AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin 2020-ci il 12 iyun tarixli “Yay imtahan sessiyasının keçirilməsi haqqında” sərəncamına əsasən, Kataliz və Qeyri- üzvi Kimya İnstitutunda "Qeyri-üzvi kimya" və "Elektrokimya" ixtisasları üzrə doktorluq minimum imtahanı onlayn rejimdə keçirilib.
Akademiyanın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyevin əmri əsasında, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlının sədrliyi ilə imtahan komissiyası yaradılıb. Doktorantların bilikləri komissiya tərəfindən onlayn olaraq qiymətləndirilib.

Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry carried out online doctoral exams
In accordance with the decree of the President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev dated June 12, 2020 “On holding a summer examination session”, doctoral examinations were held at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry on the specialties “Inorganic Chemistry” and “Electrochemistry”.
At the direction of the ANAS vice-president, director of the institute academician Dilgam Tagiyev, an Examination Board was created under the chairmanship of ANAS corresponding member Muhammad Babanli, who evaluated the knowledge of doctoral students online.