литературе, был не только одной из самых известных фигур в своей стране, но и обогатил польскую литературу восточными мотивами своими бессмертными произведениями. Благодаря его работе в европейской литературе в широком смысле были открыты новые горизонты для Востока. Адам Мицкевич, чьи произведения переведены на мировые языки, также известен в Азербайджане. Произведения известного польского поэта неоднократно переводились на азербайджанский язык, и о нем писались статьи. Однако тема «Адам Мицкевич и Азербайджан» не была систематически изучена.
Недавно увидело свет монографическое исследование под названием «Адам Мицкевич и Азербайджан» одного из главных исследователей и пропагандистов польской литературы в Азербайджане, заведующего отделом образования Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктора философии по социологии Самира Саттарова. Редактором труда является первый вице-президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, рецензентом - старший научный сотрудник института, профессор Гюляр Абдуллабеева.
Факты о жизни и творчестве известного поэта Адама Мицкевича в издании впервые исследуются в азербайджанской литературной критике. Эти исследования можно считать новым этапом в изучении азербайджано-польских литературных и культурных связей.
Монография важна как первая обобщенная научная работа, написанная на эту тему. Издание также предоставляет широкую научную картину дружбы и солидарности азербайджанского и польского народов.