AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov: “Xarici ölkələrdə yaşayan riyaziyyatçı həmkarlarımla elmi əlaqələrimi davam etdirirəm”
10.04.2020 14:35
Bu barədə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdənov məlumat verib. Alim öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın koronavirus pandemiyası və xüsusi karantin rejimi ilə bağlı tələblərinə uyğun qurduğunu deyib.
Rəhbərlik etdiyi institutun əməkdaşları ilə mütəmadi olaraq onlayn formada əlaqə saxladığını deyən Misir Mərdanov bu qurumda magistratura təhsilini davam etdirən 12 nəfərə onlayn dərslərin keçirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamına əsasən, institut əməkdaşlarının mart ayı üçün nəzərdə tutulan əməkhaqları da ödənilib.
Konkret elmi-tədqiqat planına uyğun olaraq araşdırmalarını davam etdirdiyini deyən institut direktoru doktorant və dissertantlarla da virtual əlaqələr yaratdığını, onlara lazımi köməkliyi göstərdiyini vurğulayıb.
M.Mərdanov qeyd edib ki, baş redaktoru olduğu “Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun əsərləri” jurnalının növbəti nömrəsinin çapa hazırlığı ilə bağlı redaksiya heyətinin üzvləri ilə onlayn əlaqələr qurulur: “Xarici ölkələrdə yaşayan riyaziyyatçı həmkarlarımla da mütəmadi əlaqə saxlayır, onların sağlamlıq durumu ilə maraqlanır, elmi əlaqələrimi davam etdirirəm. Eyni zamanda, öncədən nəşrini nəzərdə tutduğum iki kitab üzərində işləyirəm”.

Член-корреспондент НАНА Мисир Марданов: «Я продолжаю свои научные связи со своими коллегами-математиками, живущими за границей»
10.04.2020 14:35
Об этом сообщил директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов. Ученый сказал, что его деятельность была организована в соответствии с требованиями Оперативного штаба при Кабинете Министров Азербайджанской Республики в связи с пандемией коронавируса и особого карантинного режима.
Мисир Марданов сказал, что он регулярно общается в Интернете с сотрудниками возглавляемого им института, отметив, что онлайн-занятия проводятся для 12 человек, обучающихся в магистратуре. По его словам, согласно соответствующему распоряжению президента НАНА академика Рамиза Мехтиева, заработная плата сотрудников института за март также была выплачена.
Сказав, что он продолжает свои исследования в соответствии с конкретным планом исследований, директор института подчеркнул, что установил виртуальные контакты с докторантами и диссертантами и оказал им необходимую помощь.
М.Марданов отметил, что онлайн-связи налаживаются также с членами редколлегии в связи с подготовкой к публикации очередного номера журнала «Труды Института математики и механики».