Neft və qaz sektorunun təhlükəsizliyi məsələlərinə dair tədqiqatlar aparılır
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdirləri Şakir Mehdiyev və Təhmasib Fətəliyevin həmmüəllifi olduqları “Sənaye 4.0: Neft və qaz sektorunun təhlükəsizliyi və fərdi məlumatların qorunması” (“Industry 4.0: The Oil and Gas Sector Security and Personal Data Protection”) adlı məqalə nüfuzlu “International Journal of Engineering and Manufacturing” (IJEM) jurnalında dərc olunub.
Tədqiqat işində “ağıllı” mədən, “ağıllı” şəbəkə, “ağıllı” xidmət, “ağıllı” nəql, “ağıllı” təhlükəsizlik və s. tərkib hissələrdən ibarət olan neft və qaz sektorunda “ağıllı” video nəzarət alt sisteminin yaradılması modeli təklif olunub. Həmçinin sektorun istehsalat strukturlarında təhlükəsizlik və fərdi məlumatların qorunması üçün konseptual vəzifələr nəzərdən keçirilib, müvafiq tövsiyələr verilib.
Məqalə AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi (SOCAR EF 2019) “Industry 4.0 konsepsiyası əsasında neft-qaz sənayesinin kiber-fiziki infrastrukturunun formalaşması və intellektual analizi texnologiyalarının işlənilməsi” qrant layihəsi çərçivəsində hazırlanıb.
Qeyd edək ki, IJEM jurnalı “Google Scholar”, “CrossRef”, “Microsoft Academic Search” və s. beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir.

Ведутся исследования в сфере безопасности нефтегазового сектора
Статья под названием «Индустрия 4.0: безопасность нефтегазового сектора и защита персональных данных» («Industry 4.0: The Oil and Gas Sector Security and Personal Data Protection»), соавторами которой являются заведующие отделами Института информационных технологий НАНА Шакир Мехтиев и Тахмасиб Фаталиев, была опубликована в авторитетном журнале «International Journal of Engineering and Manufacturing» (IJEM).
В исследовательской работе предложена модель создания в нефтегазовом секторе подсистемы «умного» видеонаблюдения, составными частями которой являются «умные» промыслы», «умная» сеть, «умные» услуги, «умная» транспортировка, «умная» безопасность и т.д. Также были рассмотрены концептуальные задачи, нацеленные на обеспечение безопасности в производственных структурах сектора и защиту персональных данных, даны соответствующие рекомендации.
Статья была подготовлена в рамках грантового проекта «Формирование кибер-физической инфраструктуры и разработка технологий интеллектуального анализа нефтегазовой промышленности на основе концепции Industry 4.0», который финансировался Научным фондом Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR EF 2019).