“Adam Mitskyeviç və Azərbaycan” adlı monoqrafiya işıq üzü görüb
Görkəmli polyak şairi və ictimai xadimi, Polşa ədəbiyyatında romantizmin banisi Adam Mitskyeviç öz ölkəsinin tanınmış simalarından biri olmaqla yanaşı, həm də ölməz əsərləri ilə Polşa ədəbiyyatını Şərq motivləri ilə zənginləşdirib. Onun yaradıcılığı ilə geniş mənada Avropa ədəbiyyatında Şərqə doğru yeni üfüqlər açılıb. Əsərləri dünya dillərinə tərcümə olunan Adam Mitskyeviç Azərbaycanda da tanınır. Görkəmli polyak şairinin əsərləri dəfələrlə Azərbaycan dilinə tərcümə edilib, haqqında məqalələr yazılıb. Bununla belə, Adam Mitskyeviç və Azərbaycan mövzusu sistemli şəkildə araşdırılıb öyrənilməyib.
Bu yaxınlarda Azərbaycanda polyak ədəbiyyatının əsas tədqiqatçılarından və təbliğatçılarından biri olan AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Səttarovun “Adam Mitskyeviç və Azərbaycan” adlı monoqrafik tədqiqatı işıq üzü görüb. Əsərin redaktoru AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, rəyçisi həmin institutun şöbə müdiri, professor Gülər Abdullabəyovadır.
Nəşrdə görkəmli şair Adam Mitskyeviçin həyat və yaradıcılığı ilə əlaqədar bir çox faktlar ilk dəfə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığına gətirilib. Bu tədqiqatlar Azərbaycan-polyak ədəbi-mədəni əlaqələrinin araşdırılmasında yeni mərhələ hesab oluna bilər.
Monoqrafiya bu mövzuda yazılmış ilk ümumiləşdirilmiş elmi əsər kimi əhəmiyyətlidir. Nəşr Azərbaycan və polyak xalqlarının dostluğu və həmrəyliyi haqqında da geniş elmi təsəvvür yaratmağa imkan verir.

Published monograph "Adam Mickiewicz and Azerbaijan”
Adam Mickiewicz, a well-known Polish poet and public figure, founder of romanticism in Polish literature, was not only one of the most famous figures in his country, but also enriched Polish literature with oriental motifs with his immortal works. Thanks to his work in European literature in a broad sense, new horizons were opened for the East. Adam Mickiewicz, whose works are translated into world languages, is also known in Azerbaijan. The works of the famous Polish poet were repeatedly translated into the Azerbaijani language, and articles were written about him. However, the topic “Adam Mickiewicz and Azerbaijan” has not been systematically studied.
Recently, a monographic study entitled “Adam Mickiewicz and Azerbaijan”, one of the main researchers and propagandists of Polish literature in Azerbaijan, the head of the Education Department of the Institute of Literature of ANAS after Nizami Ganjavi Samir Sattarov, was published. The editor of the work is the first vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature academician Isa Habibbayli, and the reviewer is the senior researcher of the institute, professor Gular Abdullabeyova.
The facts about the life and work of the famous poet Adam Mickiewicz in the publication are first investigated in Azerbaijani literary criticism. These studies can be considered a new stage in the study of Azerbaijani-Polish literary and cultural relations.
The monograph is important as the first generalized scientific work written on this topic. The publication also provides a broad scientific picture of friendship and solidarity of the Azerbaijani and Polish peoples.