Azərbaycan və İtaliya alimlərinin birgə tədqiqatlarının nəticələri beynəlxalq jurnalda dərc olunub
Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Yer fizikası bölməsinin Müasir geodinamika və kosmik geodeziya şöbəsinin rəhbəri, akademik Fəxrəddin Qədirov, Seysmologiya və geomaqnetizm şöbəsinin rəhbəri vəzifəsini icra edən, Yer elmləri doktoru, dosent Qulam Babayev, GGİ-nin aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rafiq Səfərov, eləcə də Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Zəlzələ ocaqlarının dinamikası şöbəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Kazımova, RSXM-nin mütəxəssisi Şirin İslamova və italiyalı professor Luçiano Teleskanın həmmüəllifi olduqları “Mingəçevir su anbarı ərazisində (Azərbaycan) zaman ərzində suyun səviyyəsinin dəyişilməsi ilə seysmikliyin əlaqəsinin təhlili” adlı məqalə "Web of Science" beynalxalq bazasına daxil olan “Journal of Seismology” jurnalında dərc olunub.
Məqalədə “koreloqram-əsaslı periodoqram analizi” üsulu tətbiq edilib, Mingəçevir su anbarı mərkəzindən 30 km radiusda davamlı baş verən zəif və orta güclü zəlzələlərin baş vermə səbəblərindən birinin su səviyyəsinin illik kəskin dəyişmələri olduğu göstərilib. Həmçinin bu təsirin dərinliyə və uzaqlığa görə dəyişmə qanunauyğunluqları araşdırılıb.
Tədqiqatlar AMEA ilə İtaliyanın Milli Tədqiqat Şurası (CNR) arasında imzalanmış elmi əməkdaşlıq üzrə müqavilə əsasında CNR-in Ətraf Mühitin Təhlili üzrə Metodologiya İnstitutunun Yer elmləri və ətraf mühit departamenti ilə birlikdə “Mingəçevir ərazisində (Azərbaycan) su anbarında yaranan yönəldilmiş seysmik effektin tədqiqi və seysmik təhlükənin qiymətləndirilməsi” adlı layihə çərçivəsində aparılıb.

Results of joint research by Azerbaijani and Italian scientists published in international journal
The paper dubbed "Analysis of the relationship of seismicity and changes in water level over time on the territory of the Mingachevir reservoir (Azerbaijan)", co-authored by academician Fakhraddin Gadirov, acting head of the Department of Modern Geodynamics and Space Geodesy of the Earth Physics Department of the Institute of Geology and Geophysics, acting head of the Department of Seismology and Geomagnetism, Doctor of Earth Sciences, Associate Professor Gulam Babayev,  a leading researcher at the Institute of Geology, PhD in Geological-Mineralogical Sciences, Associate Professor Rafig Safarov, as well as Director General of the Republican Center for Seismological Survey(RCSS), corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli, Head of the Department of Earthquake Dynamics, PhD in Geological- Mineralogical Sciences, Associate Professor Sabina Kazimova, RCSS Specialist Shirin Islamova and Italian Professor Luciano Telesca, published on the journal "Journal of Seismology", which is part of an international database of “Web of Science”.
Using the method of “analysis of periodograms based on a choreogram”, the paper shows that one of the causes of weak and moderate earthquakes within a radius of 30 km from the center of the Mingachevir reservoir is a sharp annual change in water level. The patterns of changes in this effect depending on depth and distance were also studied.
In accordance with the agreement on scientific cooperation signed between ANAS and the National Research Council of Italy (CNR), the study was carried out jointly with the Department of Earth Sciences and Environment of the Institute of Environmental Analysis Methodology CNR within the framework of the project “Study of directional seismic impact and seismic hazard assessment in reservoir on the territory of Mingachevir (Azerbaijan). ”