Coğrafiya İnstitutu və Təbriz Universitetinin alimləri arasında onlayn görüş keçirilib
AMEA-nın akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə İranın Təbriz Universiteti arasında bağlanmış əməkdaşlıq memorandumuna əsasən onlayn görüş keçirilib.
Tanışlıq məqsədi daşıyan görüşdə tərəflər qarşılıqlı olaraq elmi müəssisələrin tarixi, son illərdə qazandığı nailiyyətlər, perspektivlər, eləcə də dünyada hökm sürən yeni növ koronavirus epidemiyası ilə əlaqədar elan edilmiş karantin rejimi dövründə əməkdaşların fəaliyyətinin mövcud şəraitə uyğunlaşdırılması barədə danışıblar.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov rəhbərlik etdiyi qurumun prioritet istiqamətləri haqqında məlumat verərək bildirib ki, qlobal iqlim dəyişmələri, su çatışmazlığı, ərazilərdə təbii-təsərrüfat sistemlərinin təşkili və idarə olunması, ətraf mühitin mühafizəsi, ekologiya, landşaft planlaşdırılması, CİS texnologiyalarının tətbiqi, Xəzər dənizinin tədqiqi və s. institutun əsas tədqiqat mövzularıdır.
İnstitutun dövlət proqramlarının hazırlanması və icrasında rolundan bəhs edən direktor müəssisə əməkdaşlarının bu yaxınlarda hazırladıqları Azərbaycanın iri miqyaslı rəqəmsal ekoloji risklər xəritəsi və sutka ərzində azı bir dəfə yenilənən dünya ölkələri, o cümlədən Azərbaycan üzrə pandemiya haqqında məlumatların əks olunduğu “COVID-19: Azərbaycanın real zamanlı monitorinq sistemi”nin tətbiqi barədə söz açıb.
Sonra Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, c.ü.f.d., dosent Məhərrəm Həsənov Azərbaycanda iqlim və aqroiqlim sahəsindəki tədqiqatlardan, iqlim dəyişmələrinin kənd təsərrüfatına təsirindən danışıb.
İqlim dəyişmələri, coğrafi informasiya sistemləri, landşaft planlaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi və s. məsələlərin Təbriz  Universitetində geniş tədqiq edildiyini qeyd edən iranlı alimlər bu sahədə əldə etdikləri nailiyyətləri diqqətə çatdırıblar. Bildirilib ki, İranın ikinci ən böyük təhsil müəssisəsi olan Təbriz Universitetində tələbələr üçün hər cür şərait yaradılıb. Onlar təhsil almaqla yanaşı, elmlə kommersiyanı birləşdirərək elmi tədqiqatlarını inkişaf etdirirlər.
Akademik R.Məmmədov və Təbriz Universitetinin Planlaşdırma və ətraf mühit departamentinin rəhbəri, professor Behruz Sari Sarraf yaxın günlərdə konkret mövzu üzrə onlayn şəkildə keçiriləcək müştərək elmi seminarın qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı istiqamətində müsbət nəticələr verəcəyini qeyd ediblər.
Tədbirin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin postpandemiya dövründə Azərbaycan elminin qarşısında duran vəzifələrlə bağlı fəaliyyət planına uyğun olaraq, iqlim dəyişiklərinin yaratdığı fəsadların öyrənilməsi mövzusuna həsr edilməsi hər iki müəssisə tərəfindən razılıqla qəbul edilib.

Состоялась онлайн-встреча между учеными Института географии и Тебризского университета
В рамках меморандума о сотрудничестве, подписанного между Институтом географии имени академика Г.Алиева НАНА и Тебризским университетом (Иран), прошла онлайн-встреча между учеными этих учреждений.
На встрече, которая носила ознакомительный характер, стороны говорили об истории представляемых ими научных организаций, полученных за последние годы достижениях, перспективах, а также о деятельности сотрудников в условиях режима карантина, введенного из-за бушующей во всем мире пандемии коронавируса.
Рассказав о приоритетных направлениях деятельности руководимого им учреждения, директор Института географии, академик Рамиз Мамедов сообщил, что основными темами исследований являются такие вопросы, как глобальные изменения климата, нехватка воды, организация и управление природно-хозяйственными системами на участках, охрана окружающей среды, экология, планирование ландшафта, применение ГИС-технологий, изучение Каспийского моря и т.д.
Говоря о роли института в разработке и выполнении государственных программ, директор рассказал о недавно подготовленной сотрудниками учреждения крупномасштабной цифровой карте Азербайджана, охватывающей экологические риски, и применении обновляющейся минимум раз в течение суток «Мониторинговой системы по COVID-19 в реальном времени», в которой отражаются сведения о ходе пандемии по странам мира, в том числе по Азербайджану.
Затем заместитель директора Института географии по научной работе, доктор философии по географии, доцент Магеррам Гасанов рассказал об исследованиях, которые ведутся в Азербайджане в области изучения климата и агроклимата, а также о влиянии изменений климата на сельское хозяйство.
Отметив, что и в Тебризском университете широко изучаются такие вопросы, как изменения климата, геоинформационные системы, планирование ландшафта, охрана окружающей среды и т.д., иранские ученые рассказали о полученных ими достижениях. Они сообщили, что в Тебризском университете, который является вторым крупнейшим учебным заведением в Иране, для студентов созданы все необходимые условия. Наряду с получением образования, они развивают свои научные исследования, объединив науку с коммерцией.
Академик Р.Мамедов и руководитель Департамента планирования и окружающей среды Тебризского университета, профессор Бахруз Сари Сарраф отметили, что совместный научный онлайн-семинар, который пройдет в ближайшие дни по конкретной теме, окажет положительное влияние на развитие взаимного сотрудничества.
Стороны пришли к согласию посвятить мероприятие обсуждению осложнений, которые вызваны изменениями климата, что соответствует плану деятельности, предложенному президентом НАНА, академиком Рамизом Мехтиевым в связи с задачами, стоящими перед азербайджанской наукой в период пост-пандемии.