Muzeydə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunan videokonfrans keçirilib
10.05.2020 11:46
Mayın 9-da ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümü münasibətilə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi əməkdaşlarının iştirakı ilə “Davam edən böyük yol” adlı videokonfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq qurumda ümumilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinin sessiya və konfranslarla anılması ənənəsinin bu günlərdə onlayn şəkildə davam etdirildiyini vurğulayıb.
Akademik R.Hüseynov 9 May – faşizm üzərində Qələbə gününün qəhrəmanlıq tariximizdəki yerindən bəhs edərək, dahi lider Heydər Əliyevin bu zəfər gününə olan xüsusi rəğbətindən danışıb. Qeyd edib ki, görkəmli dövlət xadiminin bütün həyatı və çoxşaxəli fəaliyyətini qələbələr silsiləsi adlandırmaq olar. Ulu öndər ölkəmizi yüksəltmək, Azərbaycan millətini tarix içərisində irəliləyən güclü xalqa çevirmək, o cümlədən Azərbaycanın adını dünyada təsdiqlətmək istiqamətində əvəzsiz işlər görüb.
Muzeyin direktoru bildirib ki, 1993-cü ildə daxili və xarici qüvvələrin təsiri altında müstəqilliyimizin itirilməsinə dair təhlükələrin yarandığı, Azərbaycanın taleyinin sınağa çəkildiyi bir dövrdə Azərbaycan xalqının təkidli tələbi ilə Heydər Əliyev yenidən hakimiyyətə qayıdıb və Azərbaycanın istiqlal bayrağını ucaldıb.
R.Hüseynovun sözlərinə görə, ulu öndərin xalqımız üçün gördüyü işlərin böyük hissəsi Azərbaycanın müstəqillik qazanmasından sonrakı dövrə aiddir. Alim ümummilli liderin siyasi fəaliyyətinin və mücadiləsinin 1993-cü ildən sonrakı, ölkə müstəqilliyinin əldə edildiyi və dövlətçilik təməllərinin qurulduğu dövrü Azərbaycan tarixində yeni səhifə adlandırıb: “Azərbaycanın bu gün yolunu istiqlal içərisində davam etdirməsində Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri var. Müasir Azərbaycan dövlətinin quruculuğu yolunda onun əməyi hər zaman xalqımız tərəfindən minnətdarlıq duyğuları ilə anılacaq”.
Bildirilib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətinin quruculuğu təməllərini atması və həyata keçirdiyi layihələr sayəsində bu gün ölkəmiz dünyaya bir günəş kimi parlayır, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarda təmsil olunur, eyni zamanda dünyanın mühüm enerji layihələrində aparıcı qüvvəyə çevrilib. Azərbaycanın ölkələr arasında nüfuzu getdikcə artıb. “Bu nailiyyətlərin əldə olunması üçün Azərbaycan uzun bir yol keçib”, – deyə bildirən muzey direktoru qeyd edib ki, H.Əliyevin yaratdığı bu yol davam etdikcə Azərbaycan daha böyük zəfərlərə nail olacaq.
Sonra muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Xatirə Bəşirlinin “Heydər Əliyevin ədəbiyyat siyasəti” adlı məruzəsi dinlənilib. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının ədəbi-bədii irsinə, ədəbiyyat xadimlərinə göstərdiyi xüsusi qayğıdan və bunun əməli təzahürlərindən bəhs edib.
Daha sonra muzeyin Beynəlxalq əlaqələr və komprativistika şöbəsinin müdiri, professor Şəfəq Əlibəyli “Heydər Əliyev: həyat həqiqətləri” mövzusunda çıxış edərək Heydər Əliyev şəxsiyyəti, onun ölməz xatirəsi haqqında dəyərli fakt və mülahizələrini səsləndirilib. Alim bildirib ki, insana sevgi, ailəyə bağlılıq Heydər Əliyev mənəviyyatının özəyini təşkil edir.
Tədbirdə, həmçinin “Azərbaycançılıq ideyasının inikasında Nizami muzeyinin rolu” adlı məruzə ilə çıxış edən muzeyin İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d. Nəzmiyyə Yigitoğlu muzeyin ekspozisiyasında Heydər Əliyev ədəbiyyatsevərliyinin və azərbaycançılıq ideyasının izahı və inikası məsələlərindən bəhs edib.

The museum hosted a videoconference dedicated to the 97th anniversary of national leader Heydar Aliyev
10.05.2020 11:46
On May 9, on the occasion of the 97th anniversary of the birth of great leader Heydar Aliyev, a video conference was held under the name “Continuous Great Road” with the participation of employees of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.
Opening the event, museum director academician Rafael Huseynov noted that the tradition of honoring the memory of national leader Heydar Aliyev with sessions and conferences continues online these days.
Speaking about the place of May 9 - Victory Day over fascism in our heroic history, academician R. Huseynov spoke about the special sympathy of the great leader Heydar Aliyev for this victory day. He noted that all his life and the multifaceted activities of an outstanding statesman can be called a series of victories. The great leader has done invaluable work to raise our country, turn the Azerbaijani people into a strong nation that is moving forward in history, and also to establish the name of Azerbaijan in the world.
The director of the museum said in 1993, at a time when the fate of Azerbaijan was tested under the influence of internal and external forces and there was a threat of loss of independence, at the insistence of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev returned to power and raised the flag of independence of Azerbaijan.
According to R. Huseynov, most of the work done by the great leader for our people relates to the period after the independence of Azerbaijan. The scientist called the period of political activity and struggle of the national leader after 1993, when the country gained independence and laid the foundation of statehood, a new page in the history of Azerbaijan: “Heydar Aliyev has exceptional merit in continuing Azerbaijan’s path to independence. His work on creating a modern Azerbaijani state will always be gratefully recalled by our people.”
Then the report of the deputy director for science of the museum, Professor Khatira Bashirli’s lecture entitled "Heydar Aliyev's Literary Policy" was listened. The speaker spoke about the special care of the national leader Heydar Aliyev about the literary and artistic heritage of the Azerbaijani people and literary figures.
Then, head of the Department of International Relations and Comparative Studies of the museum, Professor Shafag Alibeyli delivered a lecture on “Heydar Aliyev: the realities of life”. The event also featured a lecture on “The Role of the Nizami Museum in the Development of the Idea of ​​Azerbaijanism” by the head of Department of Public Relations, Press and Information of the museum, PhD in Philology Nazmiya Yigitoglu.