“Azərbaycanın çiçəksiz ali bitkiləri” adlı kitab ingilis dilində nəşr olunub
Dünya Florası Onlayn Konsorsiumunun bərabərhüqülu üzvü olan AMEA-nın Botanika İnstitutu 2014-cü ildən Azərbaycanın e-florasının hazırlanması istiqamətində məqsədyönlü işlər aparır. Bu istiqamətdə Azərbaycan florasının təbii, ksenofit və adventiv vaskulyar (damarlı) bitkilərinin mövcud müasir təsnifat və nomenklaturaya uyğun məlumat siyahısının (çeklistin) tərtib olunması nəzərdə tutulub.
Məlumat siyahısının verildiyi “Azərbaycanın çiçəksiz ali bitkiləri” kitabının I cildinin mövcud COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar yalnız elektron versiyası işıq üzü görüb. Bu cild institutun Elmi şurasının qərarı ilə Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Rəşad Səlimov, Herbari şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d Pərvanə Qaraxani və elmi işçi Zenfira Əliyevanın həmmüəllifliyi ilə nəşrə hazırlanıb.
Yosunlar, göbələklər və bitkilər üçün Beynəlxalq Nomenklatur Kodeksinə (Şenzen Kodu, 2018) əsasən hazırlanmış nəşrin elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, məsul redaktoru isə Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadədir. Nəşrin elmi resezenti ABŞ Missuri Botanika Bağının prezidenti, Dr. Piter Uayz Cekson, rəyçiləri Ukrayna Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Sergey Mosyakin, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü Svetlana Litvinksaya, AMEA-nın müxbir üzvü Maqsud Qurbanovdur.
Bu cilddə ilk dəfə olaraq Azərbaycan florasının çiçəksiz ali bitkilərinə aid bütün ədəbiyyat məlumatları ümumiləşdirilib və təhlil edilib, onların öyrənilmə dərəcəsi dəqiqləşdirilib, molekulyar filogenetik tədqiqatlara və müasir nomenklaturaya əsasən taksonomik bölgüsü hazırlanıb, taksonların sinonimləri, həyat formaları, fenologiyası və botaniki-coğrafi rayonlar üzrə yayılması qeyd olunub. Müasir nomenklatur dəyişiklikləri nəzərə alan təftiş nəticəsində sporlu vaskulyar bitkilərin 17 fəsilə və 29 cinsinə aid 97 taksonunun, çılpaqtoxumluların isə 5 fəsilə və 20 cinsə aid 56 taksonunun siyahısı tərtib edilib.
Vəsait yerli və xarici mütəxəssislərlə yanaşı, əlaqədar tədris-tədqiqat sahələri və Azərbaycan florasının öyrənilməsinə maraq göstərən geniş oxucu auditoriyası üçün də nəzərdə tutulub.
“Azərbaycanın çiçəksiz ali bitkiləri” elektron kitabı dünyanın müxtəlif aparıcı elmi-tədqiqat müəsissəsələrinin botanik alimlərinə paylanılıb.

"Non-flowering higher plants of Azerbaijan" book published in English
ANAS Botany Institute, an equal member of the World Flora online consortium, has been deliberately working on the development of the electronic flora of Azerbaijan since 2014. In this regard, it is planned to draw up a list of information (checklist) of natural, xenophytic and adventitious vascular plants of the Azerbaijani flora in accordance with the existing modern classification and nomenclature.
In connection with the current COVID-19 pandemic, only the electronic version of the first volume of the book “Non-flowering higher plants of Azerbaijan” was published, in which a list of information was published. This volume was prepared for publication by the decision of the Academic Council of the Institute, Head of the Department of Systematics and Biodiversity, PhD in Biology Rashad Salimov, head of the Herbarium Department, PhD in Biology Parvana Garakhani and researcher Zenfira Aliyeva.
The scientific editor of the publication, prepared in accordance with the International Nomenclature Code for Algae, Fungi and Plants (Shenzhen Code, 2018), is ANAS vice-president academician Irada Huseynova, and academician Valida Alizadeh, director of the Institute of Botany, is the responsible editor. The scientific reviewer of the publication is the president of the Missouri Botanical Garden, Dr. Peter Wise Jackson, the reviewers are corresponding member of the Academy of Sciences of Ukraine Sergey Mosyakin, corresponding member of the Russian Academy of Natural Sciences Svetlana Litvinskaya, corresponding member of ANAS Magsud Gurbanov.
In addition to domestic and foreign experts, the resource is intended for a wide range of readers interested in studying related fields of research and flora of Azerbaijan.
The e-book "Non-flowering higher plants of Azerbaijan" was distributed among the botanists of various leading research institutions of the world.