Aşqarlar Kimyası İnstitutu gənclər üçün mükafat müsabiqəsi elan edir
AMEA-nın akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu gənc alim və mütəxəssislər üçün “Gənclər üçün akademik Əli Quliyev mükafatı” müsabiqəsi elan edir. Müsabiqə institutun yaranmasının 55 illiyi münasibətilə təşkil olunur.
Müsabiqənin şərtlərinə görə, bu mükafata institutda çalışan və yüksək elmi nəticə göstərən gənc alimlər layiq görüləcək. Namizədlərin seçimi bir neçə meyar əsasında aparılacaq. Bu meyarlara namizədlərin əldə etdiyi nəticələrin elmi və praktik əhəmiyyəti, nüfuzlu xarici (impakt faktoru yüksək olan) jurnalda dərc olunan məqalələri, xarici ölkələrdə beynəlxalq konfranslarda məruzə etməsi, əhəmiyyətli patent alması, elmi əsərlərinə olan istinadlar daxildir.
Müsabiqəyə sənəd qəbulu onlayn formada aparılacaq. Ekspert Komissiyasının yekun rəyi əsasında I, II və III yerlər üzrə qaliblər seçiləcək, onlara diplom və pul mükafatları təqdim olunacaq.

Институт химии присадок объявляет конкурс для молодых ученых
Институт химии присадок имени академика Али Гулиева НАНА объявляет конкурс для молодых ученых и специалистов на получение «Премии академика Али Гулиева для молодежи». Конкурс организован по случаю 55-летия со дня создания института.
По условиям конкурса, награды будут удостоены молодые ученые, работающие в институте и отличившиеся своими высокими научными показателями. Отбор кандидатов будет вестись по следующим критериям: научная и практическая значимость полученных учеными результатов; статьи, опубликованные в авторитетных зарубежных журналах с высоким импакт-фактором; доклады, сделанные ими на международных конференциях за рубежом; полученные значимые патенты; ссылки на их научные труды и т.д.
Прием документов для участия в конкурсе будет осуществляться в режиме онлайн. Экспертная комиссия выявит победителей, занявших I, II и III места. Победители будут удостоены дипломов и денежных премий.