Polşada “Maddi və qeyri-maddi irsin qorunması arasında mədəni irsin seqmentləri” adlı VI elmi konfrans keçirilib
02.07.2020 12:15
Polşanın Krakov şəhərində yerləşən Yagellon Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Maddi və qeyri-maddi irsin qorunması arasında mədəni irsin seqmentləri” mövzusunda VI elmi konfrans keçirilib.
Dünyada hökm sürən epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar olaraq onlayn keçirilən konfransa Polşanın elm və dövlət xadimləri, eləcə də xarici ölkələrin, həmçinin Azərbaycanın elm və təhsil ocaqlarının alimləri qoşulublar.
Beynəlxalq tədbirdə AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov “Tarixi abidələr: milli-mənəvi dəyərlər xəzinəsinin ən qiymətli incisi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Konfransda, həmçinin Azərbaycanın Polşadakı səfiri Həsən Həsənovun “Azərbaycanda müasir dövrümüzə qədər qorunub saxlanılan bütpərəst abidələr” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
İştirakçılara Azərbaycan ərazisində qədim dövrlərdən bu günümüzədək gəlib çatmış bütpərəst abidələr, eləcə də Qız Qalası, Yanardağ, Qobustan, Atəşgah, Beşbarmaq dağı və respublika ərazisində yaşayan tayfalar haqqında ətraflı məlumat verilib.

Poland hosted the 6th Scientific Conference “Segments of Cultural Heritage between the Protection of Tangible and Intangible Heritage”
02.07.2020 12:15
With the organizational support of the Jagiellonian University (Krakow, Poland), the 6th Scientific Conference “Segments of Cultural Heritage between the Protection of Tangible and Intangible Heritage” was held.
The conference, which, due to the prevailing adverse epidemiological situation in the world took place online, was attended by representatives of the scientific community and government officials of Poland, as well as scientists from scientific and educational centers of various countries of the world, including Azerbaijan.
At the international event, the director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov delivered a lecture on "Historical Monuments: The Most Valuable Pearl in the Treasury of National and Ethical Values."
Also at the conference, the lecture of the Ambassador of Azerbaijan to Poland, Hasan Hasanov on "Preserved monuments of idolatry in Azerbaijan" has been listened.
The speaker spoke in detail about the surviving monuments in Azerbaijan, as well as the Maiden’s Tower, Yanardag, Gobustan, Ateshgah, Mount Beshbarmag and the tribes living in the republic.