Polşada “Maddi və qeyri-maddi irsin qorunması arasında mədəni irsin seqmentləri” adlı VI elmi konfrans keçirilib
02.07.2020 12:15
Polşanın Krakov şəhərində yerləşən Yagellon Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Maddi və qeyri-maddi irsin qorunması arasında mədəni irsin seqmentləri” mövzusunda VI elmi konfrans keçirilib.
Dünyada hökm sürən epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar olaraq onlayn keçirilən konfransa Polşanın elm və dövlət xadimləri, eləcə də xarici ölkələrin, həmçinin Azərbaycanın elm və təhsil ocaqlarının alimləri qoşulublar.
Beynəlxalq tədbirdə AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov “Tarixi abidələr: milli-mənəvi dəyərlər xəzinəsinin ən qiymətli incisi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Konfransda, həmçinin Azərbaycanın Polşadakı səfiri Həsən Həsənovun “Azərbaycanda müasir dövrümüzə qədər qorunub saxlanılan bütpərəst abidələr” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
İştirakçılara Azərbaycan ərazisində qədim dövrlərdən bu günümüzədək gəlib çatmış bütpərəst abidələr, eləcə də Qız Qalası, Yanardağ, Qobustan, Atəşgah, Beşbarmaq dağı və respublika ərazisində yaşayan tayfalar haqqında ətraflı məlumat verilib.

В Польше состоялась Шестая научная конференция «Сегменты культурного наследия между защитой материального и нематериального наследия»
02.07.2020 12:15
При организационной поддержке Ягеллонского университета (Краков, Польша) прошла Шестая научная конференция «Сегменты культурного наследия между защитой материального и нематериального наследия».
На конференции, которая из-за царящей в мире неблагоприятной эпидемиологической ситуации проходила в режиме онлайн, приняли участие представители научной общественности и государственные деятели Польши, а также ученые из научных и образовательных центров различных стран мира, в том числе и Азербайджана.
На международном мероприятии директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов выступил с докладом «Исторические памятники: ценнейшая жемчужина в сокровищнице национально-нравственных ценностей».
Также на конференции был прослушан доклад посла Азербайджана в Польше Гасана Гасанова «Сохранившиеся до наших дней памятники идолопоклонства в Азербайджане».
Докладчик подробно рассказал о сохранившихся до наших дней памятниках на территории Азербайджана, а также о Девичьей башне, Янардаге, Гобустане, Атешгяхе, горе Бешбармаг и проживающих в республике племенах.