AzScienceNet şəbəkəsinin Əsasnaməsi hazırlanıb
Azərbaycanın bütün elm və təhsil şəbəkələrini təmsil edən AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin Əsasnaməsi hazırlanıb.
Bu barədə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov məlumat verib. Bildirib ki, Əsasnamə institutun Elmi şurasının 5 iyun 2020-ci il tarixli iclasının müvafiq qərarına əsasən hazırlanıb.
R.Ələkbərov AzScienceNet şəbəkəsinin əsas məqsədinin elmi tədqiqat və təhsil sahələrinə, texnoloji və innovativ xarakterli tətbiqi işlərə dəstək verməkdən ibarət olduğunu söyləyib.
O, qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün texnoloji inkişaf və fəaliyyət planlarının hazırlanması, onların maliyyə və maddi-texniki təminatı üçün tədbirlərin görülməsi, AMEA-nın institut və təşkilatlarının İnternet və şəbəkə xidmətləri ilə təmin edilməsi, eləcə də elm və təhsil sahələrində beynəlxalq əməkdaşlığın həyata keçirilməsinin əsas vəzifələrdən olduğunu vurğulayıb.
Direktor müavininin sözlərinə görə, dövlətin elm və təhsil siyasətinin texnoloji aspektlərini formalaşdırmaq üçün proqnozların hazırlanması, əməkdaşların xaricə göndərilməsi, həmçinin xarici alim və mütəxəssislərin ölkəyə dəvət olunması, əməkdaşların, o cümlədən gənc mütəxəssislərin kvalifikasiya səviyyəsinin yüksəldilməsi də perspektivdə görüləcək işlər sırasındadır.
Direktor müavini, həmçinin AzScienceNet şəbəkəsinin Verilənlərin Emalı Mərkəzinin əməkdaşlarının yeni binaya köçürülməsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.

Developed Regulation on AzScienceNet
The Regulation on the scientific-computer network AzScienceNet, which is the representative of all scientific and educational networks of Azerbaijan, has been developed.
This was told by the Deputy Director of the Institute of Information Technology of ANAS for Technologies, PhD in Technology, Associate Professor Rashid Alakbarov. He said that the Regulation was developed in accordance with the resolution of the Scientific Council of the Institute of June 5, 2020.
R. Alakbarov noted that the main goal of the AzScienceNet network is to provide support to research and educational spheres, as well as applied work in the field of technology and innovation.
He emphasized that in order to achieve these goals it is necessary to prepare plans for technological development and activities, take appropriate measures to finance them and provide logistics, provide ANAS institutes and organizations with Internet and network services, and expand international cooperation in scientific and educational fields.
According to the deputy director, in the future, activities will be carried out aimed at making forecasts for the formation of technological aspects of state policy in the field of science and education, sending employees abroad and inviting foreign scientists and specialists to the republic, further training of employees, including young specialists, etc.
R. Alakbarov also noted that it is planned to transfer AzScienceNet network data center employees to a new building.